4 sk. Krone/Scepter single på anbefalet brev annulleret med nr.stempel 30 og sidestemplet antiqua Horsens d. 16.8.1865 til Kjøbenhavn. Tydeligt NB markering og Rec.-gebyr betalt kontant.

1865 - Danmark8700 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter single på anbefalet brev annulleret med nr.stempel "30" og sidestemplet antiqua Horsens d. 16.8.1865 til Kjøbenhavn. Tydeligt "NB" markering og Rec.-gebyr betalt kontant.
Lot: 319910

15/20 øre provisorisk dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 82-Y) med meddelelse fra Store Nordiske Telegrafselskab annulleret med TMS København K. / Benyt Post- og Telegrafv. Festtelegrammer d. 25.3.1929 med Rest 3 til Hamburg, Tyskland.

1929 - Danmark1000 - Brev - TMS 15.6

15/20 øre provisorisk dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 82-Y) med meddelelse fra Store Nordiske Telegrafselskab annulleret med TMS København K. / "Benyt Post- og Telegrafv. Festtelegrammer" d. 25.3.1929 med "Rest 3" til Hamburg, Tyskland.
Lot: 319937

Svensk 15 öre Nya Sverige Minnet på blandingsfrankeret søndagsbrev fra Älmhult d. 11.6.1938 med dansk 5 øre Bølgelinie i parstykke annulleret med sejlende bureaustempel København - Malmø 4.Post d. 11.6.1938 til Valby. Søndagstillæg frankeret med danske frimærker. Dekorativ forsendelse.

1938 - Danmark1000 - Brev - 199

Lot: 319867

5 øre Fr. VIII på brevkort (Villa Tannhaüser, Marielyst) annulleret med sjældent stjernestempel FREJLEV og sidestemplet Nykjøbing Falster d. 20.12.1910 til København. Stemplet tildelt d. 26.2.1910 og udskiftet med brotypestempel pr. 1.1.1911. Jf. Skilling kun registreret i perioden 22.3.-30.11.1910. 1000.-

1910 - Danmark4880 - Brev - SK 0340

Lot: 319592

60 cts. posthusfranco fra Valencia d. 15.4.1937 på brev fra medlem af den Internationale Brigade med feltpost stempler S.C.C. 111 d. 11.4.1937 og S.C.C. 222 d. 12.4.1937 til Bounage, Belgien. Rød militærcensur. Sjælden.

1937 - SpanienBrev

Lot: 319935

10 øre Regentjubilæum på brevkort (Hammershus) dateret Sandvig annulleret med svensk stempel i Simrishamn d. 24.7.1937 og sidestemplet Från Danmark til Stockholm, Sverige. God skibspost mellem Bornholm og Sverige.

1937 - Danmark3785 - Brev - 240

10 øre Regentjubilæum på brevkort (Hammershus) dateret Sandvig annulleret med svensk stempel i Simrishamn d. 24.7.1937 og sidestemplet "Från Danmark" til Stockholm, Sverige. God skibspost mellem Bornholm og Sverige.
Lot: 319540

40 øre Isbjørn og dansk Julemærke 1953 på brev annulleret Grønlands Postkontor København K. d. 15.12.1953 og sidestemplet (krone) / Dansk Forbindelsesofficer Forsvarsområde Grønland d. 13.12.1953 til Odense, Danmark. Sendt fra Narsarssuaq air base.

1953 - GrønlandBrev - 27

Lot: 319923

40 aur Geysir i parstykke på luftpostbrev fra Reykjavik d. 24.3.1945 til Eskilstuna, Sverige. Åbnet af britisk censur PC90/7353.

1945 - IslandBrev

Lot: 319919

5 pfg. Germania i 4-stribe på skibsbrev annulleret med britisk skibsstempel Paquebot Posted at Sea Received Southampton d. 4.11.1913 til Territet, Schweiz - eftersendt til Kastelruth, Østrig og efterfølgende Hamburg, Tyskland.

1913 - TysklandBrev

Lot: 319862

1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på 4-farve frankeret brevkort (Københavns havn med dampskibet Thy og slæbebåden Anholt) fra Kjøbenhavn d. 5.6.1912 og privat skibsstempel Salon-Schnell-Dampfer Hertha Auf hoher See d. 4.6.1912 til Tyskland.

1912 - Danmark1000 - Brev - 42, 43, 44, 45

1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på 4-farve frankeret brevkort (Københavns havn med dampskibet "Thy" og slæbebåden "Anholt") fra Kjøbenhavn d. 5.6.1912 og privat skibsstempel "Salon-Schnell-Dampfer "Hertha" Auf hoher See" d. 4.6.1912 til Tyskland.
Lot: 319871

20 pfg. og 40 pfg. Fælles udg. på lille anbefalet brev stemplet Grammby (Schleswig) d. 27.2.1920 til Hillerød, Danmark.

