Denmark9000 - Cover - 18
4 sk. Tofarvet på dampskibsbrev fra Aalborg annulleret med antiqua Kiøbenhavn K.B. d. 3.7.187x til Kjøbenhavn. Brevet antagelig afleveret direkte til dampskibet "Diana".
Lot: 298525
Lot: 298525
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "63" og sidestemplet antiqua Skanderborg d. 9.10.18xx til Kjøbenhavn.
Lot: 298548
Ufrankeret postsagskuvert sendt anbefalet med grøn "Tjenesteekspres" mærkat K31 (11-87) fra Jetpostcentralen Odense stemplet Fyns Postcenter d. 23.7.1990 til Jetpost Århus, Midtjyllands Postcenter i Risskov.
Lot: 298294
5 øre, 7 øre og 10 øre Bølgelinie på brev annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 26.7.1939 til Braade. Det rullende postkontor var opstillet i Nykøbing Sjælland d. 26.7.1939 i forbindelse med Asfaltbal.
Lot: 301182
Aarhus Sporveje omstigningsbillet.
Lot: 298695
10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med bureaustempel Rønne - Gudhjem T.16 d. 18.6.1928 til Horsens.
Lot: 298507
4 sk. Krone/Scepter på dampskibsbrev dateret Kiøbenhavn d. 6.6.1867 annulleret med nr.stempel "53" og sidestemplet antiqua Randers d. 8.6.1867 til Randers. Brevet afleveret direkte til dampskibet og frimærket annulleret ved ankomst til Randers.
Lot: 298519
4 øre Tofarvet tryk 11a i parstykke på brev annulleret med nr.stempel "51" og sidestemplet lapidar Odense d. 2.1.187x til Norup pr. Otterup.
Lot: 298028
20 pfg. i parstykke på firmakuvert fra Hamburg - Amerika Linie annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost bb MS "Wuppertal" HAPAG d. 24.8.1957 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 298575
Skrivelse fra Områdepostkontor Århus Vest d. 19.7.1990 vedr. Forsinkelse af ekspresbrev.
Lot: 298416
3,80 kr. Margrethe, 10 kr. og 20 øre Rigsvåben på ekspresbrev påskrevet "Natekspres" fra Farum d. 29.1.1987 til Kolding.
Lot: 298429
1 cent og 2 cents på filatelistisk skibsbrev annulleret Ship Mail Nassua d. 1.3.1937 og sidestemplet; Posted on the high seas S.S. "Munargo" til Braintree, USA.
Lot: 298488
10 øre Chr. X på brev fra Aarby annulleret med stjernestempel RØRBY og sidestemplet Kallundborg d. 9.1.1917 til Skovdal pr. Aarhus.
Lot: 298141
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "130" og sidestemplet antiqua Plön d. 31.1.1861 til Preetz.
Lot: 298543
5 øre Chr. IX på brevkort (Søndergade, Grenaa) annulleret med stjernestempel RANUM og sidestemplet bureau Hobro - Løgstør T.1128 d. 21.9.1907 til København.
Lot: 296986
Postfax - Dagens hurtigste sendebud - postsagskuvert fra Århus C. Postkontor d. 9.4.1985. Noteret firmanavn og "Afhentes". Sjælden forsendelsesart.
Lot: 298431
8 øre Tofarvet 26. tryk på brev annulleret med nr.stempel "77" og sidestemplet lapidar Viborg d. 20.11.1882 til Kjøbenhavn.
Lot: 298026
10 pfg. Hindenburg på brevkort (M/S "Monte Rosa") annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost "Hamburg Süd" Hamburg - Südamerika / Monte Rosa H.S. D.G. d. 21.6.1934 til Berlin.
Lot: 298502
30 øre Fr. IX og 1 kr. Rigsvåben på luftpost ekspresbrev fra København d. 9.5.1961 til Västerås, Sverige.
Lot: 298287
1 øre Bølgelinie i fireblok på lokalt brevkort annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 14.5.1938 til Sønderborg. Det rullende postkontor var opstillet i Sønderborg i dagene 13.-14.5.1938 i forbindelse med Dansk Gymnastik- og Idrætsstævne for Skoleelever.
Lot: 301173
6 øre firmafranko frankeret tryksag fra København d. 20.10.1941 til Viborg. Tryksagskontrol maskinstempel fra København K. d. 20.10.1941. Fold.
Lot: 298421