1944 - Denmark - 7000
6 pfg. Hitler på brevkort fra KZ-lejr Neuengamme dateret d. 4.12.1944 og stemplet Hamburg d. 20.12.1944 til Fredericia. Fra modstandsmand, Børge Køngerskov, som blev arresteret for jernbanesabotage i 1943. Både lejr-censur og tysk censur fra Hamburg. Rifter.
Lot: 316495
Ended | 03/06/2020 21:01:10 |
Winning bid: | DKK 1,250.00 |
Europe
Germany
German Reich
Covers > Denmark postal history > 2. World War
Covers > Denmark postal history > Interned Letters