1943 - Denmark - 4990
Ufrankeret fortrykt "Interneret Forsendelse" brevkort stemplet Sakskøbing d. 21.9.1943 til København. Fra menig soldat interneret på Berritsgaard pr. Sakskøbing på Lolland. Sjældent interneringssted. Kortet beskåret i venstre side.
Lot: 145327
DKK 300.00 |
2. World War
Covers > Denmark postal history > Interned Letters