5 øre Bølgelinie (par) og 30 øre Karavel på underfrankeret ekspresbrev fra København d. 9.5.1938 til Haslev. Udtakseret i 30 øre porto med 10 øre Portomærke (3) stemplet Haslev d. 9.5.1938.

1938 - Danmark1000 - Brev - 199, 215, P 28

Lot: 298327

4 øre Bølgelinie, 40 øre og 1 kr. Chr. X med perfin H.P. på adressekort for pakke fra firma Holger Petersen stemplet Kjøbenhavn 8 d. 14.3.1921 via Malmö til Helsingfors, Finland.

1921 - Danmark1000 - Brev - Perf. H54

4 øre Bølgelinie, 40 øre og 1 kr. Chr. X med perfin "H.P." på adressekort for pakke fra firma Holger Petersen stemplet Kjøbenhavn 8 d. 14.3.1921 via Malmö til Helsingfors, Finland.
Lot: 298129

10 øre Bølgelinie, 50 øre Luftpost og 2 kr. Chr. X på 260 øre frankeret luftpostbrev stemplet København Luftpost sn3 d. 7.12.1937 via Flug- und Luftschiffhafen Rhein-Main til Sao Paulo, Brasilien. Rødt luftpoststempel: Deutsche Luftpost * Europa - Südamerika *.

1937 - Danmark1000 - Brev - 235, 212, 219

Lot: 298315

4 sk. 1854 udg. på skipperbrev med indhold dateret Rønne d. 13.2.1856 annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet med kompasstempel Kiøbenhavn d. 14.2.1856 til Kaptain J. P. Arboe, Nyhavn, Kjøbenhavn. Vinterbrev sendt med postjagten Mathilde, skipper J. Kofoed, fra Rønne onsdag d. 13.2.1856 til Kjøbenhavn jf. Bornholms Tidende d. 8.2.1856 (kopi vedlagt). I 1856 var der kun fast rutetrafik mellem Bornholm og København i sommermånederne med Switzers dampskib Løven.

1856 - Danmark3700 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på skipperbrev med indhold dateret Rønne d. 13.2.1856 annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet med kompasstempel Kiøbenhavn d. 14.2.1856 til Kaptain J. P. Arboe, Nyhavn, Kjøbenhavn. Vinterbrev sendt med postjagten "Mathilde", skipper J. Kofoed, fra Rønne onsdag d. 13.2.1856 til Kjøbenhavn jf. Bornholms Tidende d. 8.2.1856 (kopi vedlagt). I 1856 var der kun fast rutetrafik mellem Bornholm og København i sommermånederne med Switzers dampskib "Løven".
Lot: 298365

5 øre Chr. IX på brevkort (Hilsen fra Kjøbenhavn) annulleret med stjernestempel EMDRUP og sidestemplet Kjøbenhavn L. d. 13.8.1906 til Ulfö, Sverige.

1906 - Danmark1000 - Brev - 0262

5 øre Chr. IX på brevkort ("Hilsen fra Kjøbenhavn") annulleret med stjernestempel EMDRUP og sidestemplet Kjøbenhavn L. d. 13.8.1906 til Ulfö, Sverige.
Lot: 298094

210 øre Margrethe og Julemærke 1980 på 3. vægtkl. (100-250 g.) tryksag annulleret med håndrullestempel København OMK sn9 d. 11.12.1980 til Hillerød. Takstperiode: 17.4.1979-2.1.1981.

1980 - Danmark1000 - Brev - 706

Lot: 298042

5 øre og 30 øre Fr. IX på eksprditions-brevkort fra den italienske ekspedition Speditione G.M. '60 stemplet i Sukkertoppen d. 30.7.1960 til Italien. Signatur fra ekspeditionsdeltager Maria Fantin. Fold.

1960 - Grønland3912 - Brev - 29, 44

5 øre og 30 øre Fr. IX på eksprditions-brevkort fra den italienske ekspedition "Speditione G.M. '60" stemplet i Sukkertoppen d. 30.7.1960 til Italien. Signatur fra ekspeditionsdeltager Maria Fantin. Fold.
Lot: 296633

4 øre helsagsbrevkort dateret Kalundborg d. 8.7.1875 fremsendt med dampskibet Ydun og sendt lokalt i København med fodpost. Annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet F:P: d. 9.7.1875. Iflg. meddelelse er der tilbagesendt 4 Daaser med dampskibet Ydun, som i årene 1871-1887 bl.a. besejlede ruten København -Kalundborg - Ebeltoft - Snaptun - Horsens.

1875 - Danmark4400 - Brev - EB 3

4 øre helsagsbrevkort dateret Kalundborg d. 8.7.1875 fremsendt med dampskibet "Ydun" og sendt lokalt i København med fodpost. Annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet F:P: d. 9.7.1875. Iflg. meddelelse er der tilbagesendt 4 Daaser med dampskibet "Ydun", som i årene 1871-1887 bl.a. besejlede ruten København -Kalundborg - Ebeltoft - Snaptun - Horsens.
Lot: 298134

15 øre + 5 øre Chr. X provisorisk helsags korrespondancekort (fabr. 33-I) med fuld rand annulleret med smukt brotype IIIb Oddesund Nord d. 9.8.1921 til Skive.

