2 cents helsagsbrevkort stemplet Tsingtau Kiautschou d. 2.9.1907 til Lübeck, Tyskland. Påskrevet über Sibirien.

1907 - Tyske KolonierBrev

2 cents helsagsbrevkort stemplet Tsingtau Kiautschou d. 2.9.1907 til Lübeck, Tyskland. Påskrevet "über Sibirien".
Lot: 298578

10 øre Tavsen på brevkort (Endelave kirke) annulleret med udslebet stjernestempel ENDELAVE og sidestemplet Horsens d. 24.9.1936 til Tarm.

1936 - Danmark8700 - Brev - SK 0264

Lot: 298499

1827. Francobrev mærket Betalt med laksegl til Oberstlieutnant og Divisionsqvartermester v. Steinmann i Kjøbenhavn. Noteret Ørbechlunde d. 13.10.1827. Uden indhold.

1827 - Danmark5853 - Brev

1827. Francobrev mærket "Betalt" med laksegl til Oberstlieutnant og Divisionsqvartermester v. Steinmann i Kjøbenhavn. Noteret "Ørbechlunde d. 13.10.1827". Uden indhold.
Lot: 298646

Kuvert til Postanvisningskuponer - S. Form. Nr. 8 (19-11-25) - stemplet Kjøbenhavn F. d. 12.10.1927.

1927 - Danmark1000 - Brev

Lot: 298061

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret Fra Bornholm og sidestemplet Kjøbenhavn d. 25.7.1908 til Struer.

1908 - Danmark3700 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret "Fra Bornholm" og sidestemplet Kjøbenhavn d. 25.7.1908 til Struer.
Lot: 298480

40 øre UPU Jubilæum single på søndagsbrev fra Ribe d. 22.10.1949 til Aarhus.

1949 - Danmark6760 - Brev - 316

Lot: 298634

5 øre og 10 øre (2) Chr. X på ekspresbrev fra Aalborg d. 22.5.1919 til København. Påskrevet Kassebrev.

1919 - Danmark9000 - Brev - 68, 69

5 øre og 10 øre (2) Chr. X på ekspresbrev fra Aalborg d. 22.5.1919 til København. Påskrevet "Kassebrev".
Lot: 298538

10 øre (3) og 50 øre (2) Bølgelinie på lokalbrev i København d. 6.9.1979. Stemplet Formodes at Indeholde Penge / København V. og fremsendt som anbefalet. Anmeldt, ej. afhentet og derefter retur til Hvidovre.

1979 - Danmark1000 - Brev - 318, 571

10 øre (3) og 50 øre (2) Bølgelinie på lokalbrev i København d. 6.9.1979. Stemplet "Formodes at Indeholde Penge / København V." og fremsendt som anbefalet. Anmeldt, ej. afhentet og derefter retur til Hvidovre.
Lot: 298420

10 pfg. Germania på brevkort (Pyramider i Egypten) dateret i det Røde Hav og annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Ostasiatische Linie e d. 20.2.1910 til Schweiz. Stembel benyttet ombord på S/S Bülow.

1910 - TysklandBrev

10 pfg. Germania på brevkort (Pyramider i Egypten) dateret i det Røde Hav og annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Ostasiatische Linie e d. 20.2.1910 til Schweiz. Stembel benyttet ombord på S/S "Bülow".
Lot: 298512

4 øre Tofarvet 12. tryk på lokalbrev annulleret med kombineret nr.stempel 34/Kjøbenh. Baneg. d. 7.11.187x.

Danmark1000 - Brev - 23

4 øre Tofarvet 12. tryk på lokalbrev annulleret med kombineret nr.stempel "34"/Kjøbenh. Baneg. d. 7.11.187x.
Lot: 298259

20 øre Chr. X på brev fra København d. 7.10.1942 til Stavanger, Norge. På bagsiden stemplet Den norske Damekomité og åbnet af dansk censur.

1942 - Danmark1000 - Brev - 276

20 øre Chr. X på brev fra København d. 7.10.1942 til Stavanger, Norge. På bagsiden stemplet "Den norske Damekomité" og åbnet af dansk censur.
Lot: 298627

25 pfg. og 30 pfg. på luftpostbrev fra Berlin d. 3.11.1951 til København, Danmark.