1920 - Slesvig6510 - Brev - DAKA 55.04

Lot: 319866

5 øre Bølgelinie og 25 øre Fr. IX på fortrykt kuvert fra Randers Andels-Svineslagteri annulleret med DSB fragtstempel Randers g 41 Rd g d. 10.9.1952 til Esbjerg.

1952 - Danmark6700 - Brev - 246, 321

Lot: 319924

Svensk 2 öre helsagskuvert opfrankeret med dansk 3 øre Tofarvet og 5 øre Våben annulleret med skibsstempel Från Danmark til Lund, Sverige. På bagsiden ank.stemplet Lund d. 19.8.1892.

1892 - Danmark1000 - Brev - 22, 34

Svensk 2 öre helsagskuvert opfrankeret med dansk 3 øre Tofarvet og 5 øre Våben annulleret med skibsstempel "Från Danmark" til Lund, Sverige. På bagsiden ank.stemplet Lund d. 19.8.1892.
Lot: 319902

Britisk ½d George VI i fireblok på brev annulleret med britisk kurér stempel Army Signals AY-AY d. 7.7.1945 til Hq. 8801 Air Disarmament Wing i Oslo. Stemplet benyttet af 180th Dispatch Rider Section, Norway Force Signals i Oslo. Filatelistisk.

1945 - NorgeBrev

Lot: 319934

1 øre (6) og 2 øre (2) Bølgelinie fra udpakkede frimærkepenge anvendt som frankering på brevkort fra Odense d. 30.10.1941 til Knarreborg St.

1941 - Danmark5000 - Brev - 196, 197

Lot: 319650

½d og 1d (par) Victoria på brev annulleret med duplex stempel Harrogate/338 d. 17.8.1885 til Bergen, Norge - eftersendt til Birmingham. Påskrevet: via Hull Steamer.

1885 - EnglandBrev

½d og 1d (par) Victoria på brev annulleret med duplex stempel Harrogate/"338" d. 17.8.1885 til Bergen, Norge - eftersendt til Birmingham. Påskrevet: via Hull Steamer.
Lot: 319905

8d George VI single på anbefalet luftpostbrev annulleret med censureret stempel til Heerbrugg, Schweiz. Påskrevet Written in Dutch. Sendt fra medlem af de hollandske exilstyrker i England med undercover adresse: Post Box 237, London E.C. 1. Åbnet af britisk censur.

EnglandBrev

8d George VI single på anbefalet luftpostbrev annulleret med censureret stempel til Heerbrugg, Schweiz. Påskrevet "Written in Dutch". Sendt fra medlem af de hollandske exilstyrker i England med undercover adresse: Post Box 237, London E.C. 1. Åbnet af britisk censur.
Lot: 319882

1799. Portobrev med fuldt indhold dateret i Bramstedt i Holstein d. 26.4.1799 med liniestempel HAMBURG til Lissabon, Portugal. Dirigeret via Holland med stempel OLANDA (Fra Holland). Modtager betalt 170 reis.

1799 - DanmarkBrev

1799. Portobrev med fuldt indhold dateret i Bramstedt i Holstein d. 26.4.1799 med liniestempel HAMBURG til Lissabon, Portugal. Dirigeret via Holland med stempel "OLANDA" (Fra Holland). Modtager betalt 170 reis.
Lot: 319775

10 pfg. Samoa provisorisk helsagsbrevkort fra Apia *(Samoa)* d. 7.2.1901 til Leipzig, Tyskland. Kort hilsen på bagsiden.

1901 - Tyske KolonierBrev

10 pfg. "Samoa" provisorisk helsagsbrevkort fra Apia *(Samoa)* d. 7.2.1901 til Leipzig, Tyskland. Kort hilsen på bagsiden.
Lot: 319927

2½d George V på fortrykt luftpostbrev By Flying Boat sendt med Experimental Airmail  fra Liverpool d. 27.9.1928 til Belfast.

1928 - EnglandBrev

2½d George V på fortrykt luftpostbrev "By Flying Boat" sendt med Experimental Airmail fra Liverpool d. 27.9.1928 til Belfast.
Lot: 319877

20 øre Chr. X på skibsbrev fra København annulleret med islandsk stempel i Reykjavik d. 22.3.1946 og sidestemplet Skipsbrjef til Reykjavik, Island.

1946 - Island1000 - Brev - 276

20 øre Chr. X på skibsbrev fra København annulleret med islandsk stempel i Reykjavik d. 22.3.1946 og sidestemplet "Skipsbrjef" til Reykjavik, Island.
Lot: 319899