40 øre Karavel (2) på luftpost brevkort fra Aarhus d. 2.12.1940 til Bangkok, Thailand. Tysk censur fra Berlin og Indisk censur. På bagsiden Julemærke 1940.

1940 - Denmark8000 - Cover - 260

Lot: 335440

10 pfg. og 20 pfg. Adler på anbefalet brev annulleret Hadersleben 2. d. 24.2.1886 til Vojens. Smukt brev.

1886 - Slesvig6100 - Cover - DAKA 59.01

Lot: 335184

20 øre Chr. X på brev fra Kjøbenhavn 1917 til Mexico. Violet stempel Via New York og åbnet af britisk censur no. 85. Brevet beslaglagt og først frigivet efter yderligere censur no. 378 med rammestempel Released by British Military Authorities og ank.stempel i Mexico d. 28.10.1919.

1917 - Denmark1000 - Cover - 71

20 øre Chr. X på brev fra Kjøbenhavn 1917 til Mexico. Violet stempel "Via New York" og åbnet af britisk censur no. 85. Brevet beslaglagt og først frigivet efter yderligere censur no. 378 med rammestempel "Released by British Military Authorities" og ank.stempel i Mexico d. 28.10.1919.
Lot: 335649

25 øre firmafranko Hvalfangerselskabet Antarctic A/S Anton von der Lippe på fortrykt kuvert fra Tønsberg d. 3.12.1949 til Dianalund, Danmark. Dr. Kristensen deltog bl.a. som læge under norske hvalfangsttogter til Sydatlanten.

1949 - NorwayCover

25 øre firmafranko "Hvalfangerselskabet "Antarctic" A/S Anton von der Lippe på fortrykt kuvert fra Tønsberg d. 3.12.1949 til Dianalund, Danmark. Dr. Kristensen deltog bl.a. som læge under norske hvalfangsttogter til Sydatlanten.
Lot: 333992

Japansk Post i Kina. 1 sn. (par) og 2 sn på brevkort (Der Tempel Waldersee in Shanhaikwan) annulleret Peking I.J.P.O. d. 5.2.1905 til Wien, Østrig.

1905 - JapanCover

Japansk Post i Kina. 1 sn. (par) og 2 sn på brevkort (Der Tempel "Waldersee" in Shanhaikwan) annulleret Peking I.J.P.O. d. 5.2.1905 til Wien, Østrig.
Lot: 335663

10 øre Chr. X på lokalbrev i København d. 30.11.1944 fra dansk interneret, John Ernst, celle 458 i den tyske afdeling af Vestre Fængsel. Fuldt indhold med rødt censurstempel Geprüft

1944 - Denmark1000 - Cover - 274

10 øre Chr. X på lokalbrev i København d. 30.11.1944 fra dansk interneret, John Ernst, celle 458 i den tyske afdeling af Vestre Fængsel. Fuldt indhold med rødt censurstempel "Geprüft"
Lot: 335456

4 sk. 1858 udg. på brev med langt indhold dateret Kiel d. 11.5.1861 annulleret med nr.stempel 168 og sidestemplet antiqua Holst. Eisenb. Postsp. Bureau d. 12.5.1861 via Flensburg og Højer til Keitum på Sylt. Påskrevet Afreist og eftersendt til Flensburg. Mange stempler.

1861 - Denmark4220 - Cover - 7

4 sk. 1858 udg. på brev med langt indhold dateret Kiel d. 11.5.1861 annulleret med nr.stempel "168" og sidestemplet antiqua Holst. Eisenb. Postsp. Bureau d. 12.5.1861 via Flensburg og Højer til Keitum på Sylt. Påskrevet "Afreist" og eftersendt til Flensburg. Mange stempler.
Lot: 335218

3d George V helsags anbefalet kuvert opfrankeret med ½d og 1d George V fra London d. 10.7.1915 til Haarlem, Holland. Åbnet af britisk censur med banderole med håndskrevet nr. 496, laksegls-censur War Office / Postal Censor, samt indlagt meddelelse no. 9 To minimise the risk of delay letters should, whenever possible, be written in English or French.

1916 - Great BritainCover

3d George V helsags anbefalet kuvert opfrankeret med ½d og 1d George V fra London d. 10.7.1915 til Haarlem, Holland. Åbnet af britisk censur med banderole med håndskrevet nr. "496", laksegls-censur "War Office / Postal Censor", samt indlagt meddelelse no. 9 "To minimise the risk of delay letters should, whenever possible, be written in English or French".
Lot: 335647

4 R.B.S. Thiele II tæt klippet på dampskibsbrev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet antiqua Kjøbenhavn d. 18.7.1853 til Hamburg. Påskrevet: pr. Slesvig via Kiel.

1853 - Denmark1000 - Cover - 1 II

4 R.B.S. Thiele II tæt klippet på dampskibsbrev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet antiqua Kjøbenhavn d. 18.7.1853 til Hamburg. Påskrevet: "pr. Slesvig via Kiel".
Lot: 335132

10 øre Bølgelinie og Julemærke 1932 på julekort fra Køge d. 22.12.1932 til København - opfrankeret med 15 øre Karavel og eftersendt fra København d. ?.12.1932 til Paris, Frankrig. Ank.stemplet i Paris d. 26.12.1932.

