1938 - Iceland

15 aur Geysir ustemplet på brevkort (Belgiske skoleskib "Mercator") fra kaptajnen på skoleskibet dateret Reykjavik d. 6.6.1938 til København, Danmark. Påskrevet: pr. S/S "Godafoss" 8/6-38 via Hull. Det belgiske skoleskib "Mercator"s 15. togt: Antwerpen-Reykjavik-Akureyri-Bergen-Antwerpen (5.4.-25.6.1938).

Lot: 280893
DKK 300.00
Sold out