1952 - DanmarkLitteratur
"Danmark Fire R.B.S. 1851-1854 - Retoucherede klicheer". J. Schmidt-Andersen 14 sider + 10 tavler.
Lot: 600812
Lot: 600812
Marshall Street, Jeppestown, Transvaal. T. D. Ravensgroft "Camera" series u/no. Frankeret med Transvaal ½d Edward VII i parstykke stemplet Pietersburg d. 27.9.1908 til København, Danmark.
Lot: 299405
"Alssund '92", katalog fra Sønderborg Frimærkeklubs 50 års udstilling med artikler om bl.a. tyske militærstempler fra Sønderborg og Det danske Postvæsens Udsending i Slesvig 1920. 62 sider.
Lot: 601045
1836. Francobrev dateret København d. 9.7.1836 via Thurn & Taxis i Hamburg til Gröden i Tirol, Østrig. Stemplet Danemarck par Hambourg og T.T. Hamburg d. 11.7.1836. Flere påtegninger.
Lot: 298777
Tyskland. Berlin. Karl Marx Avenue. Strausberg Square. Med biler. Dick - Foto - Verlag no. i. V. 111/23/27.
Lot: 297962
DAKA "Grønland 1999" katalog. GF 5. 16. udgave. 192 sider.
Lot: 600832
"Dansk Postblad" 1914-15, medlemsblad for Dansk Postforening 16. og 17. årgang. Indbundet 376+438 sider med indklæbede Julemærker 1914 og 1915.
Lot: 600905
Ufrankeret luftpostbrev stemplet United Nations Emergency Force d. 3.12.1956 til Kristiansand, Norge. Rammestempel "Porto Betalt Oslo". Fra norsk FN-soldat i Gaza med afs.: HQ Coy / DANOR Bn. Norway UNEF Base Post Office, Napoli, Italien. Rift.
Lot: 298680
Tjenestebrev mærket "K.T. med svagt laksegl "Den kgl. General.....direc....Segl" til Gjelleruplund pr. Holstebro.
Lot: 298697
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel RAARUP og sidestemplet bureau Horsens - Juelsminde T. 3 d. 31.9.1911 til København.
Lot: 296981
"Flygtet, fanget og fæmgslet", Gestapofange K. Feilberg - en dansk officers skæbne efter 29. august 1943. Frihedsmuseets Venners Årsskrift 2001. 188 sider.
Lot: 600914
Australien. Queen Street. (Showing "Courier" Corner). Brisbane, Queensland. Med sporvogne. "Coloured Shell Series Queensland Views". U/no.
Lot: 299420
Skrivelse fra Generaldirektoratet for Post- og Telegrafvæsenet i København d. 12.2.1979 til samtlige postkontorer vedr. "Et bundt ekspresforsendelser tabt under befordringen" fra bureau København - Fredericia tog 7593 under kørsel mellem Roskilde og Viby Sjælland. Trodat stempel Risskov Posteksp. 8240 Postforvalteren.
Lot: 298413
Ufrankeret tysk feltpostbrev med stumt stempel d. 6.3.1945 til Trondheim, Norge. Svagt briefstempel og sendt fra tysk underofficer ved 2. Ausb. p. Gren. Ers. u. Ausb. Btl. 78 på Troilo Kaserne i Duisdorf ved Bonn, Tyskland.
Lot: 298651
"Skibspost til og fra Danmark i midten af 1800-tallet" af Kurt Hansen & Ole Maintz. Indb. 170 sider. Illustreret posthistorisk gennemgang af tidlig dansk skibspost med beskrivelse af bl.a. ruter og takster. AFA-Forlaget 1996.
Lot: 600891
Bornholm. Svaneke. Postbud ved Bager. Rudolf Olsens Kunstforlag no. 1624.
Lot: 299044
Hexentanz auf dem Brocken. C. Brünig u/no.
Lot: 297934
Genforening. CIS kommissionen's beredne politi i afstemningsområdet. Fotokort u/no. Beskåret og har været opklæbet.
Lot: 298610
Esbjerg. Frihavnen med pakhusene. Warburgs Kunstforlag no. 1222.
Lot: 297485
Sønderborg. De sidste paa Skansen. Hilsen fra. Christoph H. Heesch u/no.
Lot: 299434
"Postage Stamps and Postal History of Western Australia" af Mogens Juhl. Vol 1: De La Rue 1862-1900, Three Postmasters General 1847-1903, 104 sider, Vol. 2: The Melmourne Printings 1902-1912, 88 sider og Vol. 3: The Colonial Postmarks 1829-1901, 96 sider.
Lot: 600970