4 sk. 1854 udg. på postforskud annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet antiqua Kjøbenhavn d. 22.7.1856 til Nykjøbing paa Falster.

1856 - Denmark1000 - Cover - 4

4 sk. 1854 udg. på postforskud annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet antiqua Kjøbenhavn d. 22.7.1856 til Nykjøbing paa Falster.
Lot: 321324

10 øre H. C. Andersen og Julemærke 1935 på julekort annulleret med udslebet stjernestempel VESTMANHAVN og sidestemplet med klipfiskstempel Thorshavn d. 23.12.1935 til Thorshavn.

1935 - Faroe Islands3860 - Cover - SK 1533

Lot: 322593

10/20 pfg. Danzig provisorium markeret ugyldig på korsbånd fra Danziger Zeitung stemplet Danzig d. 17.12.1920 til Hamburg. Ikke udtakseret i porto.

1920 - DanzigCover

10/20 pfg. "Danzig" provisorium markeret ugyldig på korsbånd fra Danziger Zeitung stemplet Danzig d. 17.12.1920 til Hamburg. Ikke udtakseret i porto.
Lot: 321948

5 øre Fr. VIII på brevkort (Ryegaard Slot) dateret Kirke Såby d. 4.10.1908 og annulleret med brotype Ia Feltpostkontor * No. 3 * d. 5.10.1908 til Snekkersten. Feltpost fra manøvren på Sjælland 1908.

1908 - Denmark4060 - Cover - 54

Lot: 322643

6d Victoria pl. 8 på brev annulleret med duplex London/105 d. 25.10.1870 til Calmar, Sverige. Påskrevet via Denmark med rødt PD og 3d stempel, samt på bagsiden svensk bureaustempel PKXP N:r 2 d. 29.10.1870.

1870 - Great BritainCover

6d Victoria pl. 8 på brev annulleret med duplex London/"105" d. 25.10.1870 til Calmar, Sverige. Påskrevet "via Denmark" med rødt "PD" og "3d" stempel, samt på bagsiden svensk bureaustempel PKXP N:r 2 d. 29.10.1870.
Lot: 322642

10 kop. Våben single på brev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet S. Petersburg d. 15.4.1860 til Helsingfors, Finland.

1860 - RussiaCover

10 kop. Våben single på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet S. Petersburg d. 15.4.1860 til Helsingfors, Finland.
Lot: 319987

1 sh. Elizabeth Tangier provisorium single på anbefalet luftpostbrev stemplet British Post Office Tangier d. 26.10.1956 til Bruxelles, Belgien. Sort O.A.T. stempel (Onward Air Transmission) fra Tangier (Heifetz type XVI).

1956 - Morocco AgenciesCover

1 sh. Elizabeth "Tangier" provisorium single på anbefalet luftpostbrev stemplet British Post Office Tangier d. 26.10.1956 til Bruxelles, Belgien. Sort "O.A.T." stempel (Onward Air Transmission) fra Tangier (Heifetz type XVI).
Lot: 322646

10 pfg. Germania helsagsbrevkort opfrankeret med 5 pfg. Germania annulleret i Flensburg d. 21.1.1920 (fejlindstillet stempel uden årstal) til postkontoret i Nyborg, Danmark. Meddelelse vedr. Slesvig Plebiscit udgaver. Sendt i den korte provisoriske plebicit periode fra CIS overtog myndigheden d. 20.1.1920 til der udkom egne frimærker d. 25.1.1920. Sjælden.

1920 - Slesvig5800 - Cover

Lot: 322091

1 øre Bølgelinie (5) på brevkort annulleret med stjernestempel KVÆRKEBY og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Korsør T.52 d. 17.10.1907 til Kr. Eskildstrup.

