1919 - Danmark6760 - Brev - SK 1525
10 øre Chr. X på GRÆNSEPORTO frankeret brev annulleret med stjernestempel VESTER VEDSTED og sidestemplet Ribe d. 27.3.1919 til Københoved pr. Skodborg, Nordslesvig.
Lot: 296847
Lot: 296847
160 øre Københavns Universitet (5) på adressekort for pakke fra Ålborg d. 13.10.1980 til Taastrup.
Lot: 296996
10 øre helsagsbrevkort annulleret med lapidar Kjøbenhavn KB d. 13.9.1881 til London, England. Ank.stemplet i London d. 15.9.1881.
Lot: 296662
2 kr. hæftesammentryk og Julemærke 1979 på brev fra Lyngby d. 30.12.1979 til Farum.
Lot: 296995
20 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Grønlands Styrelse annulleret med TMS "F.A.O. Conference 1946"/København K. d. 4.9.1946 til Stege.
Lot: 298313
10 øre Chr. X på fortrykt kuvert med indhold fra "Chefen for Krydseren Heimdal" dateret i Storebælt og stemplet Hou d. 18.7.1917 til Nørre-Alslev. Sendt fra kommandør Hector Kiær.
Lot: 298353
60 øre Dyrehaven på underfrankeret ekspresbrev fra Ringsted d. 18.9.1970 til København. Violet "Kassebrev" og udtakseret i 6 kr. porto.
Lot: 298289
4 øre Bølgelinie single på lokal tryksag i København d. 417.3.1939. Ubekendt og forespurgt med etiket P.25 (8-36 C7) fra København S.
Lot: 298010
6 øre Bølgelinie og 50 øre Chr. X på 56 øre frankeret lokal tryksag med postopkrævning i København d. 14.9.1946. Rift.
Lot: 298044
80 øre Fr. IX single på anbefalet brev fra Charlottenlund d. 5.5.1959 til København.
Lot: 296803
20 øre Tofarvet på brev fra Kjøbenhavn d. 12.8.1881 til Hamburg, Tyskland. Lodret fold gennem mærke.
Lot: 298068
25 cts. og 1 pta. (2) Franco på luftpostbrev fra Madrid d. 29.4.1945 til Chester, England. Åbnet af både spansk censur og britisk censur PC90/3306.
Lot: 296481
Postsag (Forespørgsel angaaende uanbringelig forsendelse) - formular P.8 (1-40 A6) - stemplet Lunde F. d. 2.10.1941 til København. Violet kontorstempel Lunde F. (Odense).
Lot: 298060
6 øre Bølgelinie på lille tryksag fra Rinkenæs d. 27.11.1940 til Ordrup. Retur med stempel: Adressaten ubekendt Charlottenlund Postkontor.
Lot: 298312
2 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X (rundt hjørne) på 12 øre frankeret brev fra Kjøbenhavn d. 14.8.1918 til Stockholm, Sverige. Rødligt stempel: (krone) Passeret Toldvæsenet.
Lot: 298049
90 øre Dansk Skibsfart single på privat aerogram annulleret med turist stempel i Præstø d. 19.7.1971 til Sydney, Australien.
Lot: 298052
7 øre Chr. X på underfrankeret julekort fra Kjøbenhavn d. 23.12.1919 til Gadstrup st. Udtakseret i "6" øre porto.
Lot: 296344
50 pen. Løve og 5 mk. Olofsborg på luftpostbrev annulleret med svagt stempel 1943 til Stockholm, Sverige. Åbnet af finsk censur.
Lot: 296675
4 øre Tofarvet omv. rm. (2) på brev annulleret med stjernestempel SKODSBORG og sidestemplet Kjøbenhavn V d. 6.7.1896 til Kjøbenhavn.
Lot: 298182
5 øre Våben helsagsbrevkort opfrankeret med 5 øre Våben annulleret med lapidar Holbek d. 9.4.1889 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 298039
25 øre Fr. IX på brevkort (Badepensionen "Færgegaarden", Lohals) fra Lohals d. 30.7.1964 til Strandhotellet Tisvilde. Forsøgt i Liseleje, men ubekendt og retur via Returpostkontoret til Lohals.
Lot: 298040