1951 - Tyskland1000 - Brev

Lot: 298571

Ufrankeret tjenestebrev fra Marineindendanturdienststelle Oslo med rammestempel Portofreie Dienstsache  sendt lokalt med TMS V/oslo d. 23.8.1941.

1941 - NorgeBrev

Ufrankeret tjenestebrev fra Marineindendanturdienststelle Oslo med rammestempel "Portofreie Dienstsache" sendt lokalt med TMS "V"/oslo d. 23.8.1941.
Lot: 298652

Militært Tjenestebrevkort stemplet Trondhjem d. 10.5.1904 til Lexviken.

1904 - NorgeBrev

Lot: 298677

5 øre Fr. VIII på underfrankeret brevkort fra Skjeæskør d. 6.7.1908 til Åbo, Finland. Rammestempel Utilstrækkelig Frankeret og udtakseret i 10 pen. finsk porto. Kortet dateret på Egholm pr. Skelskør - som er den nordlige del af Agersø i Storebælt.

1908 - Danmark4244 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på underfrankeret brevkort fra Skjeæskør d. 6.7.1908 til Åbo, Finland. Rammestempel "Utilstrækkelig Frankeret" og udtakseret i 10 pen. finsk porto. Kortet dateret på Egholm pr. Skelskør - som er den nordlige del af Agersø i Storebælt.
Lot: 298540

8 øre helsagskuvert annulleret med stjernestempel GUDME og sidestemplet bureau Nyborg - Svendborg T.7 d. 19.4.1902 til Kjøbenhavn.

1902 - Danmark5884 - Brev - SK 0432

Lot: 298090

1849. Portobrev med blåt antiqua Kjøbenhavn d. 22.12.1849 til Nakskov. Indhold vedr. gods sendt med skipper J.F.Sellerup. Det må formodes at dette brev også er sendt med samme skipper, da det ordinære dampskib Lolland til Nakskov var blevet inddraget og brugt at regeringen som troppetransport under 3-årskrigen og post derfor blev afsendt med private sejlskibe. Påskrevet 13 sk. porto.

1849 - Danmark1000 - Brev

1849. Portobrev med blåt antiqua Kjøbenhavn d. 22.12.1849 til Nakskov. Indhold vedr. gods sendt med skipper J.F.Sellerup. Det må formodes at dette brev også er sendt med samme skipper, da det ordinære dampskib "Lolland" til Nakskov var blevet inddraget og brugt at regeringen som troppetransport under 3-årskrigen og post derfor blev afsendt med private sejlskibe. Påskrevet "13" sk. porto.
Lot: 298528

10 øre Bølgelinie i parstykke på brev annulleret Nexø JB.P.E. d. 2.5.1913 til Chicago, USA.

1913 - Danmark3730 - Brev - 65

Lot: 298484

Postsag genbrugskuvert - Opm. Form. 153 10,000 21.9.1926 - fra Struer d. 22.8.1929 til Bedsted.

1929 - Danmark7600 - Brev

Lot: 298419

4 sk. 1854 udg. på brev dateret Broager annulleret med nr.stempel 101 og sidestemplet antiqua Gravenstein d. 4.3.1857 via Flensburg til Kjøbenhavn. Brevsamlingssted først oprettet i Broager pr. 1.7.1857.

1857 - Slesvig6300 - Brev - DAKA 56.04

4 sk. 1854 udg. på brev dateret Broager annulleret med nr.stempel "101" og sidestemplet antiqua Gravenstein d. 4.3.1857 via Flensburg til Kjøbenhavn. Brevsamlingssted først oprettet i Broager pr. 1.7.1857.
Lot: 298278

4 sk. Tofarvet på dampskibsbrev fra Aarhus annulleret med nr.stempel 1 og på bagsiden ank.stemplet Kiøbenhavn d. 3.4.1872 til Kjøbenhavn.

1872 - Danmark8000 - Brev - 18

4 sk. Tofarvet på dampskibsbrev fra Aarhus annulleret med nr.stempel "1" og på bagsiden ank.stemplet Kiøbenhavn d. 3.4.1872 til Kjøbenhavn.
Lot: 298544