5 øre Bølgelinie (4) på Dansk Radio Aktieselskab radiobrev stemplet Kjøbenhavn d. 13.3.1926 til København. Indeholder radiobrev formular Nr. 9a D.R.A. 3765 25 med meddelelse fra S/S Argentina som passerer Skagen via provinsbåden S/S Aarhus. Kuvert revet i toppen.

1926 - Denmark1000 - Cover - 122

5 øre Bølgelinie (4) på Dansk Radio Aktieselskab radiobrev stemplet Kjøbenhavn d. 13.3.1926 til København. Indeholder radiobrev formular Nr. 9a D.R.A. 3765 25 med meddelelse fra S/S "Argentina" som passerer Skagen via provinsbåden S/S "Aarhus". Kuvert revet i toppen.
Lot: 331330

10 øre 1. Zone helsagsbrevkort opfrankeret med 5 øre 1. Zone udg. stemplet Haderslev sn3 d. 9.7.1920 til Holstebro. Uden meddelelse på bagsiden.

1920 - Slesvig6100 - Cover - 2

Lot: 328971

5 øre Våben på Julemærke 1905 helsagskort annulleret med stjernestempel BØDSTRUP og sidestemplet Lohals d. 10.12.1905 til København.

1905 - Denmark5953 - Cover - SK 0208

Lot: 329371

½ pg. (9) Sværd, 1 pg. Landkort og 2 pg. Forfatning på luftpostbrev fra Droichead Átha d. 15.4.1938 til Charlottenlund, Danmark.

1938 - Ireland2920 - Cover

Lot: 331259

10 pfg. Ebert og 4 mk. Graf Zeppelin på luftpostbrev fra Friedrichshafen d. 29.8.1931 til Sao Paulo, Brasilien. Grønt flyvningsstempel: 1. Südamerikafahrt 1931 mit Luftschiff Graf Zeppelin und Sonderflug bis Rio de Janeiro. Fold.

1931 - GermanyCover

10 pfg. Ebert og 4 mk. Graf Zeppelin på luftpostbrev fra Friedrichshafen d. 29.8.1931 til Sao Paulo, Brasilien. Grønt flyvningsstempel: 1. Südamerikafahrt 1931 mit Luftschiff Graf Zeppelin und Sonderflug bis Rio de Janeiro". Fold.
Lot: 331310

15 øre og 90 øre (4) Chr. X på internationalt adressekort for pakke med opkrævning fra Kjøbenhavn d. 27.7.1923 til Stockholm, Sverige.

1923 - Denmark1000 - Cover - 70, 109

Lot: 331350

1861. Ufrankeret brev mærket Befalet Indberetning fra Wroue Pastorat dateret i Wroue d. 20.2.1861 med antiqua Thisted 27.2.1861 til Baron Kammerherre Amtmand Rosenkrantz, Ridder af Dannebrog og Dannebrogsmand i Thisted. Udtakseret i 6 skilling porto. Fuldt indhold.

1861 - Denmark7800 - Cover

1861. Ufrankeret brev mærket "Befalet Indberetning fra Wroue Pastorat" dateret i Wroue d. 20.2.1861 med antiqua Thisted 27.2.1861 til Baron Kammerherre Amtmand Rosenkrantz, Ridder af Dannebrog og Dannebrogsmand i Thisted. Udtakseret i "6" skilling porto. Fuldt indhold.
Lot: 329921

10/10 c og 15/15 c. Protectorat Francais Maroc på brev fra dansk fremmedlegionær Anker Heegaard Jensen i 2. Regiment Etranger, Fez, Marokko med svagt afd.stempel og fransk censur fra bl.a. Dieppe til Vordingborg, Danmark. Ank.stemplet i Vordingborg d. 29.9.1917. Et mærke yderligt placeret.

1917 - French Colonies4760 - Cover

Lot: 331193

60 øre SAS Jubilæum på fluorescerenede papir single på søndagsbrev fra Århus C d. 5.1.1963 (lørdag) til Virum. Korrekt porto: Landsporto 30 øre (1.7.1952-14.4.1963) + søndagstillæg (1.7.1952-14.4.1963) = 60 øre. Sjælden forsendelse.

