10 øre Chr. X i parstykke på brev annulleret med vanskeligt brotype IIIe bureaustempel Grenaa - Gjerrild - Ryomgaard T.7 d. 22.1.1920 til London, England.

1920 - Denmark8500 - Cover - 69

Lot: 323428

Thor Bøgelund: Original ikonisk afstemningsplakat Mor! Stem Dansk - Tænk paa mig (46x32 cm) fra genforeningen med Sønderjylland i 1920. Folder og små rifter.

1920 - SlesvigMisc

Thor Bøgelund: Original ikonisk afstemningsplakat "Mor! Stem Dansk - Tænk paa mig" (46x32 cm) fra genforeningen med Sønderjylland i 1920. Folder og små rifter.
Lot: 323462

10 øre Chr. IX helsags korrespondancekort fra Nr. Kongerslev annulleret med stjernestempel KOMDRUP og sidestemplet bureau Aalborg - Hadsund T.65 d. 17.11.1907 til Aalborg. Godt stjernestempel kun registreret benyttet i perioden 3.10.1906-22.12.1907. Arkivhul i venstre side. Skilling 1200,-

1907 - Denmark9574 - Cover - SK 0736

Lot: 323211

7½ piastres/5d George V provisorium i parstykke på anbefalet brev fra British Post Office Cinstantinople d. 25.10.1921 via New York til Boston, USA.

1921 - LevantCover

Lot: 323246

4 R.B.S. Thiele III pl. IV nr. 51 på brev annulleret med nr.stempel 18 og sidestemplet Frederiksborg d. 26.5.1854 til Kjøbenhavn. Revet på bagsiden.

1854 - Denmark3400 - Cover - 1 III

Lot: 322838

Rejsepas med foto udstedt af Politimesteren i Frederiksberg Birk d. 8.8.1921 for rejse til Tyskland.

1921 - DenmarkMisc

Lot: 323528

Fortrykt kuvert Prime Minister med franco stempel London E.C. Official Paid d. 16.1.1920 til Lloyd Williams i London. Medfølger brevindhold på brevpapir med prægestempel 10, Downing Street, Whitehall til Lloyd Williams d. 12.2.1920 vedr. afbud til the-selskab underskrevet D. Lloyd George. David Lloyd George (1863-1945) var premierminister i Storbritannien fra 1916 til 1922. Kuvert og indhold er fra samme korrespondance, men ikke sammenhørende.

1920 - Great BritainCover

Fortrykt kuvert "Prime Minister" med franco stempel London E.C. Official Paid d. 16.1.1920 til Lloyd Williams i London. Medfølger brevindhold på brevpapir med prægestempel 10, Downing Street, Whitehall til Lloyd Williams d. 12.2.1920 vedr. afbud til the-selskab underskrevet D. Lloyd George. David Lloyd George (1863-1945) var premierminister i Storbritannien fra 1916 til 1922. Kuvert og indhold er fra samme korrespondance, men ikke sammenhørende.
Lot: 323452

10 øre Bølgelinie på lokalbrev med fuldt indhold i København d. 22.10.1938 til Fru Vilhjelm, Kunstnerhjemmet, Gothersgade 123. Indeholder personligt brev på fortrykt papir fra Christian VIII Palais, Amalienborg underskrevet Christian R. i anledning af Skagenmaleren Johannes Vilhjelm's død d. 22.12.1938.

1938 - Denmark1000 - Cover - 235

10 øre Bølgelinie på lokalbrev med fuldt indhold i København d. 22.10.1938 til Fru Vilhjelm, Kunstnerhjemmet, Gothersgade 123. Indeholder personligt brev på fortrykt papir fra Christian VIII Palais, Amalienborg underskrevet "Christian R." i anledning af Skagenmaleren Johannes Vilhjelm's død d. 22.12.1938.
Lot: 323417

Amerikansk 1 cent (par) på brevkort (Port au Prince, Haiti) dateret d. 11.9.1916 og annulleret Fortress Monroe, VA. d. 7.10.1916 til Kolding, Danmark. Sendt fra dansk soldat i 22nd Coy. 2nd Marines, Port-Au-Prince Haiti c/o Postmaster New York, N.Y. USA besatte Haiti i årene 1915-1934.

1916 - USA6000 - Cover

Lot: 323263

Nedkastet Flyveblad. England vinder med i Luften. Flere Maskiner - nye Sejre. (Formular 813). Flyveblad nedkastet over Danmark af Royal Air Force i 1941.

