1909 - Greenland - 54, 55 - 3900

5 øre (2) og 10 øre Fr. VIII på brevkort (Grønlandsk fanger i kajak) fra Karl Chemnitz dateret Godthaab d. 11.10.1909 og stemplet Kjøbenhavn d. 27.10.1909 til Zürich, Schweiz. Befordret med S/S "Hans Egede" (4. rejse) som ankom til København d. 25.10.1909. Sjælden destination. Vedl. oplysninger om Karl Chemnitz.

Lot: 308550
Ended 22/01/2020 21:05:25
Winning bid: DKK 3,630.00
Bid history: 8 bids