2 øre Bølgelinie og 20 øre Chr. X på 22 øre frankeret anbefalet brevkort med postopkrævning fra Pressens Illustrations Bureau i Kjøbenhavn d. 30.7.1918 til Falkenberg, Sverige. Nålehuller.

1918 - Danmark1000 - Brev - 78, 71

Lot: 353035

5 aur Chr. IX, 1 eyr, 3 aur og 4 aur Sigurdsson på brevkort (Parti fra Balholm, Norge) annulleret Reykjavik d. 26.7.1912 og sidestemplet med tyske rederistempler Reykjavik / 25. Juli 1912 / * Island * og Norddeutscher Lloyd Bremen Polarfahrt 1912 * Dampfer Grosser Kurfürst til Lehe a/d Weser, Tyskland.

1912 - IslandBrev

5 aur Chr. IX, 1 eyr, 3 aur og 4 aur Sigurdsson på brevkort (Parti fra Balholm, Norge) annulleret Reykjavik d. 26.7.1912 og sidestemplet med tyske rederistempler "Reykjavik / 25. Juli 1912 / * Island *" og "Norddeutscher Lloyd Bremen Polarfahrt 1912 * Dampfer Grosser Kurfürst" til Lehe a/d Weser, Tyskland.
Lot: 353059

Regning for enkeltporto-aftale påsat 10 øre, 25 øre (2) og 1 kr. (2) Portomærker, svarende til 2,60 kr. for at oppebære minimumsbeløb på 5 kr. pr. måned, annulleret Nykøbing Fl. d. 30.6.1949.

1949 - Danmark4800 - Brev - P 28, P 30, P 31

Lot: 353105

5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort opfrankeret med 5 øre Bølgelinie annulleret med stjernestempel NYBRO (Type II) og sidestemplet Rønne d. 14.11.1913 til Tampa, Florida, USA. God anvendelse til udlandet.

1913 - Danmark3700 - Brev - SK 0929

Lot: 352670

15 øre Chr. X og Julemærke 1921 på julekort dateret Gaarde annulleret med reserve bureaustempel (R7) Nørrejyll's JBPKT sn1 T.1028 d. 23.12.1921 til Varde. Stempel benyttet som reservestempel på linien Fredericia - Struer i perioden 1920-1923.

1921 - Danmark6800 - Brev - 70

Lot: 352692

10 mk. Smed (2) på firmakuvert fra Tallinn, Estland annulleret med svensk stempel i Stockholm d. 3.10.1928 og fejlagtigt annulleret med skibsstempel Från Finland til Uppharad, Sverige. Skulle have været stemplet med det sjælden skibsstempel Från Estland

1928 - EstlandBrev

10 mk. Smed (2) på firmakuvert fra Tallinn, Estland annulleret med svensk stempel i Stockholm d. 3.10.1928 og fejlagtigt annulleret med skibsstempel "Från Finland" til Uppharad, Sverige. Skulle have været stemplet med det sjælden skibsstempel "Från Estland"
Lot: 353061

10 øre Fr. VIII helsagsbrevkort med Julemærke 1908 fra Stensgaard d. 4.12.1908 til le Locle,  Schweiz.

1916 - Danmark5600 - Brev - EB 22

Lot: 352693

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med TMS Randers *** / Post-Pakkeportoen nedsat i Nærtrafikken til 40 Øre indtil 5 Kg. d. 1.6.1933 til København. Meget vanskeligt stempel.

1933 - Danmark5900 - Brev - TMS 36.8

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med TMS Randers *** / "Post-Pakkeportoen nedsat i Nærtrafikken til 40 Øre indtil 5 Kg." d. 1.6.1933 til København. Meget vanskeligt stempel.
Lot: 352690

10 öre Gustaf på brevkort (Trollhättan) annulleret med britisk stempel i Newcastle-on-Tyne d. 16.2.1920 og sidestemplet Ship Letter Newcastle-on-Tyne til Stockholm, Sverige.

1920 - SverigeBrev

10 öre Gustaf på brevkort (Trollhättan) annulleret med britisk stempel i Newcastle-on-Tyne d. 16.2.1920 og sidestemplet "Ship Letter Newcastle-on-Tyne" til Stockholm, Sverige.
Lot: 353058

10 pen. helsagsbrevkort fra Helsingfors Poststation d. 6.9.1888 til Kent Town, Adelaide, South Australia. Ank.stemplet Norwood S.A. d. 18.10.1888. Enestående destination i 1888.

