Danmark Fire R.B.S. 1851-1854 - Retoucherede klicheer. J. Schmidt-Andersen 14 sider + 10 tavler.

1952 - DanmarkLitteratur

"Danmark Fire R.B.S. 1851-1854 - Retoucherede klicheer". J. Schmidt-Andersen 14 sider + 10 tavler.
Lot: 600812

Marshall Street, Jeppestown, Transvaal. T. D. Ravensgroft Camera series u/no. Frankeret med Transvaal ½d Edward VII i parstykke stemplet Pietersburg d. 27.9.1908 til København, Danmark.

1903 - SydafrikaPostkort - Brugt m. mærke

Marshall Street, Jeppestown, Transvaal. T. D. Ravensgroft "Camera" series u/no. Frankeret med Transvaal ½d Edward VII i parstykke stemplet Pietersburg d. 27.9.1908 til København, Danmark.
Lot: 299405

Alssund '92, katalog fra Sønderborg Frimærkeklubs 50 års udstilling med artikler om bl.a. tyske militærstempler fra Sønderborg og Det danske Postvæsens Udsending i Slesvig 1920. 62 sider.

1992 - DanmarkLitteratur

"Alssund '92", katalog fra Sønderborg Frimærkeklubs 50 års udstilling med artikler om bl.a. tyske militærstempler fra Sønderborg og Det danske Postvæsens Udsending i Slesvig 1920. 62 sider.
Lot: 601045

1836. Francobrev dateret København d. 9.7.1836 via Thurn & Taxis i Hamburg til Gröden i Tirol, Østrig. Stemplet Danemarck par Hambourg og T.T. Hamburg d. 11.7.1836. Flere påtegninger.

1836 - Danmark1000 - Brev

Lot: 298777

Tyskland. Berlin. Karl Marx Avenue. Strausberg Square. Med biler. Dick - Foto - Verlag no. i. V. 111/23/27.

TysklandPostkort - Ubrugt

Lot: 297962

DAKA Grønland 1999 katalog. GF 5. 16. udgave. 192 sider.

1999 - GrønlandLitteratur

DAKA "Grønland 1999" katalog. GF 5. 16. udgave. 192 sider.
Lot: 600832

Dansk Postblad 1914-15, medlemsblad for Dansk Postforening 16. og 17. årgang. Indbundet 376+438 sider med indklæbede Julemærker 1914 og 1915.

1915 - DanmarkLitteratur

"Dansk Postblad" 1914-15, medlemsblad for Dansk Postforening 16. og 17. årgang. Indbundet 376+438 sider med indklæbede Julemærker 1914 og 1915.
Lot: 600905

Ufrankeret luftpostbrev stemplet United Nations Emergency Force d. 3.12.1956 til Kristiansand, Norge. Rammestempel Porto Betalt Oslo. Fra norsk FN-soldat i Gaza med afs.: HQ Coy / DANOR Bn. Norway UNEF Base Post Office, Napoli, Italien. Rift.

1956 - NorgeBrev

Ufrankeret luftpostbrev stemplet United Nations Emergency Force d. 3.12.1956 til Kristiansand, Norge. Rammestempel "Porto Betalt Oslo". Fra norsk FN-soldat i Gaza med afs.: HQ Coy / DANOR Bn. Norway UNEF Base Post Office, Napoli, Italien. Rift.
Lot: 298680

Tjenestebrev mærket K.T. med svagt laksegl Den kgl. General.....direc....Segl til Gjelleruplund pr. Holstebro.

Danmark7500 - Brev

Tjenestebrev mærket "K.T. med svagt laksegl "Den kgl. General.....direc....Segl" til Gjelleruplund pr. Holstebro.
Lot: 298697

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel RAARUP og sidestemplet bureau Horsens - Juelsminde T. 3 d. 31.9.1911 til København.

1911 - Danmark8785 - Brev - SK 1021

Lot: 296981

Flygtet, fanget og fæmgslet, Gestapofange K. Feilberg - en dansk officers skæbne efter 29. august 1943. Frihedsmuseets Venners Årsskrift 2001. 188 sider.

