15 øre DSB Jubilæum (2) og 50 øre Chr. X (par) på anbefalet ekspresbrev fra Esbjerg d. 6.2.1948 til København. På bagsiden stemplet Forsøgt aflev. / Lukket.

1948 - Danmark6700 - Brev - 289, 302

Lot: 298331

6 øre helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn d. 6.5.1884 annulleret med svensk stempel i Malmö d. 7.5.1884 til Malmö, Sverige.

1884 - Danmark1000 - Brev - EB 9a

Lot: 298070

4,75 kr. Europa udg. på luftpostbrev fra København d. 10.6.1991 til Baghdad, Iraq. Returneret med påsat etiket fra Sydhavnens postcenter Retur pga. manglende postforbindelse til bestemmelseslandet.

1991 - Danmark1000 - Brev - 990

4,75 kr. Europa udg. på luftpostbrev fra København d. 10.6.1991 til Baghdad, Iraq. Returneret med påsat etiket fra Sydhavnens postcenter "Retur pga. manglende postforbindelse til bestemmelseslandet".
Lot: 298642

Cirkulære fra Generalpostdirektøren no. 11 1865 vedr. Indførsel af besørgelse af ekspresbreve ved de kongelige Postkontorer og Postekspeditioner. Side 2 mangler.

1865 - DanmarkBrev

Lot: 298425

3d George V på skibsbrev uden annullering med sidestempel R.M.S.P. Araguaya Posted on the high seas d. 27.8.1921 til København, Danmark. Ank. stemplet Kjøbenhavn d. 7.9.1921.

1921 - England1000 - Brev

3d George V på skibsbrev uden annullering med sidestempel R.M.S.P. "Araguaya" Posted on the high seas d. 27.8.1921 til København, Danmark. Ank. stemplet Kjøbenhavn d. 7.9.1921.
Lot: 298508

30 øre Fr. IX på brev annulleret Nyborg d. 14.9.1955 og sidestemplet med posthornstempel ELLINGE PR. FERRITSLEV FYN til Svendborg. Bagklap mgl.

1955 - Danmark5863 - Brev - SK 31.1

Lot: 301167

7 øre Bølgelinie på brevkort annulleret brotype IIb Rønne Skibsbrev d. 11.5.1930 til Rønne.

1930 - Danmark3700 - Brev - 167

Lot: 298520

Modstandsfolk i Herning i befrielsesdagene 1945. Foto-Centralen Herning no. 41. 8½x11½ cm.

1945 - Danmark7400 - Diverse

Lot: 298720

15 pfg. Luftpost og 40 pfg. Bygning på luftpostbrev fra Berlin d. 24.12.1951 til København, Danmark.

1951 - Tyskland1000 - Brev

Lot: 298570

15 øre Løve helsagsbrevkort fra Stavanger d. 16.11.1943 til Askov pr. Vejen, Danmark. Tysk censur fra Oslo.

1943 - NorgeBrev

Lot: 298674

Priscourant dateret London d. 11.7.1851 med rødt 1d Newspaper stempel fra firma Hoare, Buxton & Co. til Danmark. På bagsiden

1851 - EnglandBrev

Lot: 298688

5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel STENSVED og sidestemplet bureau Masnedsund - Kallehave T.5 d. 20.10.1905 til Roskilde. Ank.stemplet med sent anvendt lapidar Roeskilde d. 20.10.1905.

1905 - Danmark4773 - Brev - SK 1240

Lot: 298201

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel STAUNING og sidestemplet Skjern d. 2.12.1946 til Viborg. Fejlagtigt åbnet af Hedeselskabet . Mærke defekt.

1946 - Danmark6900 - Brev - SK 1223

Lot: 298163

7½ pdg. Germania på brevkort annulleret Uk (Schleswig) d. 20.1.1918 til Woyens.

1918 - Slesvig6360 - Brev - DAKA 191.02

Lot: 301216

25 øre Fr. IX og Dansk Folkehjælp julemærke 1965 i parstykke på julekort fra Rindsholm d. 22.12.1965 til Aale.

1965 - Danmark8800 - Brev - 414

Lot: 296407

4 øre Tofarvet 14. tryk i parstykke på brev annulleret med nr.stempel 150 og sidestemplet lapidar Kjellerup d. 14.8. ca. 1880. Vendebrev som er tilbagesendt som ufrankeret befalet indberetning fra sognefogeden i Almind til Kjellerup med lapidar Kjellerup d. 23.8. og påskrevet 8 øre porto.

1880 - Danmark8620 - Brev - 23

4 øre Tofarvet 14. tryk i parstykke på brev annulleret med nr.stempel "150" og sidestemplet lapidar Kjellerup d. 14.8. ca. 1880. Vendebrev som er tilbagesendt som ufrankeret befalet indberetning fra sognefogeden i Almind til Kjellerup med lapidar Kjellerup d. 23.8. og påskrevet "8" øre porto.
Lot: 298065

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Orlogsskib ved Troense) annulleret med stjernestempel RØDDING til Lyby St. pr. Skive.

Danmark7800 - Brev - SK 1069

Lot: 298143

Ufrankeret feltpostbrev fra den tysk-franske krig 1871 fra soldat i 13. Ulanen Regiment med svagt feltpoststempel d. 10.1.1871 til Hannover.

1871 - TysklandBrev

Lot: 298569

15 pfg. Hindenburg på brevkort stemplet Helgoland d. 25.7.1935 og sidestemplet Auf hoher See an Bord M.S. Königin Luise d. 24.7.1935 til Aathal, Schweiz.

1935 - TysklandBrev

Lot: 298487

5 øre Chr. X på brevkort annulleret Kjøbenhavn d. 6.6.1916 til Roskilde. Lille violet sidestempel Fiskeriudstillingen 1912.

1916 - Danmark1000 - Brev - 68

5 øre Chr. X på brevkort annulleret Kjøbenhavn d. 6.6.1916 til Roskilde. Lille violet sidestempel "Fiskeriudstillingen 1912".
Lot: 298539

5 øre Chr. X S F Soldaterfrimærke på brevkort fra soldat i Ermelundlejren stemplet Gjentofte d. 31.3.1918 til Randers.

1918 - Danmark2820 - Brev - SF 1

5 øre Chr. X "S F" Soldaterfrimærke på brevkort fra soldat i Ermelundlejren stemplet Gjentofte d. 31.3.1918 til Randers.
Lot: 298691