1888 - FinlandBrev

Lot: 352993

5 øre Våben helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn d. 3.12.1904 til den svenske botaniker Dr. Nils Sylvén i Uppsala, Sverige. Meddelelse skrevet af Morten P. Porsild (1872-1956), dansk botaniker og grundlægger af den Arktiske Station i Godhavn på Grønland (1906), Porsild deltog i 1898 og 1902 i ekspeditioner i Vestgrønland.

1904 - Grønland1000 - Brev - EB 17

Lot: 353044

75 cts. og 2 pts. Luftpost på luftpostbrev fra Larache d. 19.2.1942 til Zella, Tyskland. Lokal spansk censur fra Larache og åbnet af tysk censur i Wien.

1942 - Spansk MaroccoBrev

Lot: 353069

20 cts. og 30 cts. Isabel og 10 cts. Pro-Combatientes Coruna på brev fra La Coruna d. 22.2.1938 til München, Tyskland. Åbnet af lokal censur i La Coruna.

1938 - SpanienBrev

Lot: 353068

7 s. (par), 12 s. Soldesign og 10 s. 3-kantet Luftpost på brev fra Jelgava d. 21.5.1935 til Göteborg, Sverige.

1935 - LetlandBrev

Lot: 353060

Anschluss. Tysk 12 pfg. Hindenburg, samt østrigsk 30 gr., 45 gr. og 60 gr. Dragter på blandingsfrankeret ekspresbrev fra Innsbruck d. 10.9.1938 via Hamburg til Bad Oldesloe, Holstein, Tyskland.

1938 - ØstrigBrev

Lot: 353062

5 kr. Våben helsagsbrevkort fra Wipplingerstrasse Wien d. 26.2.1890 påskrevet Via Edinburg-Leith til Reykjavik, Island. På bagsiden ank.stemplet lapidar Reykjavik d. 19.3.1890.

1890 - ØstrigBrev

5 kr. Våben helsagsbrevkort fra Wipplingerstrasse Wien d. 26.2.1890 påskrevet "Via Edinburg-Leith" til Reykjavik, Island. På bagsiden ank.stemplet lapidar Reykjavik d. 19.3.1890.
Lot: 352307

1 øre Fr. IX (par) og 10 øre Chr. X på tryksag annulleret med brotype VIId Prins Christians Sund d. 19.2.1954 til Bronäs, Sverige.

1954 - Grønland3924 - Brev - 4, 28

Lot: 353115

10 øre 1. Zone udg. på brevkort (Kolding, udsigt fra Tivoli) fra Hadersleben d. 27.5.1920 til Brooklyn, USA. Usædvanlig destination.

1920 - Slesvig6100 - Brev - 4

Lot: 353088

Norsk 15 øre Løve og dansk 15 øre Karavel på blandingsfrankeret søndags-brevkort fra Oslo d. 1.4.1933 (= lørdag) til København, Danmark. Ank.stemplet København V. d. 2.4.1933 (= søndag).

1933 - Danmark1000 - Brev - 169

Lot: 353036

Ufrankeret illustreret feltpostkort dateret Vid Fronten fra svensk frivillig ved feltpost KpK 1/7605 (= 13 Infanteri Regiment) stemplet Kenttäpostikonttori n. 1 d. 4.5.1942 til Eskilstuna, Sverige. Violet stempel Fältpost F og finsk censur. Fold.

1942 - FinlandBrev

Ufrankeret illustreret feltpostkort dateret "Vid Fronten" fra svensk frivillig ved feltpost KpK 1/7605 (= 13 Infanteri Regiment) stemplet Kenttäpostikonttori n. 1 d. 4.5.1942 til Eskilstuna, Sverige. Violet stempel "Fältpost F" og finsk censur. Fold.
Lot: 352748

30 øre Fr. IX på firmakuvert fra Tórshavn annulleret med TMS København OMK. 2 / Fra Færøerne d. 30.1.1955 og sidestemplet Fra Færöerne til København.

1955 - Færøerne3800 - Brev - 337

30 øre Fr. IX på firmakuvert fra Tórshavn annulleret med TMS København OMK. 2 / "Fra Færøerne" d. 30.1.1955 og sidestemplet "Fra Færöerne" til København.
Lot: 353033