Ufrankeret brev med Julemærke 1961 stemplet United Nations Emergency Force 2 d. 17.12.1961 til den kgl. Livgarde i Sandholmlejren, Danmark. Sendt fra soldat ved Coy 2, Beit Hanun, DANOR BN, UNEF.

1961 - Danmark3472 - Brev

Lot: 349573

30 cts. Junta de Defensa og 5 cts. pro Sevilla velgørenhed på illustreret korrespondancekort fra Sevilla d. 2.2.1936 til Sabugal, Portugal - eftersendt til Lissabon. Lokal spansk censur fra Sevilla.

1936 - SpanienBrev

30 cts. Junta de Defensa og 5 cts. "pro Sevilla" velgørenhed på illustreret korrespondancekort fra Sevilla d. 2.2.1936 til Sabugal, Portugal - eftersendt til Lissabon. Lokal spansk censur fra Sevilla.
Lot: 350105

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 73-H) opfrankeret med 20 øre Chr. X annulleret med stjernestempel LYØ og sidestemplet Faaborg d. 3.10.1924 til Damaskus, Syrien.

1924 - Danmark5600 - Brev - SK 0849

Lot: 350333

8 øre Tofarvet (slidt med svag takning og rust) på brev annulleret med sjældent stjernestempel BRØNDSHØI og sidestemplet lapidar KBHVN NØRREBRO d. 21.6.1877 til Skovlyst ved Hillerød. Anvendt 9 dage tidligere end registreret af  Skilling og Vagn Jensen. Skilling: 5000,-

1877 - Danmark2700 - Brev - SK 0196

Lot: 350642

25 øre og 40 øre Karavel på anbefalet brev fra Horsens d. 27.9.1929 til Irkutsk, Sibirien, Rusland. Åbnet af russisk toldkontrol i Moskva og returneret pga. forbudt indhold. Kuvert ombøjet og lukket med laksegl. Usædvanlig forsendelse.

1929 - Danmark8700 - Brev - 171, 174

Lot: 350516

Ufrankeret brevkort med rammestempel Braunschweigerhütte dateret d. 27.7.1912 transit stemplet Kjøbenhavn - Warnemünde T.74 d. 1.8.1912 til København, Danmark. Rammestempel Indgaaet med Mangel af Frimærker..

1912 - Danmark1000 - Brev

Ufrankeret brevkort med rammestempel "Braunschweigerhütte" dateret d. 27.7.1912 transit stemplet Kjøbenhavn - Warnemünde T.74 d. 1.8.1912 til København, Danmark. Rammestempel "Indgaaet med Mangel af Frimærker.".
Lot: 350505

1815. Brev med fuldt indhold og rødt stempel (Borg)/Hamburg d. 2.10.1815 til Schiedam, Holland. Rødt rammestempel Noordsch Grenskantoor.

1815 - Tyske StaterBrev

1815. Brev med fuldt indhold og rødt stempel (Borg)/Hamburg d. 2.10.1815 til Schiedam, Holland. Rødt rammestempel "Noordsch Grenskantoor".
Lot: 350512

6 as. og 9 as. (par) George VI på luftpostbrev fra Calcutta d. 18.12.1941 til Øst Asiatisk Kontor i Singapore, Straits Settlements. Åbnet af både indisk og hollandsk indisk censur og returneret med stempel RETOUR AFZENDER POSTVERBINDING OPGEHEVEN (Retur Postforbindelsen Indstillet). På bagsiden ank.stemplet i Calcutta d. 15.3.1942.

1941 - IndienBrev

6 as. og 9 as. (par) George VI på luftpostbrev fra Calcutta d. 18.12.1941 til Øst Asiatisk Kontor i Singapore, Straits Settlements. Åbnet af både indisk og hollandsk indisk censur og returneret med stempel "RETOUR AFZENDER POSTVERBINDING OPGEHEVEN" (Retur Postforbindelsen Indstillet). På bagsiden ank.stemplet i Calcutta d. 15.3.1942.
Lot: 350390

10 øre Bølgelinie (28) på De danske Statsbaner formular anvendt som kvittering for omdeling af 140 stk. adresseløse sedler annulleret med brotype IIIc Fasterholt d. 28.2.1939. Lodret fold.

