15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 156) opfrankeret med 10 øre Chr. X fra tysk flygtning i Oksbøl d. 26.4.1946 til Goslar, Tyskland. På bagsiden ovalt stempel: (krone) / St.c.L. Lejrchefen i Oxbøl.

1946 - Denmark6840 - Cover - EB 102, 274

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 156) opfrankeret med 10 øre Chr. X fra tysk flygtning i Oksbøl d. 26.4.1946 til Goslar, Tyskland. På bagsiden ovalt stempel: "(krone) / St.c.L. Lejrchefen i Oxbøl".
Lot: 340880

5 øre og 25 øre Fr. VIII på værdibrev fra Odense d. 27.6.1911 til Assens.

1911 - Denmark5000 - Cover - 54, 57

Lot: 340786

6 øre helsagssbrevkort fra Kjøbenhavn annulleret med svensk bureaustempel PKXP. No. 2. UPP d. 7.4.1878 til Bergen, Norge.

1878 - Denmark1000 - Cover - EB 5

Lot: 340856

Svensk 5 öre firmafranko frankeret tryksag fra Stockholm d. 19.9.1944 til København, Danmark. Passér stemplet ved den danske censur med rødt stempel P-B fra Presse Bureauet og violet Tilladt Indført fra Udenrigsministeriet.

1944 - Denmark1000 - Cover

Svensk 5 öre firmafranko frankeret tryksag fra Stockholm d. 19.9.1944 til København, Danmark. Passér stemplet ved den danske censur med rødt stempel "P-B" fra Presse Bureauet og violet "Tilladt Indført" fra Udenrigsministeriet.
Lot: 340816

10 aur Sild og 35 aur Geysir på første flyvningskuvert stemplet A.O.A. First North-Atlantic Flight fra Keflavik d. 18.3.1947 til Oslo, Norge.

1947 - IcelandCover

10 aur Sild og 35 aur Geysir på første flyvningskuvert stemplet "A.O.A. First North-Atlantic Flight" fra Keflavik d. 18.3.1947 til Oslo, Norge.
Lot: 340412

5 øre Våben små hj.tal helsagsbrevkort (knæk) fra Smørumnedre Mark pr. Maaløv Station annulleret med lapidar SJÆLL.JB.PKT. d. 16.4.1889 og sidestemplet VIOLET lapidar VI MAALØV d. 16.4.1889 til Kjøbenhavn.

1889 - Denmark2760 - Cover - EB 17x

Lot: 340629

5 øre Fr. VIII og Julemærke 1911 på julekort dateret i Øster-Karleby d. 21.12.1911 annulleret med stjernestempel VESTER-KARLEBY til Keldernæs pr. Bandholm.

1911 - Denmark4900 - Cover - SK 1516

Lot: 340834

4 øre Tofarvet på lokalbrev annulleret med esrom-type stempel MERN. til Sageby.

Denmark4735 - Cover - SK 0882

Lot: 340835

10 øre Bølgelinie tysk papir på brevkort fra København d. 31.7.1933 til Frederikssund.

1933 - Denmark1000 - Cover - 202A

Lot: 340831

5/4 øre provisorisk lokal helsagskuvert annulleret med stjernestempel LINDENBORG (Type II) og sidestemplet Roskilde d. 16.12.1904 til Roskilde. Stjernestempel benyttet 5 dage tidligere end registreret af Bendix.

1904 - Denmark4000 - Cover - SK 0798

Lot: 340337

20 øre Chr. X single på adressebrev for lokalpakke i Kjøbenhavn d. 8.7.1918.

1918 - Denmark1000 - Cover - 71

Lot: 340626

10 øre (3) og 30 øre Chr. X på ekspresbrev fra Frederikssund d. 19.6.1944 til Haderslev.

1944 - Denmark3600 - Cover - 274, 278

Lot: 340825

5 øre Chr. X annulleret med kontorstempel Aarhus Postkontor på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler - F. Form. Nr. 43 (1/7 1919) - fra Aarhus d. 3.1.1920.

1920 - Denmark8000 - Cover - 68

Lot: 340837

15 øre Karavel på brevkort (Hammeren og Hammeren havn) annulleret brotype IIIb Sandvig d. 17.7.1929 og sidestemplet Salonschnelldampfer / Nixe / * Auf hoher See * til Leipzig, Tyskland.

1929 - Denmark3785 - Cover - 169

15 øre Karavel på brevkort (Hammeren og Hammeren havn) annulleret brotype IIIb Sandvig d. 17.7.1929 og sidestemplet "Salonschnelldampfer / "Nixe" / * Auf hoher See *" til Leipzig, Tyskland.
Lot: 340871

20 øre Chr. X på brev mærket Forretningspapirer fra Kjøbenhavn d. 3.4.1915 til Paris, Frankrig. Åbnet af italiensk censur i Genova.

1917 - Denmark1000 - Cover - 71

20 øre Chr. X på brev mærket "Forretningspapirer" fra Kjøbenhavn d. 3.4.1915 til Paris, Frankrig. Åbnet af italiensk censur i Genova.
Lot: 340839

Indisk 3 ps (4) og 6 ps (3) på underfrankeret brev med svagt stempel d. 29.8.1949 til Gentofte, Danmark. Udtakseret i porto med 2 øre og 20 øre Portomærke stemplet Gentofte d. 23.9.1949.

1949 - Denmark2820 - Cover - P 26, P 29

Lot: 340798

60 øre Nationalmuseet single på aerogram fra København d. 4.2.1958 til Branford, USA.

1958 - Denmark1000 - Cover - 371

Lot: 340827

10 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel BREJNING og sidestemplet Ringkjøbing d. 2.4.1911 til Palermo, Italien.

1911 - Denmark6950 - Cover - SK 0177

Lot: 340875

4/8 øre Provisorium single på tryksag-kort fra Kjøbenhavn d. 6.12.1904 til Roskilde.

1904 - Denmark1000 - Cover - 40

Lot: 340339

5 øre og 20 øre Chr. IX på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 6.9.1906 til Mora Noret, Sverige.

1906 - Denmark1000 - Cover - 48, 52

Lot: 340789

20 øre Chr. X (2) på søndagsbrev fra Jægerspris d. 7.7.1946 (= søndag) til Frederiksværk. Påsat meddelelse fra posthuset - F.7 (3-44 B9) - vedr. brevet afsendt for sent til omdeling søndag.

1946 - Denmark3630 - Cover - 276

Lot: 340235