15 øre og 20 øre Chr. X på adressebrev for værdipakke fra Kjøbenhavn d. 18.5.1917 til Skaarup Fyn.

1917 - Danmark1000 - Brev - 70, 71

Lot: 303625

4 sk. Krone/Scepter (kraftig defekt) på brev fra Kjøbenhavn annulleret med kombineret nr.stempel 181/Sjæll. P.B. d. 2.7.1867 til Kalundborg. Rammestempel Utilstrækkelig frankeret og påskrevet 8 sk. porto.

1867 - Danmark1000 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter (kraftig defekt) på brev fra Kjøbenhavn annulleret med kombineret nr.stempel "181"/Sjæll. P.B. d. 2.7.1867 til Kalundborg. Rammestempel "Utilstrækkelig frankeret" og påskrevet "8" sk. porto.
Lot: 303237

15 øre Turist udg. på illustreret 1.-flyvningsbrevkort stemplet Kristiansand Lufthavn d. 1.6.1939 via Amsterdam til Stockholm, Sverige. Grønt flyvningsstempel: Luftpostruten Oslo - Amsterdam 1-6-1939 1ste Tur.

1939 - NorgeBrev

15 øre Turist udg. på illustreret 1.-flyvningsbrevkort stemplet Kristiansand Lufthavn d. 1.6.1939 via Amsterdam til Stockholm, Sverige. Grønt flyvningsstempel: Luftpostruten Oslo - Amsterdam 1-6-1939 1ste Tur".
Lot: 303645

20 øre Chr. X på brev annulleret med brotype IIb Sønder Vilstrup d. 16.3.1923 til København.

1923 - Slesvig6160 - Brev - DAKA 178.02

Lot: 301830

10 pen helsagsbrevkort dateret Viborg med bureaustempel Finska Jernvägens Post Kupe Exped. No 2 / 14 d. 12.11.1880 til Villmanstrand.

1880 - FinlandBrev

Lot: 303648

1 kr. KGH 200 år og Julemærke 1975 på Photo-Letter annulleret M/S Kunnunguak d. 27.11.1975 til aalborg.

1975 - Grønland3990 - Brev - 88

Lot: 303615

50 øre Fr. IX på brevkort annulleret med pr.-stempel Vang pr. Hasle sn1 d. 13.8.1965 til Landskrona, Sverige.

1965 - Danmark3790 - Brev - 432

Lot: 301972

Schleswig-Holstein 1 1/4 Sch. stukken kant på brev annulleret Flensburg d. 5.10.1865 til Tönning. På bagsiden ank.stemplet Tönning Bahnhof d. 5.10.1865. Nusset med fold.

1865 - SlesvigBrev - 9

Lot: 303652

10 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med tydeligt brotype Ia Allinge S. d. 13.8.1908 til Bernburg, Tyskland.

1908 - Danmark3785 - Brev - 55

Lot: 303294

2 øre, 3 øre og 5 øre Bølgelinie på brev annulleret med stjernestempel NYBRO (type II) og sidestemplet Rønne d. 16.1.1914 til København.

1914 - Danmark3700 - Brev - SK 0929

Lot: 303088

4 øre Tjenestemærke på lokalt tjenestebrev fra Asnæs d. 15.10.1883 annulleret med stjernestempel FAAREVEILE til Faareveile.

1883 - Danmark4540 - Brev - SK 0287

Lot: 303353

60 øre Niels Bohr på luftpostbrev fra Dundas d. 18.8.1969 via Scott Base Ross Dependency d. 2.9.1969 til Ulm, Tyskland. Sjovt Pol til Pol brev.

1969 - Grønland3970 - Brev - 63

Lot: 303647

5 øre (2) og 35 øre Chr. X på retur Indkasserings-Postanvisning fra Kjøbenhavn d. 19.1.1920 til Odense.

1920 - Danmark1000 - Brev - 68, 104

Lot: 303618

20 øre Chr. X i parstykke på brev fra Aarhus d. 19.12.1921 til kaptajn ombord på ØK-skibet M/S Siam i Antwerpen, Belgien.

1921 - Danmark8000 - Brev - 125

20 øre Chr. X i parstykke på brev fra Aarhus d. 19.12.1921 til kaptajn ombord på ØK-skibet M/S "Siam" i Antwerpen, Belgien.
Lot: 303247

5 pfg. Germania på brevkort (Sønderborg, mindesmærke for faldne danske, svenske og nordmænd i kampen for Danmark 1848 annulleret med 1-ringsstempel Schauby d. 13.9.1900 til Süderbrarup.

1900 - Slesvig6474 - Brev - DAKA 156.02

5 pfg. Germania på brevkort (Sønderborg, mindesmærke for faldne danske, svenske og nordmænd i kampen for Danmark 1848" annulleret med 1-ringsstempel Schauby d. 13.9.1900 til Süderbrarup.
Lot: 301852

10 pen. helsagsbrevkort fra Kotka annulleret med 2-sproget bureaustempel K.P.XP. No. 5 d. 20.1.1903 til Åbo.

1903 - FinlandBrev

Lot: 303649