1948 - Denmark6700 - Cover - 289, 302
15 øre DSB Jubilæum (2) og 50 øre Chr. X (par) på anbefalet ekspresbrev fra Esbjerg d. 6.2.1948 til København. På bagsiden stemplet Forsøgt aflev. / Lukket.
Lot: 298331
Lot: 298331
6 øre helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn d. 6.5.1884 annulleret med svensk stempel i Malmö d. 7.5.1884 til Malmö, Sverige.
Lot: 298070
4,75 kr. Europa udg. på luftpostbrev fra København d. 10.6.1991 til Baghdad, Iraq. Returneret med påsat etiket fra Sydhavnens postcenter "Retur pga. manglende postforbindelse til bestemmelseslandet".
Lot: 298642
Cirkulære fra Generalpostdirektøren no. 11 1865 vedr. Indførsel af besørgelse af ekspresbreve ved de kongelige Postkontorer og Postekspeditioner. Side 2 mangler.
Lot: 298425
3d George V på skibsbrev uden annullering med sidestempel R.M.S.P. "Araguaya" Posted on the high seas d. 27.8.1921 til København, Danmark. Ank. stemplet Kjøbenhavn d. 7.9.1921.
Lot: 298508
30 øre Fr. IX på brev annulleret Nyborg d. 14.9.1955 og sidestemplet med posthornstempel ELLINGE PR. FERRITSLEV FYN til Svendborg. Bagklap mgl.
Lot: 301167
7 øre Bølgelinie på brevkort annulleret brotype IIb Rønne Skibsbrev d. 11.5.1930 til Rønne.
Lot: 298520
Modstandsfolk i Herning i befrielsesdagene 1945. Foto-Centralen Herning no. 41. 8½x11½ cm.
Lot: 298720
15 pfg. Luftpost og 40 pfg. Bygning på luftpostbrev fra Berlin d. 24.12.1951 til København, Danmark.
Lot: 298570
15 øre Løve helsagsbrevkort fra Stavanger d. 16.11.1943 til Askov pr. Vejen, Danmark. Tysk censur fra Oslo.
Lot: 298674
Priscourant dateret London d. 11.7.1851 med rødt 1d Newspaper stempel fra firma Hoare, Buxton & Co. til Danmark. På bagsiden
Lot: 298688
5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel STENSVED og sidestemplet bureau Masnedsund - Kallehave T.5 d. 20.10.1905 til Roskilde. Ank.stemplet med sent anvendt lapidar Roeskilde d. 20.10.1905.
Lot: 298201
20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel STAUNING og sidestemplet Skjern d. 2.12.1946 til Viborg. Fejlagtigt åbnet af Hedeselskabet . Mærke defekt.
Lot: 298163
7½ pdg. Germania på brevkort annulleret Uk (Schleswig) d. 20.1.1918 til Woyens.
Lot: 301216
25 øre Fr. IX og Dansk Folkehjælp julemærke 1965 i parstykke på julekort fra Rindsholm d. 22.12.1965 til Aale.
Lot: 296407
4 øre Tofarvet 14. tryk i parstykke på brev annulleret med nr.stempel "150" og sidestemplet lapidar Kjellerup d. 14.8. ca. 1880. Vendebrev som er tilbagesendt som ufrankeret befalet indberetning fra sognefogeden i Almind til Kjellerup med lapidar Kjellerup d. 23.8. og påskrevet "8" øre porto.
Lot: 298065
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Orlogsskib ved Troense) annulleret med stjernestempel RØDDING til Lyby St. pr. Skive.
Lot: 298143
Ufrankeret feltpostbrev fra den tysk-franske krig 1871 fra soldat i 13. Ulanen Regiment med svagt feltpoststempel d. 10.1.1871 til Hannover.
Lot: 298569
15 pfg. Hindenburg på brevkort stemplet Helgoland d. 25.7.1935 og sidestemplet Auf hoher See an Bord M.S. Königin Luise d. 24.7.1935 til Aathal, Schweiz.
Lot: 298487
5 øre Chr. X på brevkort annulleret Kjøbenhavn d. 6.6.1916 til Roskilde. Lille violet sidestempel "Fiskeriudstillingen 1912".
Lot: 298539
5 øre Chr. X "S F" Soldaterfrimærke på brevkort fra soldat i Ermelundlejren stemplet Gjentofte d. 31.3.1918 til Randers.
Lot: 298691