1915 - Færøerne3800 - Brev - 70, 72
15 øre og 25 øre Chr. X på adressebrev for pakke med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 21.5.1915 via Kjøbenhavn B. og Thorshavn d. 31.5.1915 til Sandø, Færøerne.
Lot: 306708
Lot: 306708
5 øre Fr. VIII på brevkort (Landejendom) dateret Markskelgaard annulleret med stjernestempel VEJRUMBRO og sidestemplet Viborg d. 22.12.1911 til København.
Lot: 306666
Ribe. Fiskergade. Stenders no. 79122.
Lot: 305371
Højspændingsværket i Svinninge. Fotograf Søren Bay, Asnæs no. 54 F.
Lot: 305657
Glædeligt Nytaar. Børn og postbud ved posthus. Alex Vincents, serie 340 / 4.
Lot: 307127
4,10 kr. Europa udg. og Julemærke 1988 på luftpostbrev fra Århus d. 18.11.1988 til San Juan, Argentina. Retur som ikke afhentet.
Lot: 308018
Ærøskøbing. Vestergade. Stenders no. 77374.
Lot: 304801
Rolf: Prinsesse og skovens trolde. No. 3891. Anvendt 24.12.10.
Lot: 305023
3 kr. Danske Møller på brev annulleret med parentes stempel Vordingborg (Ørslev) d. 6.1.1989 til Vordingborg.
Lot: 306404
Fredericia. Soldaterhjemmet. Warburgs Kunstforlag no. 815. (Afrevet mærke).
Lot: 305792
5 øre Chr. IX på brevkort (Askov Højskole) sendt fra Vejen d. 31.1.1906 til Helsingborg, Sverige. Underkendt som brevkort og udtakseret i porto med rammestempel "Utilstrækkelig frankeret" og svensk violet stempel: Lösen 10 öre.
Lot: 306521
Ukendt Kunstner: Glædelig Jul. Piger med pakker. Lokomotiv ses ved siden af dem. Alex Vincents, serie 29 / 1. (Anvendt 25.12.14).
Lot: 307113
Årstalskort 1912. Glædeligt Nytaar. Prægekort. Guldtryk. No. 376.
Lot: 307080
45 cts. og 60 cts. (3) på luftpostbrev med svagt stempel d. 5.7.1938 til Wallasly, England. Åbnet af lokal spansk censur i Valencia.
Lot: 306765
Boerkrigen. Præsident Paul Kruger. Brugt i Frankrig 1900.
Lot: 306198
Erotisk postkort. "Nøgen kvinde poserer op ad væggen". Nytryk Stampa PR no. 91.
Lot: 305590
Isabel: Gran Canaria (Canarias). Kjolen lavet af tråde/snore. Alcala no. 100.
Lot: 307049
"Prins Joachim", M/S, DSB jernbanefærge Korsør-Nyborg. DSB Færgekiosker u/no.
Lot: 306576
Parti fra Fjellerup. U/no.
Lot: 305432
Grønland. Lufthavnsbygningen, Søndre Strømfjord. KGH u/no.
Lot: 305866
Årstalskort. 1903. Glædeligt Nytaar. U/no.
Lot: 307000