1864. Portofri sag fra Politimesteren stemplet Christiansund d. 11.x.1864 til Fattigcommissionen i Thingvold.

1864 - NorwayCover

Lot: 328778

5 øre Våben på brevkort annulleret med lapidar Lyngby d. 15.5.190x til Stockholm, Sverige.

Denmark2800 - Cover - 34C

Lot: 328565

5 øre og 10 øre (4) Chr. X på adressebrev for pakke med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 8.10.1918 til Skive. Rammestempel Let.

1918 - Denmark1000 - Cover - 68, 69

5 øre og 10 øre (4) Chr. X på adressebrev for pakke med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 8.10.1918 til Skive. Rammestempel "Let".
Lot: 328700

15 øre Chr. X på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel HJERTEBJÆRG og yderligt placeret sidestempel Stege d. 13.7.1943 til Osted pr. Roskilde.

1943 - Denmark4780 - Cover - SK 0541

Lot: 328588

20 øre Løve på brevkort (Radiostationen i Kings Bay) annulleret Ny-Ålesund d. 11.8.1935 og sidestemplet Kings Bay Spitsbergen til København, Danmark.

1935 - NorwayCover

20 øre Løve på brevkort (Radiostationen i Kings Bay) annulleret Ny-Ålesund d. 11.8.1935 og sidestemplet "Kings Bay Spitsbergen" til København, Danmark.
Lot: 328804

10 øre Bølgelinie og Julemærke 1933 på Konservativ Ungdoms julekort Der er et yndigt land ... annulleret med brotype Ic Skovlunde d. 22.12.1933 til Næstved.

1933 - Denmark2740 - Cover - 202

10 øre Bølgelinie og Julemærke 1933 på Konservativ Ungdoms julekort "Der er et yndigt land ..." annulleret med brotype Ic Skovlunde d. 22.12.1933 til Næstved.
Lot: 328580

4 øre Tofarvet på tryksagskort fra Holbæk Amts Andels-Svineslagteri annulleret med lapidar bureaustempel NV. SJ. JB.PK. d. 23.2.1893 til Kjøbenhavn.

1890 - Denmark4300 - Cover - 23

Lot: 328550

15 øre Chr. IV Postjubilæum og 30 øre Chr. X på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra København d. 31.1.1925 til Slagelse.

1925 - Denmark1000 - Cover - 127, 138

Lot: 328695

30 øre Chr. X single på brev fra København d. 8.3.1926 til Paris, Frankrig.

1926 - Denmark1000 - Cover - 149

Lot: 328727

10 pfennig på postkort fra Berlin d. 3.5.1914 til København Rammestempel angående forsinkelse på grund af mangelfuld adresse.

1914 - Denmark1000 - Cover

Lot: 321440

10 øre Vitus Bering på illustreret lokalt FDC i Horsens d. 27.11.1941. På bagsiden reklamepåtryk fra Garagekompagniet og indeholder reklamebrev med bemærkning: NB. Frimærket har Samlerværdi.

1941 - Denmark8700 - Cover - 270

10 øre Vitus Bering på illustreret lokalt FDC i Horsens d. 27.11.1941. På bagsiden reklamepåtryk fra Garagekompagniet og indeholder reklamebrev med bemærkning: "NB. Frimærket har Samlerværdi."
Lot: 326329

5 øre Chr. IX helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel STENSVED og sidestemplet bureau Masnedsund - Kallehave T.8 d. 25.9.1906 til Stege. Arkivhuller.

1906 - Denmark4773 - Cover - SK 1240

Lot: 326785

1d Victoria på brev annulleret med duplex Leith /221 d. 27.9.1895 til Skien, Norge.

1895 - Great BritainCover

1d Victoria på brev annulleret med duplex Leith /"221" d. 27.9.1895 til Skien, Norge.
Lot: 328844

1 eyr og 4 aur Sigurdsson uafstemplet på brevkort (Fuglefangere på Vestmannaøerne) dateret ombord på inspektionsskibet Islands Falk d. 21.4.1912 til København. Skramme på billedsiden.

1912 - IcelandCover

1 eyr og 4 aur Sigurdsson uafstemplet på brevkort (Fuglefangere på Vestmannaøerne) dateret ombord på inspektionsskibet "Islands Falk" d. 21.4.1912 til København. Skramme på billedsiden.
Lot: 326201

45 øre Luftpost single på luftpostbrev fra Frederikstad d. 8.4.1937 til København, Danmark. På bagsiden transit stemplet bureau København - Helsingborg T.406 d. 9.4.1937.

1937 - Norway1000 - Cover

Lot: 328821

10 øre Bølgelinie på brevkort (Svinkløv Badehotel) annulleret med brotype IIIc Fjerritslev d. 9.7.1932 til Lyngby.

1932 - Denmark9690 - Cover - 185

Lot: 328856

5 pfg. Ciffer og 10 pfg. Adler på 15 pfg. frankeret brev fra Lübeck d. 2.1.1878 til Fredericia, Danmark. Særtakst fra Hertugdømmerne til Danmark.

1878 - Germany7000 - Cover

Lot: 328568

35 øre Chr. X single på adressebrev for pakke med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 21.5.1917 til Skive.

1917 - Denmark1000 - Cover - 73

Lot: 328705

5 øre Chr. X i parstykke på brev fra Skive d. 27.10.1917 (lørdag) til København. Ank.stemplet Kjøbenhavn d. 28.10.1917 (søndag) 0.OMB. som angiver at brevet ikke er omdelt før næste dag.

1917 - Denmark7800 - Cover - 68

Lot: 328726

10 øre Våben på brevkort fra Kjøbenhavn d. 19.1.1903 til poste restante i Sevilla, Spanien. Returneret med 2-sproget etiket Estuvo en Lista / Non reclame som ikke afhentet.

1903 - Denmark1000 - Cover - 35B

10 øre Våben på brevkort fra Kjøbenhavn d. 19.1.1903 til poste restante i Sevilla, Spanien. Returneret med 2-sproget etiket "Estuvo en Lista / Non reclame" som ikke afhentet.
Lot: 328749

5 öre Oscar II på brevkort annulleret med skibsstempel Fra Sverige og sidestemplet Helsingør d. 24.8.1908 til København.

1908 - Sweden3000 - Cover

5 öre Oscar II på brevkort annulleret med skibsstempel "Fra Sverige" og sidestemplet Helsingør d. 24.8.1908 til København.
Lot: 326523