2001 - DanmarkLitteratur

"Flygtet, fanget og fæmgslet", Gestapofange K. Feilberg - en dansk officers skæbne efter 29. august 1943. Frihedsmuseets Venners Årsskrift 2001. 188 sider.
Lot: 600914

Australien. Queen Street. (Showing Courier Corner). Brisbane, Queensland. Med sporvogne. Coloured Shell Series Queensland Views. U/no.

1911 - AustralienPostkort - Brugt m. mærke

Australien. Queen Street. (Showing "Courier" Corner). Brisbane, Queensland. Med sporvogne. "Coloured Shell Series Queensland Views". U/no.
Lot: 299420

Skrivelse fra Generaldirektoratet for Post- og Telegrafvæsenet i København d. 12.2.1979 til samtlige postkontorer vedr. Et bundt ekspresforsendelser tabt under befordringen fra bureau København - Fredericia tog 7593 under kørsel mellem Roskilde og Viby Sjælland. Trodat stempel Risskov Posteksp. 8240 Postforvalteren.

1979 - Danmark1000 - Brev

Skrivelse fra Generaldirektoratet for Post- og Telegrafvæsenet i København d. 12.2.1979 til samtlige postkontorer vedr. "Et bundt ekspresforsendelser tabt under befordringen" fra bureau København - Fredericia tog 7593 under kørsel mellem Roskilde og Viby Sjælland. Trodat stempel Risskov Posteksp. 8240 Postforvalteren.
Lot: 298413

Ufrankeret tysk feltpostbrev med stumt stempel d. 6.3.1945 til Trondheim, Norge. Svagt briefstempel og sendt fra tysk underofficer ved 2. Ausb. p. Gren. Ers. u. Ausb. Btl. 78 på Troilo Kaserne i Duisdorf ved Bonn, Tyskland.

1945 - NorgeBrev

Lot: 298651

Skibspost til og fra Danmark i midten af 1800-tallet af Kurt Hansen & Ole Maintz. Indb. 170 sider. Illustreret posthistorisk gennemgang af tidlig dansk skibspost med beskrivelse af bl.a. ruter og takster. AFA-Forlaget 1996.

1996 - DanmarkLitteratur

"Skibspost til og fra Danmark i midten af 1800-tallet" af Kurt Hansen & Ole Maintz. Indb. 170 sider. Illustreret posthistorisk gennemgang af tidlig dansk skibspost med beskrivelse af bl.a. ruter og takster. AFA-Forlaget 1996.
Lot: 600891

Bornholm. Svaneke. Postbud ved Bager. Rudolf Olsens Kunstforlag no. 1624.

1976 - Danmark3740 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 299044

Hexentanz auf dem Brocken. C. Brünig u/no.

1907 - TysklandPostkort - Brugt m. mærke

Lot: 297934

Genforening. CIS kommissionen's beredne politi i afstemningsområdet. Fotokort u/no. Beskåret og har været opklæbet.

1920 - DanmarkPostkort - Ubrugt

Lot: 298610

Esbjerg. Frihavnen med pakhusene. Warburgs Kunstforlag no. 1222.

1908 - Danmark6700 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 297485

Sønderborg. De sidste paa Skansen. Hilsen fra. Christoph H. Heesch u/no.

1899 - Danmark6000 - Postkort - Brugt m. mærke

Lot: 299434

Postage Stamps and Postal History of Western Australia af Mogens Juhl. Vol 1: De La Rue 1862-1900, Three Postmasters General 1847-1903, 104 sider, Vol. 2: The Melmourne Printings 1902-1912, 88 sider og Vol. 3: The Colonial Postmarks 1829-1901, 96 sider.

1981 - AustralienLitteratur

"Postage Stamps and Postal History of Western Australia" af Mogens Juhl. Vol 1: De La Rue 1862-1900, Three Postmasters General 1847-1903, 104 sider, Vol. 2: The Melmourne Printings 1902-1912, 88 sider og Vol. 3: The Colonial Postmarks 1829-1901, 96 sider.
Lot: 600970