30 cts. Isabel (par) på brev med svagt stempel til Heidelberg, Tyskland. Lokal spansk censur fra Burgos.

SpanienBrev

Lot: 296485

50 aur Hekla og Thorvaldsen Forening Julemærke 1949 på lokalt julekort i Reykjavik d. 22.12.1949. Julemærke yderligt placeret og med fold.

1949 - IslandBrev

Lot: 296453

3 øre To Konger spørgedel af dobbelt helsagsbrevkort sendt lokalt i Reykjavik d. 2.11.1910.

1910 - IslandBrev

Lot: 296488

4 sk. helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel 24 og sidestemplet antiqua Helsingør d. 26.2.1872 til Kjøbenhavn.

1872 - Danmark3000 - Brev - EB 2

4 sk. helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "24" og sidestemplet antiqua Helsingør d. 26.2.1872 til Kjøbenhavn.
Lot: 296434

2,50 kr. og Spejderforbundet Julemærke 1966 på brev fra Kopavogur d. 15.12.1966 til Selfoss - eftersendt.

1966 - IslandBrev

Lot: 296350

6 kr. Tupilak i 4-stribe på adressekort for pakke fra Holsteinsborg d. 25.11.1980 til Odder.

1980 - Grønland3911 - Brev - 111

Lot: 296456

New York, Empire State Building Observatories, entre billet fra ca. 1940'erne.

USADiverse

Lot: 296467

6 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret med posthornstempel RØNNEBÆK (NÆSTVED) til Gentofte.

Danmark4700 - Brev - SK 125.1

Lot: 295023

10 øre Bølgelinie på fortrykt lokalbrev fra K.F.U.M.s Soldaterhjem, Jægersborg pr. Gentofte med Garderforeningen mærkat fra København d. 1.2.1939 til Gentofte.

1939 - Danmark1000 - Brev - 248

Lot: 296411

15 øre Løve og Norges Røde Kors julemærke 1948 på julekort fra Oslo d. 13.12.1948 til Sand, Færøerne.

1948 - Færøerne3800 - Brev

Lot: 296337

60 öre Sjökarta single på ekspres luftpostbrev fra filminstruktøren Carl Th. Dreyer i Stockholm d. 22.6.1944 til København, Danmark. Åbnet af dansk censur.

1944 - Sverige1000 - Brev

Lot: 296490

15 cents Buchanan på luftpostbrev stemplet Army-Air Force Postal Service APO 23 (= Thule Air Base) d. 19.5.1958 til København, Danmark.

1958 - Grønland3970 - Brev

Lot: 296447

5 pfg. Germania på brevkort dateret i Posekjär annulleret med bureaustempel Apenrade - Rothenkrug Bahnpost Zug 877 d. 17.4.1909 til Warnitz.

1909 - Slesvig6200 - Brev - DAKA 252.01

Lot: 296325

10 øre Bølgelinie på brev annulleret med brotype IIb Lintrup d. 22.8.1930 til Rødding.

1930 - Slesvig6660 - Brev - DAKA 103.02

Lot: 296351

15 øre Chr. X på brevkort (Mykinæs, Færøerne) annulleret Thorshavn d. 2.1.1922 til Sand.

1922 - Færøerne3800 - Brev - 70

Lot: 296403

50 mk. og 100 mk. Infla udg. på illustreret firmakuvert (landkort på bagsiden) fra Gmünd d. 27.3.1923 til København, Danmark.

1923 - Tyskland1000 - Brev

Lot: 296503

2 kr. Helikopter og 5 kr. Isbjørn på adressekort annulleret med 2-sproget stempel Julianehåb / Frederiksdal d. 18.8.1977 til Angissoq.

1977 - Grønland3920 - Brev - 100, 96

Lot: 296309

10 øre Bølgelinie og Julemærke 1942 på underfrankeret julekort fra Store-Heddinge d. 21.12.1942 til Middelfart. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet Middelfart d. 23.12.1942.

1942 - Danmark4660 - Brev - 248, P28

Lot: 296400

10 øre H.C.Andersen på marinepostbrev stemplet København d. ?.8..1936 og sendt som lokalbrev i København. Fra sømand ombord på inspektionsskibet Hvidbjørnen som i 1936 var på togt som inspektionsskib ved Island og Grønland.

1936 - Danmark1000 - Brev - 225

10 øre H.C.Andersen på marinepostbrev stemplet København d. ?.8..1936 og sendt som lokalbrev i København. Fra sømand ombord på inspektionsskibet "Hvidbjørnen" som i 1936 var på togt som inspektionsskib ved Island og Grønland.
Lot: 296419

27/1 øre Provisorium single på brev fra Fredensborg d. 8.7.1918 til Bern, Schweiz.

1918 - Danmark3480 - Brev - 85

Lot: 296489

Kvittering for levering af frigørelsesmidler til Højslev postekspedition med trodatstempel Skive Postkontor d. 14.12.1970. Omfatter bl.a. 5 ark julemærker og 5 frimærkehæfter á 5 kr.

1970 - Danmark7840 - Brev

Lot: 296465