4 sk. Tofarvet på dampskibsbrev fra Aalborg annulleret med antiqua Kiøbenhavn K.B. d. 3.7.187x til Kjøbenhavn. Brevet antagelig afleveret direkte til dampskibet Diana.

Danmark9000 - Brev - 18

4 sk. Tofarvet på dampskibsbrev fra Aalborg annulleret med antiqua Kiøbenhavn K.B. d. 3.7.187x til Kjøbenhavn. Brevet antagelig afleveret direkte til dampskibet "Diana".
Lot: 298525

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 63 og sidestemplet antiqua Skanderborg d. 9.10.18xx til Kjøbenhavn.

Danmark8660 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "63" og sidestemplet antiqua Skanderborg d. 9.10.18xx til Kjøbenhavn.
Lot: 298548

Ufrankeret postsagskuvert sendt anbefalet med grøn Tjenesteekspres mærkat K31 (11-87) fra Jetpostcentralen Odense stemplet Fyns Postcenter d. 23.7.1990 til Jetpost Århus, Midtjyllands Postcenter i Risskov.

1990 - Danmark5000 - Brev

Ufrankeret postsagskuvert sendt anbefalet med grøn "Tjenesteekspres" mærkat K31 (11-87) fra Jetpostcentralen Odense stemplet Fyns Postcenter d. 23.7.1990 til Jetpost Århus, Midtjyllands Postcenter i Risskov.
Lot: 298294

5 øre, 7 øre og 10 øre Bølgelinie på brev annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 26.7.1939 til Braade. Det rullende postkontor var opstillet i Nykøbing Sjælland d. 26.7.1939 i forbindelse med Asfaltbal.

1939 - Danmark4500 - Brev - 246, 247, 248

Lot: 301182

Aarhus Sporveje omstigningsbillet.

Danmark8000 - Brev, Diverse

Lot: 298695

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med bureaustempel Rønne - Gudhjem T.16 d. 18.6.1928 til Horsens.

1928 - Danmark3700 - Brev - 124

Lot: 298507

4 sk. Krone/Scepter på dampskibsbrev dateret Kiøbenhavn d. 6.6.1867 annulleret med nr.stempel 53 og sidestemplet antiqua Randers d. 8.6.1867 til Randers. Brevet afleveret direkte til dampskibet og frimærket annulleret ved ankomst til Randers.

1867 - Danmark1000 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter på dampskibsbrev dateret Kiøbenhavn d. 6.6.1867 annulleret med nr.stempel "53" og sidestemplet antiqua Randers d. 8.6.1867 til Randers. Brevet afleveret direkte til dampskibet og frimærket annulleret ved ankomst til Randers.
Lot: 298519

4 øre Tofarvet tryk 11a i parstykke på brev annulleret med nr.stempel 51 og sidestemplet lapidar Odense d. 2.1.187x til Norup pr. Otterup.

Danmark5000 - Brev - 23

4 øre Tofarvet tryk 11a i parstykke på brev annulleret med nr.stempel "51" og sidestemplet lapidar Odense d. 2.1.187x til Norup pr. Otterup.
Lot: 298028

20 pfg. i parstykke på firmakuvert fra Hamburg - Amerika Linie annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost bb MS Wuppertal HAPAG d. 24.8.1957 til Hamburg, Tyskland.

1957 - TysklandBrev

20 pfg. i parstykke på firmakuvert fra Hamburg - Amerika Linie annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost bb MS "Wuppertal" HAPAG d. 24.8.1957 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 298575

Skrivelse fra Områdepostkontor Århus Vest d. 19.7.1990 vedr. Forsinkelse af ekspresbrev.

1990 - Danmark8220 - Brev

Lot: 298416

3,80 kr. Margrethe, 10 kr. og 20 øre Rigsvåben på ekspresbrev påskrevet Natekspres fra Farum d. 29.1.1987 til Kolding.

1987 - Danmark3520 - Brev - 622, 848, 822

3,80 kr. Margrethe, 10 kr. og 20 øre Rigsvåben på ekspresbrev påskrevet "Natekspres" fra Farum d. 29.1.1987 til Kolding.
Lot: 298429

1 cent og 2 cents på filatelistisk skibsbrev annulleret Ship Mail Nassua d. 1.3.1937 og sidestemplet; Posted on the high seas S.S. Munargo til Braintree, USA.

1937 - USABrev

1 cent og 2 cents på filatelistisk skibsbrev annulleret Ship Mail Nassua d. 1.3.1937 og sidestemplet; Posted on the high seas S.S. "Munargo" til Braintree, USA.
Lot: 298488

10 øre Chr. X på brev fra Aarby annulleret med stjernestempel RØRBY og sidestemplet Kallundborg d. 9.1.1917 til Skovdal pr. Aarhus.

1917 - Danmark4400 - Brev - SK 1079

Lot: 298141

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 130 og sidestemplet antiqua Plön d. 31.1.1861 til Preetz.

1861 - DanmarkBrev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "130" og sidestemplet antiqua Plön d. 31.1.1861 til Preetz.
Lot: 298543

5 øre Chr. IX på brevkort (Søndergade, Grenaa) annulleret med stjernestempel RANUM og sidestemplet bureau Hobro - Løgstør T.1128 d. 21.9.1907 til København.

1907 - Danmark9681 - Brev - SK 1032

Lot: 296986

Postfax - Dagens hurtigste sendebud - postsagskuvert fra Århus C. Postkontor d. 9.4.1985. Noteret firmanavn og Afhentes. Sjælden forsendelsesart.

1985 - Danmark8000 - Brev

Postfax - Dagens hurtigste sendebud - postsagskuvert fra Århus C. Postkontor d. 9.4.1985. Noteret firmanavn og "Afhentes". Sjælden forsendelsesart.
Lot: 298431

8 øre Tofarvet 26. tryk på brev annulleret med nr.stempel 77 og sidestemplet lapidar Viborg d. 20.11.1882 til Kjøbenhavn.

1882 - Danmark8800 - Brev - 25

8 øre Tofarvet 26. tryk på brev annulleret med nr.stempel "77" og sidestemplet lapidar Viborg d. 20.11.1882 til Kjøbenhavn.
Lot: 298026

10 pfg. Hindenburg på brevkort (M/S Monte Rosa) annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost Hamburg Süd Hamburg - Südamerika / Monte Rosa H.S. D.G. d. 21.6.1934 til Berlin.

1934 - TysklandBrev

10 pfg. Hindenburg på brevkort (M/S "Monte Rosa") annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost "Hamburg Süd" Hamburg - Südamerika / Monte Rosa H.S. D.G. d. 21.6.1934 til Berlin.
Lot: 298502

30 øre Fr. IX og 1 kr. Rigsvåben på luftpost ekspresbrev fra København d. 9.5.1961 til Västerås, Sverige.

1961 - Danmark1000 - Brev - 293, 337

Lot: 298287

1 øre Bølgelinie i fireblok på lokalt brevkort annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 14.5.1938 til Sønderborg. Det rullende postkontor var opstillet i Sønderborg i dagene 13.-14.5.1938 i forbindelse med Dansk Gymnastik- og Idrætsstævne for Skoleelever.

1938 - Danmark6400 - Brev - 196

Lot: 301173

6 øre firmafranko frankeret tryksag fra København d. 20.10.1941 til Viborg. Tryksagskontrol maskinstempel fra København K. d. 20.10.1941. Fold.

1941 - Danmark1000 - Brev

Lot: 298421