1921 - Danmark7790 - Brev - KK 36

Lot: 298130

Tysk 1,50 mk. på ekspresbrev og Søndagsbrev fra Soest d. 3.9.1965 med dansk 50 øre Carl Nielsen og 50+10 øre Børnenes Kontor annulleret med dansk bureaustempel Fredericia - Padborg T.955 d. 4.9.1965 til Aarhus, Danmark.

1965 - Danmark8000 - Brev - 439, 435

Lot: 298316

Tjenestebrev til Major, Divisionskvartermester von Steinmann i Kiøbenhavn. På bagsiden stort laksegl fra Slesvig Holstenske General Commando. Peter Frederik von Steinmann blev udnævnt til major i 1813 og oberstløjtnant i 1824.

Danmark1000 - Brev

Tjenestebrev til Major, Divisionskvartermester von Steinmann i Kiøbenhavn. På bagsiden stort laksegl fra "Slesvig Holstenske General Commando". Peter Frederik von Steinmann blev udnævnt til major i 1813 og oberstløjtnant i 1824.
Lot: 298254

4 øre helsags korrespondancekort opfrankeret med 4 øre Tofarvet dateret Skonnerten Diana og annulleret lapidar Kiøbenhavn K. C.K. d. 14.4.1898 til Vennerslund pr. Nørre Alslev. Sendt fra næstkommanderende
Premierløjtnant Hector Kiær ombord på skrueskonnerten Diana i København umiddelbart inden afrejse til opmålingstogt ved Island og Færøerne.

1898 - Danmark1000 - Brev - KK 7, 23B

4 øre helsags korrespondancekort opfrankeret med 4 øre Tofarvet dateret Skonnerten "Diana" og annulleret lapidar Kiøbenhavn K. C.K. d. 14.4.1898 til Vennerslund pr. Nørre Alslev. Sendt fra næstkommanderende Premierløjtnant Hector Kiær ombord på skrueskonnerten "Diana" i København umiddelbart inden afrejse til opmålingstogt ved Island og Færøerne.
Lot: 298354

1 øre Bølgelinie (par) og 7/27 øre Provisorium i fireblok på brev annulleret med brotype IVb Broager sn1 d. 3.4.1926 til Berlin, Tyskland.

1926 - Danmark6310 - Brev - 77, 158

Lot: 296611

Ufrankeret marinefeltpostkort fra Warnemünde d. 21.3.1915 fra sønderjyde ombord på lazaretskib Imperator til Paholm pr. Fünenshaff på Als. Briefstempel: Kaiserlische Marine / Hilfslazarettschiff D Imperator.

1915 - SlesvigBrev

Ufrankeret marinefeltpostkort fra Warnemünde d. 21.3.1915 fra sønderjyde ombord på lazaretskib "Imperator" til Paholm pr. Fünenshaff på Als. Briefstempel: Kaiserlische Marine / Hilfslazarettschiff D "Imperator".
Lot: 296842

15 øre Karavel helsags korrespondancekort (fabr. 52-Z) med Julemærke 1928 stemplet Vejle d. 29.11.1928 til København.

1928 - Danmark7100 - Brev - KK 43

Lot: 298128

7 øre og 10 øre Bølgelinie på lokalt søndagsbrevkort fra København d. 22.6.1941 (søndag) til Gentofte. Påsat meddelelse fra Postkontoret - F.7 (1-40 A8) - vedr. afsendt for sent til udbringning søndag.

1941 - Danmark1000 - Brev - 248, 255

Lot: 298119

10 øre helsags korrespondancekort (fabr. 45-Y) sendt lokalt og annulleret med TMS København * K. * /Almindelige Brevforsendelser maa ikke indeholde Penge d. 7.10.1927 og Rest 1.

1927 - Danmark1000 - Brev - TMS 12.3

10 øre helsags korrespondancekort (fabr. 45-Y) sendt lokalt og annulleret med TMS København * K. * /"Almindelige Brevforsendelser maa ikke indeholde Penge" d. 7.10.1927 og "Rest 1".
Lot: 298110

20 øre Chr. X (par) på brev fra København d. 5.11.1946 til München, Tyskland. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/650/Danmark og passérstemplet ved den amerikanske efterkrigscensur i München.

1946 - Danmark1000 - Brev - 276

Lot: 296649

Ufrankeret pakkefølgebrev mærket hermed 1 Pk. i Papir mærket Adressen med lapidar Helsingør d. 10.2.187x til Kjøbenhavn. Påskrevet 20 øre porto.

Danmark3000 - Brev

Ufrankeret pakkefølgebrev mærket "hermed 1 Pk. i Papir mærket Adressen" med lapidar Helsingør d. 10.2.187x til Kjøbenhavn. Påskrevet "20" øre porto.
Lot: 298101

15/20 øre Provisorisk helsags korrespondancekort (fabr. 47-H) opfrankeret med 40 øre Karavel sendt som ekspres og annulleret med bureaustempel Fredericia - Vejle - Struer T.1188 d. 3.7.1927 til København.

1927 - Danmark7000 - Brev - KK 41, 174

Lot: 298317

40 øre posthusfranko på brev fra København OMK d. 25.3.1947 til Preetz, Tyskland. Sendt fra flygtningelejr 130 Kløvermarken på Amager med svagt lejrstempel på bagsiden.

1947 - Danmark1000 - Brev

Lot: 296638