1960 - Denmark5782 - Cover - SK 67.1
10 øre Bølgelinie (3) på brev annulleret Fåborg d. 5.1.1960 og sidestemplet med posthornstempel Hågerup pr. Højrup til Odense.
Lot: 301168
Lot: 301168
5 øre Bølgelinie i 3-stribe på brev annulleret med udslebet stjernestempel SKOVSTED og sidestemplet Thisted d. 25.10.1939 til København.
Lot: 298180
15 øre Chr. X på julekort fra 1922 annulleret med stjernestempel SERUP til Balle pr. Silkeborg.
Lot: 298222
50 øre Drengen og Ræven og DANSK Julemærke 1970 på brevkort fra Jakobshavn d. 15.12.1970 til Løgstør. Fejlsendt til Løkken.
Lot: 301222
75 pfg. single på brev (fremstillet af landkort) fra Berlin d. 4.3.1947 til Stockholm, Sverige. Passér stemplet ved den amerikanske efterkrigscensur i Berlin.
Lot: 296680
5 øre Chr. X i parstykke på brev med fortrykt brevpapir "Chefen for Kystforsvarsskibet Herluf Trolle" i Korsør d. 30.6.1918 til København. Sendt fra skibschefen kommandør Hector Kiær.
Lot: 298351
1829. Francobrev påskrevet "Frit" med indhold dateret i Gal(d)ten d. 13.2.1829 til Kiøbenhavn. Fuldt indhold.
Lot: 298565
10 øre Bølgelinie og 20/15 øre Provisorium på søndagsbrev fra København d. 14.9.1940 til Nyborg.
Lot: 298628
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "5" og sidestemplet antiqua Aarhus d. 2.11.1861 til Kjøbenhavn.
Lot: 298281
15 øre Chr. X 60 år på brevkort dateret Sandvig annulleret med bureaustempel Rønne - Allinge T.32 d. 17.7.1931 til Stockholm, Sverige.
Lot: 298482
20 øre Fr. IX helsagsafklip på brevkort fra København d. 7.8.1962 til Næstved.
Lot: 298562
1848. Brevomslag uden påtegninger til Sogneforstanderskabet i Kirke Værløse pr. Lille Værløse. Påskrevet Lyngby 22.9.1848.
Lot: 298644
5 øre Chr. IX på brevkort (Romdrup Brugsforening) annulleret med stjernestempel KLARUP og sidestemplet med bureaustempel Aalborg - Hadsund T.61 d. 26.6.1906 til Randers.
Lot: 298083
10 øre Bølgelinie i 3-stribe og 15 øre Karavel i 3-stribe på 75 øre frankeret ekspresbrev stemplet Horsens B. d. 11.7.1930 til Fristaden Danzig. Påskrevet "kassebrev". Interessant destination.
Lot: 298324
80 øre Fr. IX single på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra København d. 16.6.1956 til Esbjerg.
Lot: 296800
6 pfg. Hindenburg på brevkort (Tegning af Helgoland) stemplet Hamburg d. 27.5.1935 og sidestemplet "Auf hoher See an Bord M.S. Königin Luise d. 26.5.1935 til Dannenfeld.
Lot: 298486
5 øre Bølgelinie og 50 øre Chr. X på brevkort sendt ekspres annulleret med brotype IId København Lufthavn d. 16.8.1946 til Stockholm, Sverige.
Lot: 298338
Fortrykt Interneretforsendelse brevkort fra underkvartermester interneret på Søværnets Kaserne, Holmen stemplet København d. 25.9.1943 til Odense.
Lot: 301207
1,30 kr. Kgl. Mønt- og Medaliesamling og 6 kr. Rigsvåben i parstykke på ekspresbrev med rammestempel "weekendekspres / natekspres" fra København d. 26.11.1980 til Holbæk.
Lot: 298556
10 öre Gustaf helsagsbrevkort annulleret med dansk skibsstempel "Fra Sverige" og sidestemplet Helsingør d. 29.11.1926 til Skive, Danmark.
Lot: 298682
Ufrankeret fortrykt kuvert fra Der Reichskommissar für die Seeschiffahrt sendt lokalt som portofri tjenestebrev med TMS "Matauking gagner land og heim"/Oslo d. 13.4.1943.
Lot: 298656