30 øre Bølgelinie (2), 8 kr. Rigsvåben, samt 5 kr. og 10 kr. Malerikunst på værdibrev fra Værløse d. 27.11.1984 til Hobro.

1984 - Denmark3500 - Cover - 741, 681, 816, 817

Lot: 335537

Ufrankeret kuvert med censur banderole no. 53641 og stempel * WAR * OFFICE / POSTAL CENSOR til London.

Great BritainCover

Ufrankeret kuvert med censur banderole no. 53641 og stempel "* WAR * OFFICE / POSTAL CENSOR" til London.
Lot: 335644

15 c., 50 c. og 1 fr. (2) på 2,65 fr. frankeret internationalt adressekort for værdipakke fra Porrentruy d. 2.2.1918 via Basel og Trälleborg til Karlstad, Sverige.

1918 - SwitzerlandCover

Lot: 333386

5 øre Chr. IX på brevkort (Sdr. Næraa Kirke) annulleret med stjernestempel RUDME (type I) og sidestemplet bureau Odense - Svendborg T.1? d. 6.12.1906 til soldat i Odense.

1906 - Denmark5773 - Cover - SK 1057

Lot: 335521

1 mk. Nordpolen udg. på brevkort dateret i Lemberg d. 29.11.1920 til København, Danmark. Lang meddelelse skrevet på dansk med omtale af General Haller. Frimærke ikke annulleret med kortet påført polsk censurstempel.

1920 - Poland1000 - Cover

Lot: 335657

15 pfg. Ciffer på Adgangskort til Esperento-kongres i München 1948. Udstedt til dansk deltager Georg Lisbjerg fra Mønsted.

1948 - GermanyCover

Lot: 335382

1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på brevkort fra Odense d. 31.10.1910 til Funchal, Madeira.

1910 - Denmark5000 - Cover - 42, 43, 44, 45

Lot: 335395

Ufrankeret feltpostkort (Libau, Herrenbad) med feltpoststempel K.D.Feldpoststation Nr. 168 (= Libau. Letland) d. 8.7.1916 og briefstempel Marine Spezialkommando Libau / Kaiserlische Marine til Oldenburg.

1916 - GermanyCover

Ufrankeret feltpostkort (Libau, Herrenbad) med feltpoststempel K.D.Feldpoststation Nr. 168 (= Libau. Letland) d. 8.7.1916 og briefstempel "Marine Spezialkommando Libau / Kaiserlische Marine" til Oldenburg.
Lot: 333960

50 øre Fr. IX på brevkort (Klaksvik, udsigt) annulleret med pr.-stempel Funningur pr. Tórshavn d. 28.8.1968 til København.

1968 - Faroe Islands3800 - Cover - 460

Lot: 333903

10 øre Bølgelinie og Julemærke 1949 på underfrankeret julekort fra København d. 23.12.1949 til Store Heddinge. Udtakseret i porto med 5 øre Portomærke i parstykke stemplet Store-Heddinge d. 24.12.1949.

1949 - Denmark1000 - Cover - 248, P 27

Lot: 335425

½d og 2d George VI på brev fra West Mersea d. 9.4.1945 til Thorshavn, Færøerne. Åbnet af britisk censur PC90/5409.

1945 - Faroe Islands3800 - Cover

Lot: 331974

20 øre Chr. X på adresse-label fra gen-brugskuvert stemplet Thorshavn d. 13.2.1944 til Kvivig.

1944 - Faroe Islands3800 - Cover - 276

Lot: 331893

7 øre Bølgelinie på brevkort (Det Rullende Postkontor) annulleret med særstempel Danmark * Det rullende Postkontor * d. 2.9.1939 til Aarhus. Det rullende postkontor opstillet i Aarhus d. 2.9.1939 i forbindelse med rundskue.

1939 - Denmark8000 - Cover - 247

Lot: 335224

1 øre Våben, 4/8 øre og 15/24 øre Provisorium på brev fra Kjøbenhavn d. 25.11.1904 til Gotha, Tyskland.

1904 - Denmark1000 - Cover - 37, 40, 41

Lot: 335400

1 f. single på luftpost brevkort fra Budapest d. 20.6.1947 til København, Danmark.

1947 - Hungary1000 - Cover

Lot: 335379

Ufrankeret feltpostkort (Libau, Kaiser-Pavillon) stemplet K.D.Feldpoststation * Nr 168 * (= Libau, Letland) d. 19.7.1916 til Wilhelmshaven. Sendt fra sømand ombord på  Marine Wassertanker S.M.H. Pechelbronn med rødt briefstempel: 2. Marine-Kompagnie * Libau *

1916 - GermanyCover

Ufrankeret feltpostkort (Libau, Kaiser-Pavillon) stemplet K.D.Feldpoststation * Nr 168 * (= Libau, Letland) d. 19.7.1916 til Wilhelmshaven. Sendt fra sømand ombord på Marine Wassertanker S.M.H. "Pechelbronn" med rødt briefstempel: 2. Marine-Kompagnie * Libau *
Lot: 333963

4 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Tofarvet annulleret lapidar Frederiksberg 1 d. 20.2.18xx til Hjørring. Ank.stemplet med lapidar Hjørring d. 21.2.18xx - stempel med spejlvendt Ø i Hjørring.

Denmark1000 - Cover - EB 7, 23

Lot: 335532

7/5 øre provisorisk helsagskuvert opfrankeret med 3 øre Bølgelinie sendt lokalt i København d. 28.9.1922.

1922 - Denmark1000 - Cover - KV 34c, 79

Lot: 333926

8 mk. helsagsbrevkort opfrankeret med 2 mk. og 5 mk. Våben fra Warszawa d. 23.3.1922 til Paris, Frankrig.

1922 - PolandCover

Lot: 333504

5 øre Skole-Spare-Mærke (41 stk.) med perfin S opsat i Skolesparemærke hæfte.

DenmarkCover - Perf. S04,5

5 øre Skole-Spare-Mærke (41 stk.) med perfin "S" opsat i Skolesparemærke hæfte.
Lot: 335630

40 øre Chr. X med perfin LB på fortrykt kuvert fra Den danske Landmandsbank sendt anbefalet fra Kjøbenhavn d. 27.10.1920 til Helsingborg, Sverige.

1920 - Denmark1000 - Cover - Perf. L16, 105a

40 øre Chr. X med perfin "LB" på fortrykt kuvert fra Den danske Landmandsbank sendt anbefalet fra Kjøbenhavn d. 27.10.1920 til Helsingborg, Sverige.
Lot: 332494