10 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 159) opfrankeret med 15 øre Chr. X fra København d. 29.1.1947 til Slesvig, Tyskland. Dansk efterkrigscensur (krone)/650/Danmark.

1947 - Denmark1000 - Cover - EB 104, 275

Lot: 335443

Send Juleposten til Oversøiske Lande pr. Luftpost. Lille hæfte fra 1950'erne.

DenmarkCover

Lot: 335453

40 øre Fr. IX og 80 øre UIT 100 år på luftpostbrev fra København d. 19.4.1966 til Buenos Aires, Argentina. Retur,

1966 - Denmark1000 - Cover - 431, 434

Lot: 335401

1 øre Våben (10) på brev fra Birkerød d. 2.10.1902 til Storehedinge. Nusset.

1902 - Denmark3300 - Cover - 37

Lot: 335397

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel RUDME (type II) til soldat i Odense. Skilling: 1200,-

Denmark5773 - Cover - SK 1058

Lot: 335522

4 R.B.S. Thiele II på brev annulleret med nr.stempel 66 og sidestemplet med 1½-ringsstempel Schleswig. d. 22.8.1853 til København.

1853 - DenmarkCover - 1 II

4 R.B.S. Thiele II på brev annulleret med nr.stempel "66" og sidestemplet med 1½-ringsstempel Schleswig. d. 22.8.1853 til København.
Lot: 335220

2 sk. Tofarvet på markedsberetning sendt som tryksag annulleret nr.stempel 1 og sidestemplet lapidar Kjøbenhavn d. 29.11.1872 til Nykjøbing Sjælland.

1872 - Denmark1000 - Cover - 11

2 sk. Tofarvet på markedsberetning sendt som tryksag annulleret nr.stempel "1" og sidestemplet lapidar Kjøbenhavn d. 29.11.1872 til Nykjøbing Sjælland.
Lot: 335435

20 aur Gullfoss på skibsbrev fra Reykjavik annulleret med norsk stempel i Bergen d. 22.1.1937 og sidestemplet Paquebot til Aalborg, Danmark. Lodret fold.

1937 - Iceland9000 - Cover

20 aur Gullfoss på skibsbrev fra Reykjavik annulleret med norsk stempel i Bergen d. 22.1.1937 og sidestemplet "Paquebot" til Aalborg, Danmark. Lodret fold.
Lot: 333390

2½d Tangier George VI provisorium på brevkort (Gadeparti fra Tangier) annulleret Tangier British Post Office d. 12.2.1953 til Silkeborg, Danmark.

1953 - British Levant8600 - Cover

2½d "Tangier" George VI provisorium på brevkort (Gadeparti fra Tangier) annulleret Tangier British Post Office d. 12.2.1953 til Silkeborg, Danmark.
Lot: 335627

Fortrykt postkvittering fra Briefsammlungsstelle anvendt i Pellworm d. 11.7.1861 for værdiforsendelse til Flensburg. Sjælden formular.

1861 - DenmarkCover

Lot: 335158

8 sk. stempelmærke annulleret med blæk 6/11 67 på 1/4 Lod til det 120de Kongelige Kjøbenhavnske Classe-Lotteri udstedt i Frederikssund 1867.

1867 - Denmark3600 - Cover

8 sk. stempelmærke annulleret med blæk "6/11 67" på 1/4 Lod til det 120de Kongelige Kjøbenhavnske Classe-Lotteri udstedt i Frederikssund 1867.
Lot: 335429

½ Anna og 4 Anna (defekt) Victoria på brev fra Simla d. 6.9.1884 Collone, Irland - eftersendt til London. På bagsiden transit stemplet Sea Post Office D d. 10.9.1884 benyttet ombord på S/S Peshawur som afgik fra Bombay d. 10.9.1884 og ankom til Suez d. 22.9.1884.

1884 - IndiaCover

½ Anna og 4 Anna (defekt) Victoria på brev fra Simla d. 6.9.1884 Collone, Irland - eftersendt til London. På bagsiden transit stemplet Sea Post Office D d. 10.9.1884 benyttet ombord på S/S "Peshawur" som afgik fra Bombay d. 10.9.1884 og ankom til Suez d. 22.9.1884.
Lot: 335636

30 øre Fr. IX i parstykke på brev annulleret med TMS Carl Nielsen Festival 31. Aug.-4.Sept./København OMK. 4 d. 25.8.1953 til poste restante i Wien, Østrig. Udtakseret i 30 gr. porto - poste restante gebyr - og returneret som ikke afhentet.

1953 - Denmark1000 - Cover - 337

30 øre Fr. IX i parstykke på brev annulleret med TMS "Carl Nielsen Festival 31. Aug.-4.Sept."/København OMK. 4 d. 25.8.1953 til poste restante i Wien, Østrig. Udtakseret i 30 gr. porto - poste restante gebyr - og returneret som ikke afhentet.
Lot: 335426

1745. Franco brev med indhold dateret København d. 9.3.1745 med liniestempel DALLEMAGNE til Bordeaux, Frankrig.

1745 - Denmark1000 - Cover

1745. Franco brev med indhold dateret København d. 9.3.1745 med liniestempel "DALLEMAGNE" til Bordeaux, Frankrig.
Lot: 335635

35 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Sumba pr. Vagúr d. 8.5.1963 til København.

1963 - Faroe IslandsCover - 415

Lot: 335497

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med bureaustempel Sønderborg - Tønder T.405 d. 5.9.1938 og sidestemplet med posthornstempel Lundtoft (Kliplev) til Sønderborg.

1938 - Denmark6381 - Cover - SK 85.2

Lot: 335519

10 øre Chr. X på brevkort fra København d. 5.3.1920 annulleret med islandsk stempel i Reykjavik d. 14.3.1920 og sidestemplet Skipsbrjef til Reykjavik, Island.

1920 - Iceland1000 - Cover

10 øre Chr. X på brevkort fra København d. 5.3.1920 annulleret med islandsk stempel i Reykjavik d. 14.3.1920 og sidestemplet "Skipsbrjef" til Reykjavik, Island.
Lot: 332248

7 øre London udg. i vandret 5-stribe på brev fra Oslo d. 14.3.1958 til Skive, Danmark.

1958 - Norway7800 - Cover

Lot: 335473

Ufrankeret lokalt postsags-brevkort i New York d. 10.3.1921. Svar på forespørgsel vedr. efterlyst postforsendelse fra Holte i Danmark.

1921 - USA2840 - Cover

Lot: 335658

4 øre helsagskuvert opfrankeret med 8 øre Tofarvet (2) annulleret lapidar Sjæll. JB.PKT. d. 15.5.18xx til Leipzig, Tyskland.

Denmark1000 - Cover - KV 4, 25

Lot: 335335

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort i Kjøbenhavn d. 15.2.1911. Ubekendt og påsat forespørgsels-etiket ved Kjøbenhavn Ø postkontor.

1911 - Denmark1000 - Cover - 44

Lot: 335418