10 øre Chr. X på GRÆNSEPORTO frankeret brev annulleret med stjernestempel VESTER VEDSTED og sidestemplet Ribe d. 27.3.1919 til Københoved pr. Skodborg, Nordslesvig.

1919 - Danmark6760 - Brev - SK 1525

Lot: 296847

160 øre Københavns Universitet (5) på adressekort for pakke fra Ålborg d. 13.10.1980 til Taastrup.

1980 - Danmark9000 - Brev - 674

Lot: 296996

10 øre helsagsbrevkort annulleret med lapidar Kjøbenhavn KB d. 13.9.1881 til London, England. Ank.stemplet i London d. 15.9.1881.

1881 - Danmark1000 - Brev - EB 10a

Lot: 296662

2 kr. hæftesammentryk og Julemærke 1979 på brev fra Lyngby d. 30.12.1979 til Farum.

1979 - Danmark2800 - Brev - HS 1

Lot: 296995

20 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Grønlands Styrelse annulleret med TMS F.A.O. Conference 1946/København K. d. 4.9.1946 til Stege.

1946 - Danmark1000 - Brev - TMS 110

20 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Grønlands Styrelse annulleret med TMS "F.A.O. Conference 1946"/København K. d. 4.9.1946 til Stege.
Lot: 298313

10 øre Chr. X på fortrykt kuvert med indhold fra Chefen for Krydseren Heimdal dateret i Storebælt og stemplet Hou d. 18.7.1917 til Nørre-Alslev. Sendt fra kommandør Hector Kiær.

1917 - Danmark8354 - Brev - 69

10 øre Chr. X på fortrykt kuvert med indhold fra "Chefen for Krydseren Heimdal" dateret i Storebælt og stemplet Hou d. 18.7.1917 til Nørre-Alslev. Sendt fra kommandør Hector Kiær.
Lot: 298353

60 øre Dyrehaven på underfrankeret ekspresbrev fra Ringsted d. 18.9.1970 til København. Violet Kassebrev og udtakseret i 6 kr. porto.

1970 - Danmark4100 - Brev - 497

60 øre Dyrehaven på underfrankeret ekspresbrev fra Ringsted d. 18.9.1970 til København. Violet "Kassebrev" og udtakseret i 6 kr. porto.
Lot: 298289

4 øre Bølgelinie single på lokal tryksag i København d. 417.3.1939. Ubekendt og forespurgt med etiket P.25 (8-36 C7) fra København S.

1939 - Danmark1000 - Brev - 198

Lot: 298010

6 øre Bølgelinie og 50 øre Chr. X på 56 øre frankeret lokal tryksag med postopkrævning i København d. 14.9.1946. Rift.

1946 - Danmark1000 - Brev - 254, 289

Lot: 298044

80 øre Fr. IX single på anbefalet brev fra Charlottenlund d. 5.5.1959 til København.

1959 - Danmark2920 - Brev - 341

Lot: 296803

20 øre Tofarvet på brev fra Kjøbenhavn d. 12.8.1881 til Hamburg, Tyskland. Lodret fold gennem mærke.

1881 - Danmark1000 - Brev - 28

Lot: 298068

25 cts. og 1 pta. (2) Franco på luftpostbrev fra Madrid d. 29.4.1945 til Chester, England. Åbnet af både spansk censur og britisk censur PC90/3306.

1945 - SpanienBrev

Lot: 296481

Postsag (Forespørgsel angaaende uanbringelig forsendelse) - formular P.8 (1-40 A6) - stemplet Lunde F. d. 2.10.1941 til København. Violet kontorstempel Lunde F. (Odense).

1941 - Danmark5481 - Brev

Lot: 298060

6 øre Bølgelinie på lille tryksag fra Rinkenæs d. 27.11.1940 til Ordrup. Retur med stempel: Adressaten ubekendt Charlottenlund Postkontor.

1940 - Danmark6383 - Brev - 254

Lot: 298312

2 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X (rundt hjørne) på 12 øre frankeret brev fra Kjøbenhavn d. 14.8.1918 til Stockholm, Sverige. Rødligt stempel: (krone) Passeret Toldvæsenet.

1918 - Danmark1000 - Brev - 69, 78

Lot: 298049

90 øre Dansk Skibsfart single på privat aerogram annulleret med turist stempel i Præstø d. 19.7.1971 til Sydney, Australien.

1971 - Danmark4720 - Brev - 506

Lot: 298052

7 øre Chr. X på underfrankeret julekort fra Kjøbenhavn d. 23.12.1919 til Gadstrup st. Udtakseret i 6 øre porto.

1919 - Danmark1000 - Brev - 98

7 øre Chr. X på underfrankeret julekort fra Kjøbenhavn d. 23.12.1919 til Gadstrup st. Udtakseret i "6" øre porto.
Lot: 296344

50 pen. Løve og 5 mk. Olofsborg på luftpostbrev annulleret med svagt stempel 1943 til Stockholm, Sverige. Åbnet af finsk censur.

1943 - FinlandBrev

Lot: 296675

4 øre Tofarvet omv. rm. (2) på brev annulleret med stjernestempel SKODSBORG og sidestemplet Kjøbenhavn V d. 6.7.1896 til Kjøbenhavn.

1896 - Danmark2942 - Brev - SK 1177

Lot: 298182

5 øre Våben helsagsbrevkort opfrankeret med 5 øre Våben annulleret med lapidar Holbek d. 9.4.1889 til Hamburg, Tyskland.

1889 - Danmark4300 - Brev - EB 13, 34

Lot: 298039

25 øre Fr. IX på brevkort (Badepensionen Færgegaarden, Lohals) fra Lohals d. 30.7.1964 til Strandhotellet Tisvilde. Forsøgt i Liseleje, men ubekendt og retur via Returpostkontoret til Lohals.

1964 - Danmark5956 - Brev - 414

25 øre Fr. IX på brevkort (Badepensionen "Færgegaarden", Lohals) fra Lohals d. 30.7.1964 til Strandhotellet Tisvilde. Forsøgt i Liseleje, men ubekendt og retur via Returpostkontoret til Lohals.
Lot: 298040