1936 - Danmark7830 - Brev - SK 1131
15 øre H. C. Andersen på brev annulleret med udslebet stjernestempel SEVEL (type I) og sidestemplet Vinderup d. 24.7.1936 til Præstø.
Lot: 298220
Lot: 298220
4 øre helsagsbrevkort med fortrykt meddeleles vedr. Dampskibet "Frejr" afgår fra Randers til Newcaste annulleret med lapidar Randers d. 28.3.1884 til Stærkjærgaard pr. Bjerringbro
Lot: 301196
10 pfg. og 20 pfg. Ciffer på brev fra Hamburg d. 8.3.1954 til Kongelig Grønlandske Handel i København.
Lot: 296975
60 øre Posthusfranko på Indbetalingskort fra København d. 28.6.1968. Påsat etiket "Utilstrækkelig adresse / Retur afsenderen".
Lot: 301211
½d George VI og 1½d Elszabeth på skibsbrev annulleret PAQUEBOT og sidestemplet Lautoka Fiji d. 18.11.1957 til Redwood City, USA. Privat skibsstempel fra S/S "Orsova".
Lot: 298492
20 øre Chr. X (2) på brev fra København d. 3.8.1945 til Detroit, USA. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/456/Danmark. Sendt fra stabsofficiant ved Faste Batteri, Artillerivej, København S.
Lot: 298034
4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "217" og sidestemplet lapidar Aarhus JB.P.E. d. 20.3. ca. 1869 via Kolding til Askov pr. Skodborghuus.
Lot: 301189
15 øre Karavel på brevkort annulleret TMS København * K. * /"Almindelige Brevforsendelser maa ikke indeholde Penge" d. 20.12.1927 og "Rest 1" til Gera, Tyskland.
Lot: 301200
25 cts. Isabel i parstykke på brev fra Bilbao d. 20.12.1937 til Donauwörth, Tyskland. Lokal spansk censur fra Vizcaya.
Lot: 298265
Ufrankeret svarbrev med udslebet stjernestempel RØDDING og sidestemplet Viborg d. 24.5.1938 til Politimesteren i Fjends m. fl. Herreder, Viborg. Udtakseret i enkeltporto med 15 øre Portomærke annulleret med kontorstempel Viborg d. 26.5.1938.
Lot: 298443
160 øre Margrethe og 30 øre Odder Julemærke 1981 på brev fra Odder d. 4.12.1981 til Skanderborg.
Lot: 296345
1 gr. (3) på anbefalet brev fra Quedlinburg d. 28.6.1870 til Halle am Salle.
Lot: 298579
10 öre helsagsbrevkort dateret Uriksholm ved Stockholm annulleret med skibsstempel Ångbåts PXP No. 29 d. 1.8.1892 til Berlin, Tyskland. Dampskibspost på ruten Stockholm-Edsviken/Värmdö.
Lot: 298501
8 øre helsagskuvert annulleret med stjernestempel SNEKKERSTEN og sidestemplet med lapidar bureaustempel Kjøbenhavn - Helsingør d. 14.7.1896.
Lot: 298079
1806. Brev med indhold dateret d. 1.3.1806 med svagt rødt stempel 67/LILLE til Marseille.
Lot: 298381
5 öre P.H.Ling (2) på brevkort fra Stockholm d. 1.3.1940 til militæradresse i Finland: I/5 Sot. S. KpK 16. Finsk censur.
Lot: 296692
15 øre Tavsen på fortrykt kuvert fra Max Eltzholtz & Co. i Ringe annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 12.9.1936 til Hørsholm. Det rullende postkontor var opstillet i Ringe i dagene 11.-13.9.1936.
Lot: 301143
Postsagskuvert til eftersendte brevforsendelser - J22 (8-69 C5) - fra Solrød Strand d. 9.4.1979.
Lot: 298398
½d og 1d George V på brevkort (La Coruna) annulleret med skibsstempel Paquebot og sidestemplet S. Vincente på Cabo Verde øerne d. 13.7.1922 til Christiansfeld, Danmark. Ovalt skibsstempel fra det britiske skib R.M.S.P. "Araguaya"
Lot: 298506