1914 - Danmark1000 - Brev - 57, 68, 69, 73
3 øre Bølgelinie, 5 øre (defekt), 10 øre Chr. X og 25 øre Fr. VIII på 43 øre frankeret værdibrev fra Kjøbenhavn d. 10.3.1914 til Waxholm, Sverige.
Lot: 306871
Lot: 306871
2$50 Rytter på luftpost brevkort stemplet Ponta Delgada på Azorerne d. 20.7.1970 og sidestemplet Statens Skoleskib "Danmark" til Kolding, Danmark.
Lot: 306379
4 øre Tofarvet (2) 7. tryk på brev annulleret med nr.stempel "30" og sidestemplet lapidar Horsens d. 1.7.1875 til Kjøbenhavn.
Lot: 308091
Ufrankeret feltpostkort stemplet Woyens **a d. 24.10.1916 til soldat i Inf. Regt. 129 på østfronten. Lokalt censurstempel Ü. K. Hadersleben
Lot: 306395
8 øre helsagskorrespondancekort dateret Ubby Præstegaard annulleret med stjernestempel JERSLEV og sidestemplet bureau Kallundborg - Slagelse T.223 d. 25.2.1902 til Rønne, Bornholm.
Lot: 308128
10 øre Fr. VIII på fortrykt kuvert fra Føroya Banki annulleret med brotype Ig Thorshavn d. 24.11.1911 til Trangisvaag. På bagsiden ank.stemplet med brotype Ig Trangisvaag d. 25.11.1911.
Lot: 306822
7 kr. Sommerfugl single på skibsbrev annulleret med dansk stempel i Grenå d. 19.10.1995 og påsat lille etiket "Paquebot" til Burnaby, Canada.
Lot: 308114
7 øre Chr. X svardel af dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 46-K) opfrankeret med 1 øre, 2 øre og 5 øre Bølgelinie med perfin "POL" annulleret brotype IIIb Roskilde d. 15.3.1922 til Politikens Ekspedition i København.
Lot: 308109
4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med stumt stempel og sidestemplet antiqua Glostrup d. 3.3.1870 til Kjøbenhavn.
Lot: 308084
4 sk. Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel "227" og sidestemplet antiqua Helsingør JB. d. 14.9.187x via "229"/N.SJ.JB.P.B. til Kjøbenhavn.
Lot: 306725
25 øre Karavel på billedside af brevkort annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost Gjedser - Warnemünde F.h. d. 27.6.1930 til Tjekkoslovakiet.
Lot: 308098
1 øre Bølgelinie og 7/10 øre Provisorium i parstykke på brev fra Lemvig d. 29.1.1929 til København.
Lot: 308125
5 öre Løve og 30 öre Gustaf med perfin "SK" på anbefalet rudekuvert fra firma Sieverts Kabelverk i Sundbyberg d. 11.6.1924.
Lot: 308071
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med uldent stjernestempel VINKEL og sidestemplet Viborg d. 16.1.1912 til Svendborg.
Lot: 306674
2 sk. Tofarvet på tryksag fra Kjøbenhavn d. 6.9.1872 annulleret med uldent kombineret nr.stempel "181"/SJÆLL.P.B. d. x.9.1872 til Nakskov.
Lot: 308021
15 øre (par) og 50 øre (par) Chr. X på 130 øre frankeret internationalt adressekort for pakke fra Kjøbenhavn d. 12.10.1923 til Stockholm, Sverige.
Lot: 306526
5 pfg. helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel Hamburg - Hvidding Bahnpost Zug 1014 d. 25.10.1890 til Heide.
Lot: 306759
Amerikansk 13 cents frankeret brev fra Verona d. 17.12.1968 til Danmark. Forsøgt i Sæby, Nørresundby og Jelling med flere stempler. Retur via Returpostkontoret.
Lot: 308088
25 c. på brev fra Paris d. 7.1.1918 til Zürich, Schweiz. Åbnet af fransk censur no. 118 og returneret med stempel "Acheminement suspendu par l'autorité militaire".
Lot: 308055
8 øre Bølgelinie og 27 øre/5 kr. Provisorium på luftpost brevkort annulleret i luftpostekspeditionen på Børsen København Luftpost sn2 d. 30.9.1924 til Sutton Coldfield, England. Rødt stempel "Mit Luftpost befördert Hamburg 1" og sort stempel "Keine Fluggelegenheit".
Lot: 292387
10 öre Tre Kroner illustreret helsagsbrevkort med reklame "Hotel Kramer" annulleret med bureaustempel PKXP. No. 17 d. 16.10.1887 til Berlin, Tyskland. Rift.
Lot: 308127