1907 - Denmark4150 - Cover - SK 0764

Lot: 322647

1836. Portobrev med fuldt indhold dateret i Christiania d. 7.8.1836 via København og Hamburg til St. Malo, Frankrig. Thurn & Taxi stempel DANEMARCK PAR HAMBOURG og T.T.R.4, samt rødt grænsestempel Allemagne P. Givet. Ank.stemplet i St. Malo d. 21.8.1836. Modtager betalt 18 decimes

1836 - NorwayCover

1836. Portobrev med fuldt indhold dateret i Christiania d. 7.8.1836 via København og Hamburg til St. Malo, Frankrig. Thurn & Taxi stempel DANEMARCK PAR HAMBOURG og T.T.R.4, samt rødt grænsestempel "Allemagne P. Givet". Ank.stemplet i St. Malo d. 21.8.1836. Modtager betalt 18 decimes
Lot: 319777

4 R.B.S. Ferslew på brev annulleret med stumt stempel og sidestemplet antiqua Kiøbenhavn d. 17.9.1851 til Justitsraad Birkedommer Petersen paa Esrom pr. Helsingør.

1851 - Denmark1000 - Cover - 1

Lot: 322486

1 1/4 Piastre / 3d George V i parstykke på anbefalet brev stemplet Registered Smyrna d. 19.10.1913 til London, England.

1913 - British LevantCover

Lot: 322638

½d + ½d Victoria helsagskuvert opfrankeret med 2d Victoria fra London d. 28.8.1894 til København, Danmark.

1894 - Great Britain1000 - Cover

Lot: 321328

Ufrankeret OHMS brev sendt lokalt i Liverpool d. 8.1.1916 med rammestempel: War Office / Postal Censor.

1916 - Great BritainCover

Lot: 322133

3 sk. Posthorn (2) på foldebrev med fuldt indhold annulleret med lapidar Vang d. 17.11.1875 via Christiania til Appelbo, Sverige.

1875 - NorwayCover

Lot: 322637

2 sk. 1855 udg. på fodpostbrev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet antiqua Kiøbenhavn KB d. 4.6.18xx og ovalt fodpoststempel F:P: d. 4.6.18xx til Kjøbenhavns Amts Nordre Birk, Bleidamsveien. På bagsiden antiqua KBH.ØSTB. EXP. d. 4.6.18xx.

Denmark1000 - Cover - 3

2 sk. 1855 udg. på fodpostbrev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet antiqua Kiøbenhavn KB d. 4.6.18xx og ovalt fodpoststempel F:P: d. 4.6.18xx til Kjøbenhavns Amts Nordre Birk, Bleidamsveien. På bagsiden antiqua KBH.ØSTB. EXP. d. 4.6.18xx.
Lot: 322496

Tysk landpost i Estland. Komplet sæt Genopbygnings udg. på anbefalet lokalbrev i Tartu d. 26.11.1941

1941 - EstoniaCover

Lot: 322636

Ufrankeret befalet indberetning fra sognefoged Larsen i Rynkeby med kombineret nr.stempel 105/Ullerslev d. 19.2.18xx til Odense. Udtakseret i 8 øre porto.

Denmark5350 - Cover

Ufrankeret befalet indberetning fra sognefoged Larsen i Rynkeby med kombineret nr.stempel "105"/Ullerslev d. 19.2.18xx til Odense. Udtakseret i "8" øre porto.
Lot: 322633

10 pfennig rød helsag fra Dresden d. 26.2.1884 til København. Mærkat angående sen udbringning.

1884 - Denmark1000 - Cover

Lot: 321409

Ufrankeret feltpostbrev fra Lysabild pr. Skovby Als med bureaustempel Sonderburg - Schauby Bahnpost Zug 8 d. 20.8.1914 til sønderjysk soldat. Tidlig feltpost.

1914 - Slesvig6474 - Cover - DAKA 273.01

Lot: 321303

Tysk post i Belgien. 5 c./5 pfg. og 25 c./20 pfg. (2) Belgien provisorium på ekspresbrev fra Brüssel d. 29.3.1915 til Bentveld-Haarlem, Holland. Tysk censur fra Aachen.

1915 - GermanyCover

Tysk post i Belgien. 5 c./5 pfg. og 25 c./20 pfg. (2) "Belgien" provisorium på ekspresbrev fra Brüssel d. 29.3.1915 til Bentveld-Haarlem, Holland. Tysk censur fra Aachen.
Lot: 321750