1963 - Denmark8000 - Cover - 391F

Lot: 331176

10 kr. Arktiske Vikinger, 25 kr. Lynge, 50 kr. Lynge og 100 kr. Møller (4) på 485 kr. frankeret adressekort for luftpost værdipakke fra Pituffik d. 11.6.2001 til Pattaya City, Chonbgri, Thailand. Enestående destination. Lodret fold.

2001 - Greenland3970 - Cover - 210, 223, 228, 371

Lot: 331283

1 sh. Fugl (4) på luftpostbrev fra Christchurch d. 6.9.1945 til København, Danmark. Luftpost stempel O.A.T. (Onward Air Transmission fra London. Bagklap mgl.

1945 - New ZealandCover

1 sh. Fugl (4) på luftpostbrev fra Christchurch d. 6.9.1945 til København, Danmark. Luftpost stempel "O.A.T." (Onward Air Transmission" fra London. Bagklap mgl.
Lot: 331269

Ufrankeret brevkort stemplet Sommerstedt *** d. 21.8.1915 til København, Danmark. Udtakseret i 20 øre dansk porto og returneret med 2-sproget returetiket Ubekjendt. / inconnu..

1915 - Slesvig6560 - Cover - DAKA 160.03

Ufrankeret brevkort stemplet Sommerstedt *** d. 21.8.1915 til København, Danmark. Udtakseret i "20" øre dansk porto og returneret med 2-sproget returetiket "Ubekjendt. / inconnu.".
Lot: 331195

5 øre Fr. VIII på brevkort (Roskilde, Algade med Hotel Prinsen) annulleret med lapidar Roeskilde d. 20.11.1907 til Vanløse. Interessant reserveanvendelse af lapidar stempel, som ellers normalt tilskrives juletravlhed. Her benyttet i november 1907.

1907 - Denmark4000 - Cover - 54

Lot: 331171

35 øre UPU 50 år single på anbefalet brev med indhold dateret Östersund  d. 18.12.1924 til Borglunda. Utydelig stempeldato.

1924 - SwedenCover

Lot: 331228

1 mk. og 1,75 mk. Løve på brev fra Turku d. 31.7.1941 til Tyringe, Sverige. Åbnet af finsk censur. Sendt fra svensk frivillig soldat Lars J. Lundberg som benytter afsenderadressen: Frivilligbyrån, Riddargaten 46, Stockholm, Sverige

1941 - FinlandCover

1 mk. og 1,75 mk. Løve på brev fra Turku d. 31.7.1941 til Tyringe, Sverige. Åbnet af finsk censur. Sendt fra svensk frivillig soldat Lars J. Lundberg som benytter afsenderadressen: "Frivilligbyrån, Riddargaten 46, Stockholm, Sverige"
Lot: 331242

5 cts. Rytter, 70 cts. Franco og 2 pts. Luftpost på luftpostbrev fra Madrid d. 26.4.1943 til soldat ved tysk feldpost Nr. 32440D = 7. Kompanie, Sicherungs-Regiment 608 på Østfronten. Lokal spansk censur fra Madrid og åbnet af tysk censur i München.

1943 - SpainCover

Lot: 331260

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel NORDENBRO og sidestemplet Humble d. 11.11.1910 til Sødinge pr. Ringe.

1910 - Denmark5934 - Cover - SK 0922

Lot: 329499

Blandingsfrankering af Persien udg. på bagsiden af brev fra svensk oberst Møller ved den svenske Ambassade i Teheran d. 18.5.1933 til Stockholm, Sverige.

1933 - IranCover

Lot: 331272

Nordisk Front d. 29.11.1943. Illegalt blad på 8 sider udgivet af Frit Nordisk Forlag.

1943 - DenmarkMisc

"Nordisk Front" d. 29.11.1943. Illegalt blad på 8 sider udgivet af Frit Nordisk Forlag.
Lot: 331298

Hillerød Statsanerkendte Sygekasse 75 øre, Hillerød Arbejderforenings Sygekasse 50 øre og 1 kr., samt Hillerød og Fr.borg Slots Sygekasse 75 øre kvitteringsmærker på kvitteringskort for indbetaling af kontingent til Hillerød statsanerkendte Syge- og Begravelseskasse i året 1940.

1940 - Denmark3400 - Cover

Lot: 329627

Slangerupbanen. Illustreret Køreplan gyldig fra 13.3.1944. Folder.

1944 - Denmark1000 - Misc

Lot: 329631