1912 - Danmark8791 - Brev - SK 0984
5 øre Fr. VIII på brevkort (Udsigt over Tranebjerg) annulleret med stjernestempel ONSBJERG og sidestemplet Koldby d. 4.6.1912 til Hatting.
Lot: 301316
Lot: 301316
10 øre helsagskuvert (fabr. 51-R) opfrankeret med 10 øre H. C. Andersen i parstykke fra København d. 4.2.1935 til Gorki, Rusland. Returneret med fransksproget stempel "Interdit" (Forbudt) af det russiske postvæsen. Usædvanlig forsendelse.
Lot: 298956
10 øre Helsagsbrevkort fra Faaborg annulleret med nr.stempel "199" og sidestemplet lapidar Ringe d. 13.12.1882 til Mainz, Tyskland.
Lot: 301329
Spansk 4 pts. og 6,50 pts. på illustreret krydstogt kuvert annulleret med skibsstempel M/S Prinsesse Ragnhild on cruise d. 9.4.1971 og sidestemplet "paquebot" til Nürnberg, Tyskland.
Lot: 301374
Postsagskuvert A.41 (11-38) sendt lokalt i Næstved d. 25.4.1940.
Lot: 298410
Ufrankeret tysk feltpostbrev stemplet Feldpost Pb 1943 fra officer ved feldpost nr. L-21971 Paris (= 2. Batterie schw. Flak-Abteilung 597) til Helsingfors, Finland. På bagsiden briefstempel. Åbnet af tysk censur i Berlin og passér stemplet ved den finske censur.
Lot: 301389
1 øre Bølgelinie (5) på brevkort (Carl Røgind: Hestevogn i snestorm) annulleret med stjernestempel VRINDERS til Løgten.
Lot: 301321
5 øre og 10 øre Bølgelinie på DFDS Radiobrev formular fra M/S "Esbjerg" stemplet Esbjerg d. 19.4.1935 til København. På bagsiden liniestempel "M/S Esbjerg". Mindre hj. skade i to hjørner.
Lot: 301337
5 øre Bølgelinie i 5-stribe på søndagsbrev fra Næstved d. 29.1.1938 til Randers.
Lot: 298633
Samaritter-Bevis fra Dansk Røde Kors i Aalborg dateret d. 22.2.1949.
Lot: 301232
Illustreret brevpapir fra Skandinavien - Amerika Linie med dampskib dateret S/S "Hellig Olav" i Kjøbenhavn d. 12.8.1915.
Lot: 301238
Ufrankeret feltpostbrev stemplet Kenttäposti Konttori 2 d. 21.9.1942 til Viipuri. Fra soldat ved KpK 3/8648 (= 39.Er.KPtri/6.RPr) med afdelingsstempler: "SA" og "ISPR".
Lot: 301386
10 øre Bølgelinie på brevkort dateret Rebild og annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 4.7.1938 til Kastrup. Det rullende postkontor var opstillet i Skørping i forbindelse med Rebildfesten d. 4.7.1938.
Lot: 301174
5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel FORLEV og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Korsør T.52 d. 11.9.1905 til Vinding.
Lot: 298092
25 cts. og 50 cts. på brevkort fra Valencia d. 28.12.1938 til Glarus, Schweiz. Spansk censur fra Valencia.
Lot: 298982
10 øre Bølgelinie på julekort dateret Skrødstrup pr. Mariager annulleret Gerlev J. d. 25.12.1932 og sidestemplet "Rutebilbrev" til Horsens. Ikke nævnt i Skilling.
Lot: 301344
2 pts. Luftpost single på luftpostbrev fra Madrid d. 9.9.1944 til Schoenenwerd, Schweiz. Åbnet af tysk censur i Berlin. Lokal spansk censur.
Lot: 301325
10 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel på søndagsbrev fra Silkeborg d. 10.12.1932 til København.
Lot: 298623
10 øre Chr. X i parstykke og 40 øre Chr. X på ekspresbrev fra København d. 10.10.1944 til Beder.
Lot: 298285
D.F.D.S. priskurant for Esbjerg-Parkeston. Kun forside.
Lot: 301378
20 øre Fr. IX og Julemærke 1953 på julekort fra Aalborg d. 21.12.1953 til Bromölle, Sverige.
Lot: 298887