1932 - Denmark4600 - Cover - 169, 185

Lot: 335420

3 cents Tofarvet omv. rm. på brevkort (Havneparti fra St. Juan, Puerto Rico) fra St: Thomas d. 10.12.1900 til Markt Einersheim, Tyskland.

1900 - Danish West IndiesCover - 6Bx

Lot: 333597

1853. Ufrankeret Postsag med 1½-ringsstempel Ribe. d. 3.3.1853 til Haderslev - tilbagesendt til Ribe med antiqua Haderslev d. 8.3.1853.

1853 - Denmark6760 - Cover

1853. Ufrankeret "Postsag" med 1½-ringsstempel Ribe. d. 3.3.1853 til Haderslev - tilbagesendt til Ribe med antiqua Haderslev d. 8.3.1853.
Lot: 335297

10 øre Bølgelinie i 3-stribe på søndagsbrev fra Maribo d. 30.5.1942 (lørdag) til København. Påsat meddelelse - F.7 (8-41 A8) - fra København S. Postkontor om at brevet er blevet afsendt for sent til omdeling søndag.

1942 - Denmark4930 - Cover - 248

Lot: 335533

1d George V på billed postkort (Buckingham Palace, London) fra London d. 28.2.1918 til Ginneken, Holland. Returneret med rammestempel: Picture Post-cards are returned by the Censor.

1918 - Great BritainCover

1d George V på billed postkort (Buckingham Palace, London) fra London d. 28.2.1918 til Ginneken, Holland. Returneret med rammestempel: "Picture Post-cards are returned by the Censor".
Lot: 335646

10 øre helsagskuvert (fabr. 62) med to Julemærker 1945 stemplet København d. 27.12.1945 til Kastrup.

1945 - Denmark1000 - Cover - KV 58

Lot: 335442

10 øre Chr. X (2) på brev annulleret med stjernestempel SØBY og sidestemplet Ærøskjøbing d. 16.12.1914 til fransk soldat ved 22. Infanteri Regiment, Bourgoin, Frankrig. Retur med flere påtegninger og på bagsiden stempel la destinataire n'a pustre atteint en temps utile. Ank.stemplet i Ærøeskjøbing d. 25.2.1915.

1914 - Denmark5985 - Cover - SK 1309

10 øre Chr. X (2) på brev annulleret med stjernestempel SØBY og sidestemplet Ærøskjøbing d. 16.12.1914 til fransk soldat ved 22. Infanteri Regiment, Bourgoin, Frankrig. Retur med flere påtegninger og på bagsiden stempel "la destinataire n'a pustre atteint en temps utile". Ank.stemplet i Ærøeskjøbing d. 25.2.1915.
Lot: 332758

30 øre Chr. X single på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 7.11.1919 til sømand ombord på S/S Jan i Stockholm, Sverige.

1919 - Denmark1000 - Cover - 103

30 øre Chr. X single på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 7.11.1919 til sømand ombord på S/S "Jan" i Stockholm, Sverige.
Lot: 332770

Ufrankeret feltpostbrev fra frihedskrigen mærket Kenttäposti og militært afd.-stempel 4. Komp. Pion. Koul. Patalj. (= 4. Komppania Pioneerikoulutus Pataljoona) til Gamlekarleby med udslebet 3-sproget ank.stempel i Gamlakarleby d. 1.8.1918.

1918 - FinlandCover

Ufrankeret feltpostbrev fra frihedskrigen mærket "Kenttäposti" og militært afd.-stempel "4. Komp. Pion. Koul. Patalj." (= 4. Komppania Pioneerikoulutus Pataljoona) til Gamlekarleby med udslebet 3-sproget ank.stempel i Gamlakarleby d. 1.8.1918.
Lot: 333947

15 øre H. C. Andersen på DFDS Radiobrev - F.E.B. 6-34 250 Bl. - fra sømand ombord på M/S Louisiana i Rosario modtaget af provinsbåden S/S Aarhus og stemplet København d. 29.4.1936 til København.

1936 - Denmark1000 - Cover - 226

15 øre H. C. Andersen på DFDS Radiobrev - F.E.B. 6-34 250 Bl. - fra sømand ombord på M/S "Louisiana" i Rosario modtaget af provinsbåden S/S "Aarhus" og stemplet København d. 29.4.1936 til København.
Lot: 335424

5 øre Chr. X på brevkort (Rønne, ved kirken) annulleret med sejlende bureaustempel Kjøbenhavn - Rønne 2. POST d. 9.2.1918 til København.

1918 - Denmark3700 - Cover - 68

Lot: 335517

10 aur Landskab i parstykke på brev fra Reykjavik d. 23.8.183? til Kjøbenhavn, Danmark.

Iceland1000 - Cover

Lot: 333389