1917 - Danmark1000 - Brev
Ufrankeret krigsfangebrev fra interneret belgisk soldat i Lager Zeist d. 5.3.1917 til København, Danmark.
Lot: 301379
Lot: 301379
15+5 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 105-H) fra Grenaa d. 1.8.1955 til Randbøl. Sen anvendelse.
Lot: 301331
30 øre Fr. IX og 1 kr. Rigsvåben på ekspresbrev fra Herning d. 26.3.1953 til Göteborg, Sverige.
Lot: 298374
10 øre Løve stemplet Kristiansand S. d. 24.11.1932 på Følgebrev fra Lilleborg Fabriker for gods sendt med dampskibet "Galtesund" til Kristiansand S.
Lot: 298995
25 cts. Isabel i parstykke på brev fra Zaragoza d. 3.7.1937 påskrevet "via San Sebastian" til Glarus, Schweiz. Lokal spansk censur fra Zaragoza.
Lot: 298975
10 pen. helsagsbrevkort annulleret med skibspost figurstempel og sidestemplet Helsingfors d. 16.8.1899 til London, England. 2 arkivhuller.
Lot: 298972
20 öre Gustaf på brevkort (M/S "Gripsholm") dateret West Coast of Scotland annulleret med skibsstempel SJP 7 Göteborg - New York d. 25-7-1946 til New York, USA. Sidestemplet med violet skibsstempel fra M/S Gripsholm. Fold.
Lot: 298485
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 77-H) annulleret med brotype IIIb Lohals d. 5.9.1925 til København.
Lot: 301264
20 øre DSB Jubilæum (5) på ekspresbrev fra Vejen d. 30.7.1947 til Kolding.
Lot: 301347
5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel STOHOLM og sidestemplet bureau Langaa - Struer d. 12.7.1906 til Horsens.
Lot: 298194
Militärbrev Norrköping II udg. i grøn (Facit M8) ubrugt med fjernet svarmærke.
Lot: 298893
30 øre Esbjerg Havn og 5 kr. Rigsvåben på anbefalet ekspresbrev fra København d. 27.8.1969 til Badgastein, Østrig.
Lot: 298291
12 øre helsagsbrevkort (fabr. 81-H) annulleret med brotype IIb Marstrup d. 31.8.1926 til København.
Lot: 298962
2½d George V med perfin "NZ" på fortrykt tjenestekuvert fra The Dominion of New Zealand stemplet London d. 25.6.1936 til Stockholm, Sverige.
Lot: 301240
4 sk. Tjenestemærke på brev fra Kjøbenhavns Amts Nordre Birk annulleret med nr.stempel "211" og sidestemplet antiqua Kjøbenhavn N.B. d. 18.3.1873 til Frederikssund.
Lot: 301340
5/3+5/3 øre provisorisk dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 41-V) opfrankeret med 20 øre Genforening annulleret med brotype IVb Aabenraa sn1 d. 9.?.1921 til Amsterdam. Vedhængende ubenyttet svardel.
Lot: 301330
60 øre Genforening 50 år på luftpostbrev fra Gredstedbro annulleret med bureaustempel Bramming - Tønder T.493 d. 3.8.1970 til sømand ombord på opmålingsbåden SKA 5 ("Gråspurven") i Godthåb, Grønland - eftersendt fra Godthåb d. 6.8.1970 til Egedesminde.
Lot: 301346
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel VESTERBORG og sidestemplet Nakskov d. 8.7.1909 til Horslunde pr. Nakskov.
Lot: 301319
10 øre Chr. X single på underfrankeret brev fra Kjøbenhavn d. 11.4.1916 til Helsingfors, Finland. Udtakseret i finsk 25 p. porto og åbnet af russisk censur i Helsingborg.
Lot: 301349
50 cts. Luftpost og 2 pts. Franco på luftpostbrev fra Barcelona d. 2.7.1946 til København, Danmark.
Lot: 298895
8 øre Tofarvet 45. tryk anilinrød på aflang kuvert fra Kjøbenhavn d. 12.2. (ca. 1888) til Lynge-Uggerløse Sogneraad, Slangerup - eftersendt til Lynge pr. Lillerød med lapidar Slangerup d. 13.2.1888.
Lot: 298394