1856 - Slesvig6100 - Brev - DAKA 58.08a
1856. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T.m.A." stemplet antiqua Haderslev d. 11.4.1856 til Gram.
Lot: 282935
Lot: 282935
Amerikansk 6 cents Transport på luftpostbrev stemplet U.S.Army A.P.O. 860 (= Reykjavik, Island) d. 19.1.1944 til USA. Sendt fra menig i 29th Inf. APO 860. Unit censor #10978.
Lot: 282884
3,20 kr. Margrethe på brev fra Horsens B. d. 26.2.1989 til indsat i Statsfængslet i Nyborg, Postbox 55, Nyborg. Sort fængselscensur-stempel.
Lot: 284029
5 øre Chr. IX på brevkort (Dampfærgen "Nyborg") dateret ombord på færgen og annulleret med sejlende bureaustempel Korsør - Nyborg T.32 d. 27.10.1906 til København.
Lot: 284211
70 pfg. på brev annulleret med dansk stempel i Søby Ærø d. 19.2.1976 og sidestemplet "Paquebot" til Düsseldorf, Tyskland. Privat skibsstempel: M.S. Seemöwe II.
Lot: 284184
5 öre Gustaf og 5 öre Ciffer på tryksag stemplet Sundsvall d. 5.8.1952 og sidestemplet "Med båt från Finland" til Stockholm.
Lot: 284557
5 pfg. helsagsbrevkort stemplet Tingleff d. 11.2.1895 til Bröns.
Lot: 284106
15 øre Karavel på brev annulleret med brotype IIb Løgumkloster sn1 d. 23.2.1929 til Odense.
Lot: 282915
Stort brevstykke fra ufrankeret værdibrev med 30 stk. obligationer (50.400 kr) fra Aarhus d. 2.9.1924 til Nørre-Sundby. Udtakseret i 910 øre porto med 50 øre Chr. X Porto-provisorium (2), 10 øre og 1 kr. (8) Portomærker stemplet Nørre-Sundby d. 3.9.1924. Påskrevet “Talt”.
Lot: 284596
18 fr. Deville på brevkort fra Mont Saint Michel 1956 til Aarhus, Danmark - eftersendt gange med etiket fra Returpostkontoret. Revet.
Lot: 284555
65 øre Tre Kroner single på anbefalet brev fra Gävle d. 20.3.1954 til Søborg, Danmark.
Lot: 284580
Hollandsk 35 c. på brevkort (M/S "Jupiter", Bergen Line) annulleret med norsk stempel i Stavanger d. 7.7.1978 og sidestemplet "Paquebot" til Bergen, Holland.
Lot: 282994
20 øre, 25 øre Karavel og 50 øre Chr. X på værdibrev fra Kolding d. 15.12.1932 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 284572
550 øre Postbåd på skibsbrev annulleret med islandsk stempel i Seydisfjördur d. 4.8.1993 og sidestemplet "Paquebot" til Ammerbuch, Tyskland. Rammestempel: "Ship mail from M/S "Norrøna" Paquebot".
Lot: 284283
Komplet sæt Dybbøl Mølle på brevkort annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 26.9.1937 til Roskilde. Det rullende postkontor var opstillet på Masnedø d. 26.9.1937 i forbindelse med åbningen af Storstrømsbroen.
Lot: 284544
5 øre Våben helsagsbrevkort dateret d. 16.2.1906 annulleret med stjernestempel RIS SKOV og ank.stemplet Kjøbenhavn N. d. 17.2.11906 til St. Josefs Hospital, Kjøbenhavn.
Lot: 282950
DFDS fragtpapirer for gods med S/S "Dronning Maud" fra Aalborg omlastet i København d. 26.3.1935 til forsendelse med S/S "Dronning Alexandrine" til Reykjavik, Island.
Lot: 284586
Tysk 1 mk. frankeret skibsbrev annulleret med grønlandsk stempel i Narsaq d. 22.7.1992 og sidestemplet med skibsstempel "Paquebot/Navire" til Vellmar, Tyskland. Ekspeditionsstempel fra "Shangrila"
Lot: 284296
125 øre Fiskefartøj på skibsbrev annulleret "Fra Færøerne" og sidestemplet København d. 18.7.1977 til Hobro. Bagklap mgl.
Lot: 284219
25 øre Fr. IX helsags korrespondancekort (fabr. 103) opfrankeret med 5 øre Bølgelinie fra København d. 28.8.1958 til Gentofte. Retur med påskrift "paa en tankbaad der sejler paa Østen". Violet stempel Kassebrev Omkarteringspostkontoret København og grønne ombæringskontrolstreger.
Lot: 284550
5 pfg. Germania på brevkort stemplet Dübbel (Kr. Sonderburg) d. 2.7.1912 til Graasten.
Lot: 282815