1941 - SpanienBrev
1 pta. og 2 pta. Luftpost på luftpostbrev fra Barcelona d. 6.4.1941 til Rio de Janeiro, Brasilien. Lokal spansk censur fra Barcelona.
Lot: 296486
Lot: 296486
3,50 kr. Margrethe på fortrykt feltpostkuvert annulleret med brotype IIb Feltpost d. 2.10.1990 til Snedsted Thy. Brugsbrev fra feltpostkontoret i Kolding under efterårsmanøvren 1990.
Lot: 301210
15 øre Tavsen på brev annulleret med bureaustempel Fredericia - Flensborg T.917 d. 12.2.1936 og sidestemplet med posthornstempel Graasten til Kolding. Anvendt ca. 4½ måned tidligere end registreret i Skilling.
Lot: 301151
4 øre Tofarvet på del af avis stemplet Kjøbenhavn d. 7.10.1884 til Viborg.
Lot: 298069
International pakke-opkrævningsanvisning fra København 33 d. 8.4.1980 til Västervik, Sverige. Hæftet på adressekort for pakke fra Sverige til Danmark og medfølgende reklamation vedr. bortkomne musikcasetter
Lot: 298440
50 øre og 70 øre Postbefordring på ekspeditions-brevkort (Deutschen Arktis-Expedition 1974) annulleret Kap Dan pr. Angmagssalik 1974 til Nürnberg, Tyskland. Ekspeditionsstempel og signatur fra ekspeditionsdeltagere.
Lot: 296617
20 øre Bølgelinie og 1 kr. Svampr på filatelistisk skibsbrev annulleret Paquebot Singapore d. 31.3.1982 til Edmonds, SUA. Fra M/S Selandia.
Lot: 298478
10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 9.7.1939 til Sønderborg. Det rullende postkontor var opstillet i Sønderborg d. 9.-11.7.1939 i forbindelse med ringriderstævne.
Lot: 301175
15 øre Chr. X og Julemærke 1923 på julekort annulleret med stjernestempel GJERLEV til Fuglebjerg.
Lot: 298091
30 øre Karavel i parstykke på fortrykt kuvert fra Dansk-Nordisk Ungdomsforbund sendt som ekspresbrev fra Graasten d. 2.7.1942 til Odense. Indeholder information om D.N.U.-studiekursus på Folkunghus.
Lot: 298272
½d Victoria på helsags tryksagskuvert annulleret NPB R til Københavns Frihavn, Danmark. Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 10.6.1898. Fold.
Lot: 298393
25 cts., 35 cts. (par), 1 pta. og 2 pts. (2) Luftpost på anbefalet luftpostbrev fra Sevilla d. 25.6.1941 til Bremen, Tyskland. Åbnet af tysk censur i München.
Lot: 296016
5 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel (3-stribe) på ekspresbrev fra Grenaa d. 27.6.1933 til København.
Lot: 298329
4 sk. Krone/Scepter på dampskibsbrev med indhold dateret i Kjøbenhavn d. 28.5.1866 annulleret med nr.stempel "53" og sidestemplet med blåt antiqua Randers d. 29.5.1866 til Randers. Brevet afleveret til dampskibet.
Lot: 298524
3,75 Postmuseet på beskadiget brev annulleret med trodat stempel "Beskadiget under postbesørgelsen Nordsjællands Postcenter" d. 4.12.1898 til Skovlunde. Medfølger skrivelse fra Nordsjællands Postcenter.
Lot: 298422
20 øre helsagskuvert (fabr. K-33) opfrankeret med 50 øre Chr. X og sendt som ekspres fra Vamdrup d. 15.2.1923 til København. Rød etiket J.Form. Nr. 28 (1.1.22).
Lot: 298321
4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet med uldent kompasstempel Kiøbenhavn 1856 til Rødby.
Lot: 298546
Svensk 15 öre Gustaf på skibsbrev annulleret med bureaustempel København - Helsingborg T.406 d. 31.5.1934 og sidestemplet "Fra Sverige" til Nyborg, Danmark. Del af bagklap mgl.
Lot: 296854
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel SANDBY og sidestemplet Nakskov d. 4.6.1909 til Nysted.
Lot: 296989
5 c. i parstykke på brevkort stemplet Tamatave d. 20.11.1903 til Svendborg, Danmark.
Lot: 298503
½d og 1d på brevkort (On the interstate line, Mt. Lofty, South Australia) fra Adelaide d. 2.5.1905 til København, Danmark - eftersendt til Lüneburg, Tyskland.
Lot: 298504