1941 - DenmarkMisc

Nedkastet Flyveblad. "England vinder med i Luften. Flere Maskiner - nye Sejre". (Formular 813). Flyveblad nedkastet over Danmark af Royal Air Force i 1941.
Lot: 323274

1½d George V på adresseseddel fra stor forsendelse fra Manchester d. 1.8.1914 til København, Danmark. Dirigeret via Tyskland og returneret pga. 1. verdenskrig med stempel Wegen Kriegszustand zurück - senere overstreget og fremsendt med passérstemplet: Freigegeben Auslandstelle Cöln-Deutz.

1914 - Great Britain1000 - Cover

1½d George V på adresseseddel fra stor forsendelse fra Manchester d. 1.8.1914 til København, Danmark. Dirigeret via Tyskland og returneret pga. 1. verdenskrig med stempel "Wegen Kriegszustand zurück" - senere overstreget og fremsendt med passérstemplet: "Freigegeben Auslandstelle Cöln-Deutz".
Lot: 323461

1d George VI Tangier provisorium single på brev stemplet British Post Office Tangier d. 23.6.1943 til H. M. Dockyard, Gibraltar. Åbnet af lokal censur i Gibraltar no. A6012.

1943 - Morocco AgenciesCover

1d George VI "Tangier" provisorium single på brev stemplet British Post Office Tangier d. 23.6.1943 til H. M. Dockyard, Gibraltar. Åbnet af lokal censur i Gibraltar no. A6012.
Lot: 322635

20 øre Karavel på brevkort (Københavns Tivoli) annulleret med tysk stempel i Stettin d. 2.8.1935 og sidestemplet Aus Dampfschiff * til Berlin, Tyskland.

1935 - Denmark1000 - Cover - 204

20 øre Karavel på brevkort (Københavns Tivoli) annulleret med tysk stempel i Stettin d. 2.8.1935 og sidestemplet "Aus Dampfschiff *" til Berlin, Tyskland.
Lot: 323186

10 pfg. Germania på brevkort (S/S Prinz Adalbert(?)) dateret i Biscayen d. 15.11.1905 og annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Linie Hamburg - Mexico I. d. 15.11.1905 til Düsseldorf, Tyskland. Omtaler anløb i Bilbao, Spanien.

1905 - GermanyCover

10 pfg. Germania på brevkort (S/S "Prinz Adalbert"(?)) dateret i Biscayen d. 15.11.1905 og annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Linie Hamburg - Mexico I. d. 15.11.1905 til Düsseldorf, Tyskland. Omtaler anløb i Bilbao, Spanien.
Lot: 323244

70 øre Bølgelinie og Julemærke 1972 på brev fra Gudhjem d. 18.12.1972 til Ballerup. Ubekendt og forespurgt via Returpostkontoret med etiket P 4007a (8-70) i Lyngby.

1972 - Denmark3760 - Cover - 527

Lot: 323430

Ufrankeret brevkort (HMT Hecuba) fra troppetransport skib i Port Said under jegse til Aden med rødt stempel London F.S. 1d Paid d. 29.1.1923 og Paquebot til Norwich, England.

1923 - Great BritainCover

Ufrankeret brevkort (HMT "Hecuba") fra troppetransport skib i Port Said under jegse til Aden med rødt stempel London F.S. 1d Paid d. 29.1.1923 og "Paquebot" til Norwich, England.
Lot: 323147

8 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Tofarvet tidligt tryk fra Aalborg d. 8.7.187x til Iserlohn, Tyskland. Overfrankeret med 2 øre.

Denmark9000 - Cover - EB 4, 23

Lot: 323203

Sjællandske Statsbaner Fragtbrev - formular No. 79b - for gods sendt fra Kjøbenhavn d. 25.11.1882 til Storeheddinge. På bagsiden svagt violet lapidar VI stempel Kjøbenhavn d. 22.11.1882 som ikke er registreret i Skilling.

1882 - Denmark1000 - Cover

Lot: 323527

Skandinavisk Amerika Linie. Illustreret menukort fra S/S Hellig Olav d. 6.2.1926.

1926 - DenmarkMisc

Skandinavisk Amerika Linie. Illustreret menukort fra S/S "Hellig Olav" d. 6.2.1926.
Lot: 323515

5 øre Bølgelinie (5) på stort brev fra Rønne annulleret med svensk stempel i Ystad d. 12.1.1940 og sidestemplet Från Danmark til København. Sjældent skibsstempel fra Ystad.

1940 - Denmark3700 - Cover - 246

5 øre Bølgelinie (5) på stort brev fra Rønne annulleret med svensk stempel i Ystad d. 12.1.1940 og sidestemplet "Från Danmark" til København. Sjældent skibsstempel fra Ystad.
Lot: 323142

Orlogsbog og Indtegningsbevis for værnepligtig i Søværnet. Kuvert medfølger.

1919 - DenmarkMisc

Lot: 323525