1945 - Denmark - EB 102 - 1000
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 152) ustemplet dateret København d. 7.2.1945 til dansk indsat i KZ-lejr Neuengamme pr. Hamburg, Tyskland. Kortet er muligvis ikke afsendt - eller fremsendt i pakke. Uden postale eller censur påtegninger.
Lot: 333459
DKK 500.00 |
Postal Stationary
Postcards
Covers > Denmark postal history > 2. World War
Covers > Denmark postal history > Interned Letters