1917 - Denmark1000 - Cover - 70, 71
15 øre og 20 øre Chr. X på adressebrev for værdipakke fra Kjøbenhavn d. 18.5.1917 til Skaarup Fyn.
Lot: 303625
Lot: 303625
4 sk. Krone/Scepter (kraftig defekt) på brev fra Kjøbenhavn annulleret med kombineret nr.stempel "181"/Sjæll. P.B. d. 2.7.1867 til Kalundborg. Rammestempel "Utilstrækkelig frankeret" og påskrevet "8" sk. porto.
Lot: 303237
15 øre Turist udg. på illustreret 1.-flyvningsbrevkort stemplet Kristiansand Lufthavn d. 1.6.1939 via Amsterdam til Stockholm, Sverige. Grønt flyvningsstempel: Luftpostruten Oslo - Amsterdam 1-6-1939 1ste Tur".
Lot: 303645
20 øre Chr. X på brev annulleret med brotype IIb Sønder Vilstrup d. 16.3.1923 til København.
Lot: 301830
10 pen helsagsbrevkort dateret Viborg med bureaustempel Finska Jernvägens Post Kupe Exped. No 2 / 14 d. 12.11.1880 til Villmanstrand.
Lot: 303648
1 kr. KGH 200 år og Julemærke 1975 på Photo-Letter annulleret M/S Kunnunguak d. 27.11.1975 til aalborg.
Lot: 303615
50 øre Fr. IX på brevkort annulleret med pr.-stempel Vang pr. Hasle sn1 d. 13.8.1965 til Landskrona, Sverige.
Lot: 301972
Schleswig-Holstein 1 1/4 Sch. stukken kant på brev annulleret Flensburg d. 5.10.1865 til Tönning. På bagsiden ank.stemplet Tönning Bahnhof d. 5.10.1865. Nusset med fold.
Lot: 303652
10 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med tydeligt brotype Ia Allinge S. d. 13.8.1908 til Bernburg, Tyskland.
Lot: 303294
2 øre, 3 øre og 5 øre Bølgelinie på brev annulleret med stjernestempel NYBRO (type II) og sidestemplet Rønne d. 16.1.1914 til København.
Lot: 303088
4 øre Tjenestemærke på lokalt tjenestebrev fra Asnæs d. 15.10.1883 annulleret med stjernestempel FAAREVEILE til Faareveile.
Lot: 303353
60 øre Niels Bohr på luftpostbrev fra Dundas d. 18.8.1969 via Scott Base Ross Dependency d. 2.9.1969 til Ulm, Tyskland. Sjovt Pol til Pol brev.
Lot: 303647
5 øre (2) og 35 øre Chr. X på retur Indkasserings-Postanvisning fra Kjøbenhavn d. 19.1.1920 til Odense.
Lot: 303618
20 øre Chr. X i parstykke på brev fra Aarhus d. 19.12.1921 til kaptajn ombord på ØK-skibet M/S "Siam" i Antwerpen, Belgien.
Lot: 303247
5 pfg. Germania på brevkort (Sønderborg, mindesmærke for faldne danske, svenske og nordmænd i kampen for Danmark 1848" annulleret med 1-ringsstempel Schauby d. 13.9.1900 til Süderbrarup.
Lot: 301852
10 pen. helsagsbrevkort fra Kotka annulleret med 2-sproget bureaustempel K.P.XP. No. 5 d. 20.1.1903 til Åbo.
Lot: 303649