Ufrankeret krigsfangebrev fra interneret belgisk soldat i Lager Zeist d. 5.3.1917 til København, Danmark.

1917 - Danmark1000 - Brev

Lot: 301379

15+5 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 105-H) fra Grenaa d. 1.8.1955 til Randbøl. Sen anvendelse.

1955 - Danmark8500 - Brev - EB 90

Lot: 301331

30 øre Fr. IX og 1 kr. Rigsvåben på ekspresbrev fra Herning d. 26.3.1953 til Göteborg, Sverige.

1953 - Danmark7400 - Brev - 293, 337

Lot: 298374

10 øre Løve stemplet Kristiansand S. d. 24.11.1932 på Følgebrev fra Lilleborg Fabriker for gods sendt med dampskibet Galtesund til Kristiansand S.

1932 - NorgeBrev

10 øre Løve stemplet Kristiansand S. d. 24.11.1932 på Følgebrev fra Lilleborg Fabriker for gods sendt med dampskibet "Galtesund" til Kristiansand S.
Lot: 298995

25 cts. Isabel i parstykke på brev fra Zaragoza d. 3.7.1937 påskrevet via San Sebastian til Glarus, Schweiz. Lokal spansk censur fra Zaragoza.

1937 - SpanienBrev

25 cts. Isabel i parstykke på brev fra Zaragoza d. 3.7.1937 påskrevet "via San Sebastian" til Glarus, Schweiz. Lokal spansk censur fra Zaragoza.
Lot: 298975

10 pen. helsagsbrevkort annulleret med skibspost figurstempel og sidestemplet Helsingfors d. 16.8.1899 til London, England. 2 arkivhuller.

1899 - FinlandBrev

Lot: 298972

20 öre Gustaf på brevkort (M/S Gripsholm) dateret West Coast of Scotland annulleret med skibsstempel SJP 7 Göteborg - New York d. 25-7-1946 til New York, USA. Sidestemplet med violet skibsstempel fra M/S Gripsholm. Fold.

1946 - SverigeBrev

20 öre Gustaf på brevkort (M/S "Gripsholm") dateret West Coast of Scotland annulleret med skibsstempel SJP 7 Göteborg - New York d. 25-7-1946 til New York, USA. Sidestemplet med violet skibsstempel fra M/S Gripsholm. Fold.
Lot: 298485

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 77-H) annulleret med brotype IIIb Lohals d. 5.9.1925 til København.

1925 - Danmark5956 - Brev - EB 54

Lot: 301264

20 øre DSB Jubilæum (5) på ekspresbrev fra Vejen d. 30.7.1947 til Kolding.

1947 - Danmark6600 - Brev - 303

Lot: 301347

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel STOHOLM og sidestemplet bureau Langaa - Struer d. 12.7.1906 til Horsens.

1906 - Danmark7850 - Brev - SK 1250

Lot: 298194

Militärbrev Norrköping II udg. i grøn (Facit M8) ubrugt med fjernet svarmærke.

1940 - SverigeBrev

Lot: 298893

30 øre Esbjerg Havn og 5 kr. Rigsvåben på anbefalet ekspresbrev fra København d. 27.8.1969 til Badgastein, Østrig.

1969 - Danmark1000 - Brev - 469, 295

Lot: 298291

12 øre helsagsbrevkort (fabr. 81-H) annulleret med brotype IIb Marstrup  d. 31.8.1926 til København.

1926 - Slesvig6180 - Brev - DAKA 110.02

Lot: 298962

2½d George V med perfin NZ på fortrykt tjenestekuvert fra The Dominion of New Zealand stemplet London d. 25.6.1936 til Stockholm, Sverige.

1936 - EnglandBrev

2½d George V med perfin "NZ" på fortrykt tjenestekuvert fra The Dominion of New Zealand stemplet London d. 25.6.1936 til Stockholm, Sverige.
Lot: 301240

4 sk. Tjenestemærke på brev fra Kjøbenhavns Amts Nordre Birk annulleret med nr.stempel 211 og sidestemplet antiqua Kjøbenhavn N.B. d. 18.3.1873 til Frederikssund.

1873 - Danmark1000 - Brev - Tj 2

4 sk. Tjenestemærke på brev fra Kjøbenhavns Amts Nordre Birk annulleret med nr.stempel "211" og sidestemplet antiqua Kjøbenhavn N.B. d. 18.3.1873 til Frederikssund.
Lot: 301340

5/3+5/3 øre provisorisk dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 41-V) opfrankeret med 20 øre Genforening annulleret med brotype IVb Aabenraa sn1 d. 9.?.1921 til Amsterdam. Vedhængende ubenyttet svardel.

1921 - Danmark6200 - Brev - DB 28, 113

Lot: 301330

60 øre Genforening 50 år på luftpostbrev fra Gredstedbro annulleret med bureaustempel Bramming - Tønder T.493 d. 3.8.1970 til sømand ombord på opmålingsbåden SKA 5 (Gråspurven) i Godthåb, Grønland - eftersendt fra Godthåb d. 6.8.1970 til Egedesminde.

1970 - Grønland3900 - Brev - 499

60 øre Genforening 50 år på luftpostbrev fra Gredstedbro annulleret med bureaustempel Bramming - Tønder T.493 d. 3.8.1970 til sømand ombord på opmålingsbåden SKA 5 ("Gråspurven") i Godthåb, Grønland - eftersendt fra Godthåb d. 6.8.1970 til Egedesminde.
Lot: 301346

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel VESTERBORG og sidestemplet Nakskov d. 8.7.1909 til Horslunde pr. Nakskov.

1909 - Danmark4953 - Brev - SK 1507

Lot: 301319

10 øre Chr. X single på underfrankeret brev fra Kjøbenhavn d. 11.4.1916 til Helsingfors, Finland. Udtakseret i finsk 25 p. porto og åbnet af russisk censur i Helsingborg.

1916 - Danmark1000 - Brev - 69

Lot: 301349

50 cts. Luftpost og 2 pts. Franco på luftpostbrev fra Barcelona d. 2.7.1946 til København, Danmark.

1946 - Spanien1000 - Brev

Lot: 298895

8 øre Tofarvet 45. tryk anilinrød på aflang kuvert fra Kjøbenhavn d. 12.2. (ca. 1888) til Lynge-Uggerløse Sogneraad, Slangerup - eftersendt til Lynge pr. Lillerød med lapidar Slangerup d. 13.2.1888.

1887 - Danmark1000 - Brev - 25

Lot: 298394