1875 - Danmark - EB 3 - 4400
4 øre helsagsbrevkort dateret Kalundborg d. 8.7.1875 fremsendt med dampskibet "Ydun" og sendt lokalt i København med fodpost. Annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet F:P: d. 9.7.1875. Iflg. meddelelse er der tilbagesendt 4 Daaser med dampskibet "Ydun", som i årene 1871-1887 bl.a. besejlede ruten København -Kalundborg - Ebeltoft - Snaptun - Horsens.
Lot: 298134
Sluttet | 03-07-2019 21:03:24 |
Vindende bud: | DKK 1.183,00 |
Bud historik: | 4 bud |
Helsager
Enkeltbrevkort
Breve > Danmark stempler > Fodpoststempler