1864 - Slesvig - DAKA 158.01 - 6780

Herzogth. Schleswig 1 1/4 sch. stukken kant 1864 udg. på BREVFORSIDE annulleret med Esrom-type stempel SKJBK (Skærbæk) og sidestemplet SKJBK til Wisby Mølle. Noget slidt. Daka: 4500,-

Lot: 365
Ended 05/07/2016 22:18:52
Winning bid: DKK 1,320.00
Bid history: 2 bids

Other suggestions

10 øre Våben i parstykke på dobbelt brevkort (Hilsen fra Bornholm, Hammershus) annulleret med skibsstempel Fra Rønne og sidestemplet Kjøbenhavn d. 8.5.1901 til Hamburg, Tyskland. 1 mærke med kort hjørnetak.

DKK 500 1901 - Denmark

5 øre Fr. VIII på brevkort (Frederiksholms Kanal med sporvogne) annulleret med skibsstempel Fra Kjøbenhavn og sidestemplet Rønne d. 24.9.1909 til Rønne, Bornholm.

DKK 75 1909 - Denmark

5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med skibsstempel Fra Kjøbenhavn og sidestemplet Rønne d. 27.10.(1903?) til Rønne. På bagsiden håndtegnet Kvinde med bog.

DKK 100 1903 - Denmark

7 øre helsagsbrevkort (fabr. 99-H) fra Rønne annulleret med islandsk stempel i Reykjavik d. 13.10.1931 og sidestemplet Skipsbrjef til Ludwigslust, Tyskland.

DKK 200 1931 - Denmark

30 øre Fr. IX på brev annulleret med svagt bureaustempel Vejle - Grindsted d. 25.10.1955 og sidestemplet med posthornstempel VINGSTED MØLLE til København.

DKK 150 1955 - Denmark

4 R.B.S. Thiele I på brev med langt indhold dateret Røde Mølle d. 18.8.1853 annulleret med nr.stempel 63 og sidestemplet antiqua Skanderborg. d. 25.8.1853 til Faaborg. Noget slidt omslag.

DKK 125 1853 - Denmark

5 øre Chr. IX på brevkort (København, Børsen) annulleret med svensk bureau stempel PKXP No. 83C d. 13.7.1906 og sidestemplet Från Danmark til Ljungs..., Sverige.

DKK 100 1906 - Denmark

5 øre Fr. VIII på brevkort (Udsigt mod Københavns Toldbod) annulleret med skibsstempel Från Danmark og sidestemplet Malmö d. 23.10.1907 til Kalmar, Sverige.

DKK 100 1907 - Denmark