1939 - Danmark7371 - Brev - 235

Lot: 350459

Ufrankeret feltpostkort (Jaffa, strandparti) dateret d. 14.4.1918 med indisk feltpoststempel F.P.O. No. 12 (= HQ 7th Division i Arsuf area) d. 17.4.1918 til Irland. Unit censor no. 885

1918 - PalæstinaBrev

Lot: 349683

Luftpostbrev med 10.50 fr. kontant betalt porto og stempel Madagascar et Dependances Poste Aerienne - Tamatave Taxe percue: og sidestemplet Tamatave d. 23.12.1944 til Paris, Frankrig. Åbnet af fransk censur. Stempel benyttet 1944-45 på grund af frimærkemangel på Madagaskar.

1944 - MadagaskarBrev

Lot: 349671

8 øre Tofarvet omv. rm. på brev fra Holbæk d. 16.7.1902 til Vejleby pr. Hørve. På bagsiden ank.stemplet med ovalt jernbanestempel HØRVE * O.H.J. * d. 17.7.1902. O.H.J. = Odsherreds Jernbane.

1902 - Danmark4534 - Brev - 25By

Lot: 350473

Rumænien 2 lei Kong Carol 2 single på korsbånd fra Observatorie de Bukarest sendt som tryksag fra Bukarest d. 1.7.1938 til den seismologiske station Ivigtut på Grønland. Interessant indgående post. Fold.

1938 - Grønland3931 - Brev

Lot: 350472

Spansk Marokko 50 cts. og 1 pta. på anbefalet brev fra Tanger d. 6.10.1943 via Madrid til Villeret, Schweiz. Interessant rammestempel Censura en Destino og åbnet af spansk censur i Madrid.

1943 - Spansk MaroccoBrev

Spansk Marokko 50 cts. og 1 pta. på anbefalet brev fra Tanger d. 6.10.1943 via Madrid til Villeret, Schweiz. Interessant rammestempel "Censura en Destino" og åbnet af spansk censur i Madrid.
Lot: 350517

Russisk Polen. 3 pfg. Russisch Polen provisorium og halveret Warszawa bypost udg. på blandingsfrankeret lokalbrev i Warszawa d. 28.5.1916.

1916 - TysklandBrev

Russisk Polen. 3 pfg. "Russisch Polen" provisorium og halveret Warszawa bypost udg. på blandingsfrankeret lokalbrev i Warszawa d. 28.5.1916.
Lot: 350514

5 øre Bølgelinie (par) på brevkort annulleret med bureaustempel Fredericia - Aalborg T.991 d. 19.8.1938 og sidestemplet med posthornstempel Munkebjerg (Vejle) til Faxe Ladeplads.

1938 - Danmark7100 - Brev - SK 99.1

Lot: 350496

4 sk. Stukken kant på landpostbrev, påskrevet frit under frimærke, med langt indhold dateret Stor Aistrup d. 15.12.1863 annulleret med nr.stempel 45 og sidestemplet antiqua Nibe d. 17.12.1863 til Aalborg.

1863 - Danmark9240 - Brev - 9

4 sk. Stukken kant på landpostbrev, påskrevet "frit" under frimærke, med langt indhold dateret Stor Aistrup d. 15.12.1863 annulleret med nr.stempel "45" og sidestemplet antiqua Nibe d. 17.12.1863 til Aalborg.
Lot: 350563

20 øre Karavel på internationalt svarbrevkort annulleret med tysk stempel i Hildesheim d. 17.8.1937 til København, Danmark.

1937 - Danmark1000 - Brev - 204

Lot: 350326

7 øre Bølgelinie og Julemærke 1934 på lokalt julekort annulleret med Posthusfranko stempel uden valør i Randers d. 22.12.1934 til Hornbæk pr. Randers. Stempel benyttet som reservestempel i juleperioden 1934.

1934 - Danmark8900 - Brev - 200

Lot: 350432

Blandingsfrankeret luftpostbrev fra Derna d. 2.6.1976 til N'Djamena, Tchad.

1976 - LibyenBrev

Lot: 350602

35 øre Frimærkets Dag og 60 øre Niels Bohr på anbefalet brev fra Esbjerg d. 20.10.1964 til Karup.

1964 - Danmark6700 - Brev - 421, 427

Lot: 350584