SpainCover
30 cts. Isabel (par) på brev med svagt stempel til Heidelberg, Tyskland. Lokal spansk censur fra Burgos.
Lot: 296485
Lot: 296485
50 aur Hekla og Thorvaldsen Forening Julemærke 1949 på lokalt julekort i Reykjavik d. 22.12.1949. Julemærke yderligt placeret og med fold.
Lot: 296453
3 øre To Konger spørgedel af dobbelt helsagsbrevkort sendt lokalt i Reykjavik d. 2.11.1910.
Lot: 296488
4 sk. helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "24" og sidestemplet antiqua Helsingør d. 26.2.1872 til Kjøbenhavn.
Lot: 296434
2,50 kr. og Spejderforbundet Julemærke 1966 på brev fra Kopavogur d. 15.12.1966 til Selfoss - eftersendt.
Lot: 296350
6 kr. Tupilak i 4-stribe på adressekort for pakke fra Holsteinsborg d. 25.11.1980 til Odder.
Lot: 296456
New York, Empire State Building Observatories, entre billet fra ca. 1940'erne.
Lot: 296467
6 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret med posthornstempel RØNNEBÆK (NÆSTVED) til Gentofte.
Lot: 295023
10 øre Bølgelinie på fortrykt lokalbrev fra K.F.U.M.s Soldaterhjem, Jægersborg pr. Gentofte med Garderforeningen mærkat fra København d. 1.2.1939 til Gentofte.
Lot: 296411
15 øre Løve og Norges Røde Kors julemærke 1948 på julekort fra Oslo d. 13.12.1948 til Sand, Færøerne.
Lot: 296337
60 öre Sjökarta single på ekspres luftpostbrev fra filminstruktøren Carl Th. Dreyer i Stockholm d. 22.6.1944 til København, Danmark. Åbnet af dansk censur.
Lot: 296490
15 cents Buchanan på luftpostbrev stemplet Army-Air Force Postal Service APO 23 (= Thule Air Base) d. 19.5.1958 til København, Danmark.
Lot: 296447
5 pfg. Germania på brevkort dateret i Posekjär annulleret med bureaustempel Apenrade - Rothenkrug Bahnpost Zug 877 d. 17.4.1909 til Warnitz.
Lot: 296325
10 øre Bølgelinie på brev annulleret med brotype IIb Lintrup d. 22.8.1930 til Rødding.
Lot: 296351
15 øre Chr. X på brevkort (Mykinæs, Færøerne) annulleret Thorshavn d. 2.1.1922 til Sand.
Lot: 296403
50 mk. og 100 mk. Infla udg. på illustreret firmakuvert (landkort på bagsiden) fra Gmünd d. 27.3.1923 til København, Danmark.
Lot: 296503
2 kr. Helikopter og 5 kr. Isbjørn på adressekort annulleret med 2-sproget stempel Julianehåb / Frederiksdal d. 18.8.1977 til Angissoq.
Lot: 296309
10 øre Bølgelinie og Julemærke 1942 på underfrankeret julekort fra Store-Heddinge d. 21.12.1942 til Middelfart. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet Middelfart d. 23.12.1942.
Lot: 296400
10 øre H.C.Andersen på marinepostbrev stemplet København d. ?.8..1936 og sendt som lokalbrev i København. Fra sømand ombord på inspektionsskibet "Hvidbjørnen" som i 1936 var på togt som inspektionsskib ved Island og Grønland.
Lot: 296419
27/1 øre Provisorium single på brev fra Fredensborg d. 8.7.1918 til Bern, Schweiz.
Lot: 296489
Kvittering for levering af frigørelsesmidler til Højslev postekspedition med trodatstempel Skive Postkontor d. 14.12.1970. Omfatter bl.a. 5 ark julemærker og 5 frimærkehæfter á 5 kr.
Lot: 296465