1984 - Denmark3500 - Cover - 741, 681, 816, 817
30 øre Bølgelinie (2), 8 kr. Rigsvåben, samt 5 kr. og 10 kr. Malerikunst på værdibrev fra Værløse d. 27.11.1984 til Hobro.
Lot: 335537
Lot: 335537
Ufrankeret kuvert med censur banderole no. 53641 og stempel "* WAR * OFFICE / POSTAL CENSOR" til London.
Lot: 335644
15 c., 50 c. og 1 fr. (2) på 2,65 fr. frankeret internationalt adressekort for værdipakke fra Porrentruy d. 2.2.1918 via Basel og Trälleborg til Karlstad, Sverige.
Lot: 333386
5 øre Chr. IX på brevkort (Sdr. Næraa Kirke) annulleret med stjernestempel RUDME (type I) og sidestemplet bureau Odense - Svendborg T.1? d. 6.12.1906 til soldat i Odense.
Lot: 335521
1 mk. Nordpolen udg. på brevkort dateret i Lemberg d. 29.11.1920 til København, Danmark. Lang meddelelse skrevet på dansk med omtale af General Haller. Frimærke ikke annulleret med kortet påført polsk censurstempel.
Lot: 335657
15 pfg. Ciffer på Adgangskort til Esperento-kongres i München 1948. Udstedt til dansk deltager Georg Lisbjerg fra Mønsted.
Lot: 335382
1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på brevkort fra Odense d. 31.10.1910 til Funchal, Madeira.
Lot: 335395
Ufrankeret feltpostkort (Libau, Herrenbad) med feltpoststempel K.D.Feldpoststation Nr. 168 (= Libau. Letland) d. 8.7.1916 og briefstempel "Marine Spezialkommando Libau / Kaiserlische Marine" til Oldenburg.
Lot: 333960
50 øre Fr. IX på brevkort (Klaksvik, udsigt) annulleret med pr.-stempel Funningur pr. Tórshavn d. 28.8.1968 til København.
Lot: 333903
10 øre Bølgelinie og Julemærke 1949 på underfrankeret julekort fra København d. 23.12.1949 til Store Heddinge. Udtakseret i porto med 5 øre Portomærke i parstykke stemplet Store-Heddinge d. 24.12.1949.
Lot: 335425
½d og 2d George VI på brev fra West Mersea d. 9.4.1945 til Thorshavn, Færøerne. Åbnet af britisk censur PC90/5409.
Lot: 331974
20 øre Chr. X på adresse-label fra gen-brugskuvert stemplet Thorshavn d. 13.2.1944 til Kvivig.
Lot: 331893
7 øre Bølgelinie på brevkort (Det Rullende Postkontor) annulleret med særstempel Danmark * Det rullende Postkontor * d. 2.9.1939 til Aarhus. Det rullende postkontor opstillet i Aarhus d. 2.9.1939 i forbindelse med rundskue.
Lot: 335224
1 øre Våben, 4/8 øre og 15/24 øre Provisorium på brev fra Kjøbenhavn d. 25.11.1904 til Gotha, Tyskland.
Lot: 335400
1 f. single på luftpost brevkort fra Budapest d. 20.6.1947 til København, Danmark.
Lot: 335379
Ufrankeret feltpostkort (Libau, Kaiser-Pavillon) stemplet K.D.Feldpoststation * Nr 168 * (= Libau, Letland) d. 19.7.1916 til Wilhelmshaven. Sendt fra sømand ombord på Marine Wassertanker S.M.H. "Pechelbronn" med rødt briefstempel: 2. Marine-Kompagnie * Libau *
Lot: 333963
4 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Tofarvet annulleret lapidar Frederiksberg 1 d. 20.2.18xx til Hjørring. Ank.stemplet med lapidar Hjørring d. 21.2.18xx - stempel med spejlvendt Ø i Hjørring.
Lot: 335532
7/5 øre provisorisk helsagskuvert opfrankeret med 3 øre Bølgelinie sendt lokalt i København d. 28.9.1922.
Lot: 333926
8 mk. helsagsbrevkort opfrankeret med 2 mk. og 5 mk. Våben fra Warszawa d. 23.3.1922 til Paris, Frankrig.
Lot: 333504
5 øre Skole-Spare-Mærke (41 stk.) med perfin "S" opsat i Skolesparemærke hæfte.
Lot: 335630
40 øre Chr. X med perfin "LB" på fortrykt kuvert fra Den danske Landmandsbank sendt anbefalet fra Kjøbenhavn d. 27.10.1920 til Helsingborg, Sverige.
Lot: 332494