10 øre Bølgelinie (3) på brev annulleret Fåborg d. 5.1.1960 og sidestemplet med posthornstempel Hågerup pr. Højrup til Odense.

1960 - Danmark5782 - Brev - SK 67.1

Lot: 301168

5 øre Bølgelinie i 3-stribe på brev annulleret med udslebet stjernestempel SKOVSTED og sidestemplet Thisted d. 25.10.1939 til København.

1939 - Danmark7700 - Brev - SK 1187

Lot: 298180

15 øre Chr. X på julekort fra 1922 annulleret med stjernestempel SERUP til Balle pr. Silkeborg.

1922 - Danmark8800 - Brev - SK 1129

Lot: 298222

50 øre Drengen og Ræven og DANSK Julemærke 1970 på brevkort fra Jakobshavn d. 15.12.1970 til Løgstør. Fejlsendt til Løkken.

1970 - Grønland3952 - Brev - 66

Lot: 301222

75 pfg. single på brev (fremstillet af landkort) fra Berlin d. 4.3.1947 til Stockholm, Sverige. Passér stemplet ved den amerikanske efterkrigscensur i Berlin.

1947 - TysklandBrev

Lot: 296680

5 øre Chr. X i parstykke på brev med fortrykt brevpapir Chefen for Kystforsvarsskibet Herluf Trolle i Korsør d. 30.6.1918 til København. Sendt fra skibschefen kommandør Hector Kiær.

1918 - Danmark4220 - Brev - 68

5 øre Chr. X i parstykke på brev med fortrykt brevpapir "Chefen for Kystforsvarsskibet Herluf Trolle" i Korsør d. 30.6.1918 til København. Sendt fra skibschefen kommandør Hector Kiær.
Lot: 298351

1829. Francobrev påskrevet Frit med indhold dateret i Gal(d)ten d. 13.2.1829 til Kiøbenhavn. Fuldt indhold.

1829 - Danmark8464 - Brev

1829. Francobrev påskrevet "Frit" med indhold dateret i Gal(d)ten d. 13.2.1829 til Kiøbenhavn. Fuldt indhold.
Lot: 298565

10 øre Bølgelinie og 20/15 øre Provisorium på søndagsbrev fra København d. 14.9.1940 til Nyborg.

1940 - Danmark1000 - Brev - 248, 264

Lot: 298628

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 5 og sidestemplet antiqua Aarhus d. 2.11.1861 til Kjøbenhavn.

1961 - Danmark8000 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "5" og sidestemplet antiqua Aarhus d. 2.11.1861 til Kjøbenhavn.
Lot: 298281

15 øre Chr. X 60 år på brevkort dateret Sandvig annulleret med bureaustempel Rønne - Allinge T.32 d. 17.7.1931 til Stockholm, Sverige.

1931 - Danmark3785 - Brev - 190

Lot: 298482

20 øre Fr. IX helsagsafklip på brevkort fra København d. 7.8.1962 til Næstved.

1962 - Danmark1000 - Brev

Lot: 298562

1848. Brevomslag uden påtegninger til Sogneforstanderskabet i Kirke Værløse pr. Lille Værløse. Påskrevet Lyngby 22.9.1848.

1848 - Danmark3500 - Brev

Lot: 298644

5 øre Chr. IX på brevkort (Romdrup Brugsforening) annulleret med stjernestempel KLARUP og sidestemplet med bureaustempel Aalborg - Hadsund T.61 d. 26.6.1906 til Randers.

1906 - Danmark9270 - Brev - SK 0710

Lot: 298083

10 øre Bølgelinie i 3-stribe og 15 øre Karavel i 3-stribe på 75 øre frankeret ekspresbrev stemplet Horsens B. d. 11.7.1930 til Fristaden Danzig. Påskrevet kassebrev. Interessant destination.

1930 - Danmark8700 - Brev - 124, 169

10 øre Bølgelinie i 3-stribe og 15 øre Karavel i 3-stribe på 75 øre frankeret ekspresbrev stemplet Horsens B. d. 11.7.1930 til Fristaden Danzig. Påskrevet "kassebrev". Interessant destination.
Lot: 298324

80 øre Fr. IX single på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra København d. 16.6.1956 til Esbjerg.

1956 - Danmark1000 - Brev - 341

Lot: 296800

6 pfg. Hindenburg på brevkort (Tegning af Helgoland) stemplet Hamburg d. 27.5.1935 og sidestemplet Auf hoher See an Bord M.S. Königin Luise d. 26.5.1935 til Dannenfeld.

1935 - TysklandBrev

6 pfg. Hindenburg på brevkort (Tegning af Helgoland) stemplet Hamburg d. 27.5.1935 og sidestemplet "Auf hoher See an Bord M.S. Königin Luise d. 26.5.1935 til Dannenfeld.
Lot: 298486

5 øre Bølgelinie og 50 øre Chr. X på brevkort sendt ekspres annulleret med brotype IId København Lufthavn d. 16.8.1946 til Stockholm, Sverige.

1946 - Danmark1000 - Brev - 246, 289

Lot: 298338

Fortrykt Interneretforsendelse brevkort fra underkvartermester interneret på Søværnets Kaserne, Holmen stemplet København d. 25.9.1943 til Odense.

1943 - Danmark1000 - Brev

Lot: 301207

1,30 kr. Kgl. Mønt- og Medaliesamling og 6 kr. Rigsvåben i parstykke på ekspresbrev med rammestempel weekendekspres / natekspres fra København d. 26.11.1980 til Holbæk.

1980 - Danmark1000 - Brev - 621, 708

1,30 kr. Kgl. Mønt- og Medaliesamling og 6 kr. Rigsvåben i parstykke på ekspresbrev med rammestempel "weekendekspres / natekspres" fra København d. 26.11.1980 til Holbæk.
Lot: 298556

10 öre Gustaf helsagsbrevkort annulleret med dansk skibsstempel Fra Sverige og sidestemplet Helsingør d. 29.11.1926 til Skive, Danmark.

1926 - Sverige3000 - Brev

10 öre Gustaf helsagsbrevkort annulleret med dansk skibsstempel "Fra Sverige" og sidestemplet Helsingør d. 29.11.1926 til Skive, Danmark.
Lot: 298682

Ufrankeret fortrykt kuvert fra Der Reichskommissar für die Seeschiffahrt sendt lokalt som portofri tjenestebrev med TMS Matauking gagner land og heim/Oslo d. 13.4.1943.

1943 - NorgeBrev

Ufrankeret fortrykt kuvert fra Der Reichskommissar für die Seeschiffahrt sendt lokalt som portofri tjenestebrev med TMS "Matauking gagner land og heim"/Oslo d. 13.4.1943.
Lot: 298656