15 øre H. C. Andersen på brev annulleret med udslebet stjernestempel SEVEL (type I) og sidestemplet Vinderup d. 24.7.1936 til Præstø.

1936 - Denmark7830 - Cover - SK 1131

Lot: 298220

4 øre helsagsbrevkort med fortrykt meddeleles vedr. Dampskibet Frejr afgår fra Randers til Newcaste annulleret med lapidar Randers d. 28.3.1884 til Stærkjærgaard pr. Bjerringbro

1884 - Denmark8900 - Cover - EB 7

4 øre helsagsbrevkort med fortrykt meddeleles vedr. Dampskibet "Frejr" afgår fra Randers til Newcaste annulleret med lapidar Randers d. 28.3.1884 til Stærkjærgaard pr. Bjerringbro
Lot: 301196

10 pfg. og 20 pfg. Ciffer på brev fra Hamburg d. 8.3.1954 til Kongelig Grønlandske Handel i København.

1954 - Greenland1000 - Cover

Lot: 296975

60 øre Posthusfranko på Indbetalingskort fra København d. 28.6.1968. Påsat etiket Utilstrækkelig adresse / Retur afsenderen.

1968 - Denmark1000 - Cover

60 øre Posthusfranko på Indbetalingskort fra København d. 28.6.1968. Påsat etiket "Utilstrækkelig adresse / Retur afsenderen".
Lot: 301211

½d George VI og 1½d Elszabeth på skibsbrev annulleret PAQUEBOT og sidestemplet Lautoka Fiji d. 18.11.1957 til Redwood City, USA. Privat skibsstempel fra S/S Orsova.

1957 - Great BritainCover

½d George VI og 1½d Elszabeth på skibsbrev annulleret PAQUEBOT og sidestemplet Lautoka Fiji d. 18.11.1957 til Redwood City, USA. Privat skibsstempel fra S/S "Orsova".
Lot: 298492

20 øre Chr. X (2) på brev fra København d. 3.8.1945 til Detroit, USA. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/456/Danmark. Sendt fra stabsofficiant ved Faste Batteri, Artillerivej, København S.

1945 - Denmark1000 - Cover - 276

Lot: 298034

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel 217 og sidestemplet lapidar Aarhus JB.P.E. d. 20.3. ca. 1869 via Kolding til Askov pr. Skodborghuus.

1869 - Denmark8000 - Cover - 13

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "217" og sidestemplet lapidar Aarhus JB.P.E. d. 20.3. ca. 1869 via Kolding til Askov pr. Skodborghuus.
Lot: 301189

15 øre Karavel på brevkort annulleret TMS København * K. * /Almindelige Brevforsendelser maa ikke indeholde Penge d. 20.12.1927 og Rest 1 til Gera, Tyskland.

1927 - Denmark1000 - Cover - TMS 12.3

15 øre Karavel på brevkort annulleret TMS København * K. * /"Almindelige Brevforsendelser maa ikke indeholde Penge" d. 20.12.1927 og "Rest 1" til Gera, Tyskland.
Lot: 301200

25 cts. Isabel i parstykke på brev fra Bilbao d. 20.12.1937 til Donauwörth, Tyskland. Lokal spansk censur fra Vizcaya.

1937 - SpainCover

Lot: 298265

Ufrankeret svarbrev med udslebet stjernestempel RØDDING og sidestemplet Viborg d. 24.5.1938 til Politimesteren i Fjends m. fl. Herreder, Viborg. Udtakseret i enkeltporto med 15 øre Portomærke annulleret med kontorstempel Viborg d. 26.5.1938.

1938 - Denmark8800 - Cover - SK 1072

Lot: 298443

160 øre Margrethe og 30 øre Odder Julemærke 1981 på brev fra Odder d. 4.12.1981 til Skanderborg.

1981 - Denmark8300 - Cover - 715

Lot: 296345

1 gr. (3) på anbefalet brev fra Quedlinburg d. 28.6.1870 til Halle am Salle.

1870 - German StatesCover

Lot: 298579

10 öre helsagsbrevkort dateret Uriksholm ved Stockholm annulleret med skibsstempel Ångbåts PXP No. 29 d. 1.8.1892 til Berlin, Tyskland. Dampskibspost på ruten Stockholm-Edsviken/Värmdö.

1892 - SwedenCover

Lot: 298501

8 øre helsagskuvert annulleret med stjernestempel SNEKKERSTEN og sidestemplet med lapidar bureaustempel Kjøbenhavn - Helsingør d. 14.7.1896.

1896 - Denmark3070 - Cover - SK 1204

Lot: 298079

1806. Brev med indhold dateret d. 1.3.1806 med svagt rødt stempel 67/LILLE til Marseille.

1806 - FranceCover

Lot: 298381

5 öre P.H.Ling (2) på brevkort fra Stockholm d. 1.3.1940 til militæradresse i Finland: I/5 Sot. S. KpK 16. Finsk censur.

1940 - SwedenCover

Lot: 296692

15 øre Tavsen på fortrykt kuvert fra Max Eltzholtz & Co. i Ringe annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 12.9.1936 til Hørsholm. Det rullende postkontor var opstillet i Ringe i dagene 11.-13.9.1936.

1936 - Denmark5750 - Cover - 323

Lot: 301143

Postsagskuvert til eftersendte brevforsendelser - J22 (8-69 C5) - fra Solrød Strand d. 9.4.1979.

1979 - Denmark2680 - Cover

Lot: 298398

½d og 1d George V på brevkort (La Coruna) annulleret med skibsstempel Paquebot og sidestemplet S. Vincente på Cabo Verde øerne d. 13.7.1922 til Christiansfeld, Danmark. Ovalt skibsstempel fra det britiske skib R.M.S.P. Araguaya

1922 - Great Britain6070 - Cover

½d og 1d George V på brevkort (La Coruna) annulleret med skibsstempel Paquebot og sidestemplet S. Vincente på Cabo Verde øerne d. 13.7.1922 til Christiansfeld, Danmark. Ovalt skibsstempel fra det britiske skib R.M.S.P. "Araguaya"
Lot: 298506