10+10 øre Nansen I udg. (2) på illustreret kuvert fra Sandefjord stemplet Sandefjord d. 26.1.1939 til Skive, Danmark.

1939 - NorwayCover

Lot: 335478

5 øre Chr. X på julekort dateret 1918 annulleret med stjernestempel AABY til Rutsker.

1918 - Denmark3700 - Cover - SK 0003

Lot: 335410

20 øre H. C. Andersen på brevkort (Storstrømsbroen) fra Korsør d. 14.7.1938 til poste restante i Menton, Frankrig. Påsat fransk 30 c. Portomærke stemplet Menton d. 24.7.1938.

1938 - Denmark4220 - Cover - 227

Lot: 335428

35 øre Niels Bohr i parstykke på Photo Letter stemplet Godthåb d. 2.8.1972 til København, Danmark. Gummistempel Postage Paid / Porto Betalt under frimærkerne.

1972 - Greenland3900 - Cover - 62

35 øre Niels Bohr i parstykke på Photo Letter stemplet Godthåb d. 2.8.1972 til København, Danmark. Gummistempel "Postage Paid / Porto Betalt" under frimærkerne.
Lot: 335489

2½d George VI på Union-Castle Line kuvert annulleret med skibsstempel London / Paquebot posted at Sea d. 6.11.1947 til London.

1947 - Great BritainCover

2½d George VI på Union-Castle Line kuvert annulleret med skibsstempel London / "Paquebot posted at Sea" d. 6.11.1947 til London.
Lot: 335351

3+2 pfg. og 12+6 pfg. Winterhilfswerk på brev annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Gjedser-Warnemünde F.h. d. 8.2.1938 til Stettin.

1938 - GermanyCover

Lot: 335414

200 mk. og 300 mk. infla udg. på brevkort fra Starogard d. 5.6.1923 til København, Danmark.

1923 - Poland1000 - Cover

Lot: 333506

10 øre Chr. X i parstykke på underfrankeret brev fra Horsens d. 13.12.1919 til Uppingham, England. Både danske og britiske portostempler, samt ½d og 2d Portomærker stemplet Uppingham d. 19.12.1919.

1919 - Denmark8700 - Cover - 68

Lot: 335423

2 mk. Løve i parstykke og 8 ml. Borgå i parstykke på anbefalet brev fra Hämeenlinna d. 10.1.1947 til København, Danmark.

1947 - Finland1000 - Cover

Lot: 335487

10 pfg. Germania på Norddeutscher Lloyd brevkort sendt fra passager ombord på Postdamperen Prinzess Irene annulleret med uldent skibsstempel Deutsche Seepost Ost Asiatische Linie d. 11.3.1901 via fransk skibspost La Reunion a Marseille til Apenrade i Nordslesvig.

1901 - GermanyCover

10 pfg. Germania på Norddeutscher Lloyd brevkort sendt fra passager ombord på Postdamperen "Prinzess Irene" annulleret med uldent skibsstempel Deutsche Seepost Ost Asiatische Linie d. 11.3.1901 via fransk skibspost La Reunion a Marseille til Apenrade i Nordslesvig.
Lot: 335413

25 c. Leopold II single på brev fra Anvers dec. 1878 til Stege, Danmark. Ank.stemplet i Stege d. 7.1.1879. Fold ved mærke.

1878 - Belgium4780 - Cover

Lot: 335373

55 øre Regentjubilæum single på brev fra Oslo d. 12.12.1955 til New York, USA.

1955 - NorwayCover

Lot: 335462

45/34 mk. Luftpost provisorium single på luftpost brevkort (M/S Finntrader) fra Helsinki 4.7.1959 til New York, USA. Nålehul.

1959 - FinlandCover

Lot: 335488

5 pfg. helsagsbrevkort opfrankeret med 5 pfg. Ciffer fra Flensburg d. 10.7.1888 til Kolding, Danmark.

1888 - Germany6000 - Cover

Lot: 335321

4 R.B.S. Thiele I på brev annulleret med nr.stempel 101 og sidestemplet antiqua Gravensteen d. 19.5.1853 via Flensburg til Carlshütte pr. Rendsburg.

1853 - Slesvig6300 - Cover - DAKA 56.04, 56.05

4 R.B.S. Thiele I på brev annulleret med nr.stempel "101" og sidestemplet antiqua Gravensteen d. 19.5.1853 via Flensburg til Carlshütte pr. Rendsburg.
Lot: 335171

5 øre Bølgelinie på lokal tryksag annulleret med TMS København OMK. 15 / Gammelt Metal gir nye Varer d. 6.6.1942.

1942 - Denmark1000 - Cover - TMS 85

5 øre Bølgelinie på lokal tryksag annulleret med TMS København OMK. 15 / "Gammelt Metal gir nye Varer" d. 6.6.1942.
Lot: 335407

5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel DALBY og sidestemplet bureau Odense - Dalby T.7 d. 9.8.1905 til Stege.

1905 - Denmark5380 - Cover - SK 0223

Lot: 335411

15 pfg. Fælles udg. helsagsbrevkort fra Haderslev annulleret med bureaustempel Hadersleben - Woyens Bahnpost Zug 891 d. 4.2.1920 til Charlottenburg, Tyskland.

1920 - Slesvig6100 - Cover - DAKA 261.01

Lot: 335309

1 c. og 2 cents (par) på brev fra Honesdale d. 31.5.1916 til Frankfurt, Tyskland. Åbnet af britisk censur med særlig hvid handerole med rød skrift og signatur.

1916 - USACover

Lot: 333972

5 øre Bølgelinie i parstykke på illustreret ekspeditionsbrevkort annulleret Dansk Nordostgrønlandsekspedition d. 18.5.1939 til Charlottenlund. På bagsiden interessant meddelelse dateret Hvalrosodden d. 17.8.1938. Brevkort som skulle medbringes på ekspeditionen skulle indleveres inden 7.7.1938.

1939 - GreenlandCover - 199

5 øre Bølgelinie i parstykke på illustreret ekspeditionsbrevkort annulleret Dansk Nordostgrønlandsekspedition d. 18.5.1939 til Charlottenlund. På bagsiden interessant meddelelse dateret "Hvalrosodden d. 17.8.1938". Brevkort som skulle medbringes på ekspeditionen skulle indleveres inden 7.7.1938.
Lot: 335654

10 øre Tavsen med perfin JJ på brevkort fra firma Juul Johansen i Odense d. 5.2.1937 til Augustenborg.

1937 - Denmark5000 - Cover - Perf. J14

10 øre Tavsen med perfin "JJ" på brevkort fra firma Juul Johansen i Odense d. 5.2.1937 til Augustenborg.
Lot: 335653