1931 - TysklandBrev
25 pfg. Hindenburg på brev annulleret med skibsstempel Deutsch-Amerik. Seepost * Bremen - New York * / D. Europa NDL d. 3.2.1931 til Bremerhaven.
Lot: 298576
Lot: 298576
1 piaster/20 pfg. Provisorium på brev stemplet Constantinopel Deustche Post d. 24.3.1901 til Köln, Tyskland.
Lot: 298577
1834. Skibsbrev påskrevet "per Fairfield Capt. Norie" til London. På bagsiden rammestempel "HASTINGS SHIPLETTER" og svagt ank.stempel d. 8.?.1834.
Lot: 298522
30 øre Fr. IX og Føroya Barnaheim mærkat på brev annulleret med pr.-stempel Ejde pr. Thorshavn d. 11.12.1961 til Thorshavn.
Lot: 296412
6 pfg., 8 pfg. og 12 pfg. DNSAP udg. på filatelistisk brev stemplet Wien d. 15.3.1938 og sidestemplet "Der Führer in Wien" til Hamburg.
Lot: 298572
8 øre Tofarvet 9. tryk på brev fra Kjøbenhavn d. 7.11.1877 til Nakskov.
Lot: 298257
5 öre helsags korrespondancekort fra Sandhamn annulleret med dampskibsstempel Ångbåts PXP No. 62 d. 3.7.1890 til Stockholm. Stempel benyttet på dampskibet "Strömma Kanal" mellem Stockholm og Sandhamn i årene 1884-1911.
Lot: 298580
5 øre Våben på brevkort fra Rønne d. 13.7.1904 til Ejstrup pr. Kolding. Eftersendt til Rønne med stjernestempel EJSTRUP.
Lot: 298095
10 pfg. Germania på brevkort (No 8 tank, Aden) annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost Ostasiatische Linie C d. 19.1.1906 og sidestemplet Colombo d. 20.1.1906 til England.
Lot: 298517
10 øre Bølgelinie og 50 øre Sport, samt Føroya Barnaheim mærkat på brev fra Tórshavn d. 21.12.1971 til Reykjavik, Island.
Lot: 296339
5 cents Washington på brev fra New York d. 19.6.1916 påskrevet "per S.S. Hellig Olav" ændret til "Stockholm" til København, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 1394. Ank.stemplet Kjøbenhavn d. 14.7.1916.
Lot: 298509
8 øre Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "36" og sidestemplet lapidar Kolding d. 14.6.1881 til Sønder Bjert Sogneraad pr. Kolding.
Lot: 298261
8 kr. og Odd Fellow Julemærke 1985 på brev fra Keflavik d. 18.12.1985.
Lot: 296471
1880. Ufrankeret Befalet Indberetning med indhold dateret Nordby stemplet antiqua Samsø d. 30.7.1880 til Tranebjerg. Udtakseret i "8" øre enkeltporto.
Lot: 301192
4 øre Tofarvet 1. tryk på lokalbrev annulleret Kjøbenhavn d. 20.6.1875. På bagsiden oblat fra Den kongelige Civilliste-Kasser.
Lot: 298100
15 øre H. C. Andersen på brev annulleret med klipfiskstempel i Thorshavn d. 30.11.1935 til København.
Lot: 296650
60 øre (2) og 80 øre (7) Fr. IX på Natekspres lokalbrev i København d. 6.2.1969. Forsøgt afleveret med "Port Lukket". Urent åbnet.
Lot: 298432
5 øre Fr. VIII på brevkort dateret d. 22.12.1909 annulleret med stjernestempel SANDBY til Nyker skole pr. Rønne.
Lot: 298240
Blandingsfrankeret kraftigt beskadiget kuvert fra Herlev til Ringsted ilagt postsagskuvert med vedlagt skrivelse vedr. brevet fundet ved sprængt postkasse i Herlev d. 21.12.1996
Lot: 298399
15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel SEJERSLEV og sidestemplet Nykøbing M. d. 21.11.1939 til København.
Lot: 298236
10d Elizabeth i parstykke på air letter annulleret Port Louis Mauritius d. 19.3.1981 og sidestemplet Paquebot til England. Flere stempler fra M/S Canberra.
Lot: 298477