1855 - Denmark - 1000
1855. Portobrev dateret Kiel d. 14.8.1855 sendt direkte fra skibsbrevkassen ombord på dampskibet “Slesvig” med 8-kantet rammestempel “Fra Kiel” til København. Udtakseret i “6” skilling porto. Stemplet kendes anvendt i perioden 12.9.1854-24.1.1856. Daka 3500,-
Lot: 319142
DKK 1,250.00 |
Prephil/Franco
Covers > Denmark postal history > Shipmail