1½d George V på brev stemplet London d. 30.11.1918 til London. Åbnet af censur med banderole no. 105 stemplet WAR * OFFICE * / POSTAL CENSOR.

1918 - Great BritainCover

1½d George V på brev stemplet London d. 30.11.1918 til London. Åbnet af censur med banderole no. 105 stemplet "WAR * OFFICE * / POSTAL CENSOR".
Lot: 335643

Russisk 2 kop. Våben i parstykke på brevkort fra Finland annulleret med svensk stempel i Stockholm d. ?.10.1902 og sidestemplet Från Finland til Malmö, Sverige.

1902 - FinlandCover

Russisk 2 kop. Våben i parstykke på brevkort fra Finland annulleret med svensk stempel i Stockholm d. ?.10.1902 og sidestemplet "Från Finland" til Malmö, Sverige.
Lot: 335447

4 øre Bølgelinie og 8/12 døre Provisorium i parstykke på brev fra Nibe d. 28.7.1922 til Tranehuse.

1922 - Denmark9240 - Cover - 80, 119

Lot: 335377

Kjøbenhavns Telefon Kiosker. Lykønsknings Telegram dateret d. 27.5.1904. Tegnet af S. Clod-Svendsen 1903.

1904 - Denmark1000 - Cover

Lot: 335272

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel VESTER AABY og sidestemplet Vester - Skjerninge d. 3.3.1910 til København.

1910 - Denmark5764 - Cover - SK 1506

Lot: 335384

10 pfg. og 20 pfg. Germania på anbefalet brev fra Haderslev Slotsvandmølle annulleret Hadersleben *(Schlesw.)2a d. 5.9.1908 til Berlin.

1908 - Slesvig6100 - Cover - DAKA 59.03

Lot: 335295

5 öre Gustaf på brevkort annulleret med bureaustempel PLK 296C (= Falun - Kil) d. 16.2.1915 til Dalstorp.

1915 - SwedenCover

Lot: 331613

15 øre Fr. IX på internationalt svar-brevkort annulleret med svensk stempel i Stockholm d. 14.4.1949 til København. På bagsiden oplysning vedr. reservation ombord på færgen Regin fra Stockholm til Åbo, Finland.

1949 - Denmark1000 - Cover - 306

15 øre Fr. IX på internationalt svar-brevkort annulleret med svensk stempel i Stockholm d. 14.4.1949 til København. På bagsiden oplysning vedr. reservation ombord på færgen "Regin" fra Stockholm til Åbo, Finland.
Lot: 335341

Ufrankeret feltpostkort (Irkutsk) 1915 med tjenestestempler fra 12. Sibiriske Skytte Reserve Battalion til Oberpahlen, Lifland.

1915 - RussiaCover

Lot: 335639

20 øre Chr. X single på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn * IV.* d. 3.2.1916 til Varde.

1916 - Denmark1000 - Cover - 71

Lot: 333885

5 øre Chr. X helsagsbrevkort fra Kolding d. 10.5.1918 til Østermarie, Bornholm. På bagsiden 2-liniestempel: Julemærkesanatoriet ved Kolding Fjord.

1918 - Denmark6000 - Cover - EB 36

5 øre Chr. X helsagsbrevkort fra Kolding d. 10.5.1918 til Østermarie, Bornholm. På bagsiden 2-liniestempel: "Julemærkesanatoriet ved Kolding Fjord".
Lot: 335525

2½d Elizabeth på brev annulleret med skibsstempel Liverpool / Paquebot posted at sea d. 4.6.1957 til Oxford.

1957 - Great BritainCover

2½d Elizabeth på brev annulleret med skibsstempel Liverpool / "Paquebot posted at sea" d. 4.6.1957 til Oxford.
Lot: 335347