3 øre Bølgelinie, 5 øre (defekt), 10 øre Chr. X og 25 øre Fr. VIII på 43 øre frankeret værdibrev fra Kjøbenhavn d. 10.3.1914 til Waxholm, Sverige.

1914 - Danmark1000 - Brev - 57, 68, 69, 73

Lot: 306871

2$50 Rytter på luftpost brevkort stemplet Ponta Delgada på Azorerne d. 20.7.1970 og sidestemplet Statens Skoleskib Danmark til Kolding, Danmark.

1970 - Danmark6000 - Brev

2$50 Rytter på luftpost brevkort stemplet Ponta Delgada på Azorerne d. 20.7.1970 og sidestemplet Statens Skoleskib "Danmark" til Kolding, Danmark.
Lot: 306379

4 øre Tofarvet (2) 7. tryk på brev annulleret med nr.stempel 30 og sidestemplet lapidar Horsens d. 1.7.1875 til Kjøbenhavn.

1875 - Danmark8700 - Brev - 23a

4 øre Tofarvet (2) 7. tryk på brev annulleret med nr.stempel "30" og sidestemplet lapidar Horsens d. 1.7.1875 til Kjøbenhavn.
Lot: 308091

Ufrankeret feltpostkort stemplet Woyens **a d. 24.10.1916 til soldat i Inf. Regt. 129 på østfronten. Lokalt censurstempel Ü. K. Hadersleben

1916 - Slesvig6500 - Brev - DAKA 199.03

Lot: 306395

8 øre helsagskorrespondancekort dateret Ubby Præstegaard annulleret med stjernestempel JERSLEV og sidestemplet bureau Kallundborg - Slagelse T.223 d. 25.2.1902 til Rønne, Bornholm.

1902 - Danmark4490 - Brev - SK 0644

Lot: 308128

10 øre Fr. VIII på fortrykt kuvert fra Føroya Banki annulleret med brotype Ig Thorshavn d. 24.11.1911 til Trangisvaag. På bagsiden ank.stemplet med brotype Ig Trangisvaag d. 25.11.1911.

1911 - Færøerne3800 - Brev - 55

Lot: 306822

7 kr. Sommerfugl single på skibsbrev annulleret med dansk stempel i Grenå d. 19.10.1995 og påsat lille etiket Paquebot til Burnaby, Canada.

1995 - Færøerne8500 - Brev - 246

7 kr. Sommerfugl single på skibsbrev annulleret med dansk stempel i Grenå d. 19.10.1995 og påsat lille etiket "Paquebot" til Burnaby, Canada.
Lot: 308114

7 øre Chr. X svardel af dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 46-K) opfrankeret med 1 øre, 2 øre og 5 øre Bølgelinie med perfin POL annulleret brotype IIIb Roskilde d. 15.3.1922 til Politikens Ekspedition i København.

1922 - Danmark4000 - Brev - Perf. P33

7 øre Chr. X svardel af dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 46-K) opfrankeret med 1 øre, 2 øre og 5 øre Bølgelinie med perfin "POL" annulleret brotype IIIb Roskilde d. 15.3.1922 til Politikens Ekspedition i København.
Lot: 308109

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med stumt stempel og sidestemplet antiqua Glostrup d. 3.3.1870 til Kjøbenhavn.

1870 - Danmark2600 - Brev - 13

Lot: 308084

4 sk. Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel 227 og sidestemplet antiqua Helsingør JB. d. 14.9.187x via 229/N.SJ.JB.P.B. til Kjøbenhavn.

Danmark3000 - Brev - 18

4 sk. Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel "227" og sidestemplet antiqua Helsingør JB. d. 14.9.187x via "229"/N.SJ.JB.P.B. til Kjøbenhavn.
Lot: 306725

25 øre Karavel på billedside af brevkort annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost Gjedser - Warnemünde F.h. d. 27.6.1930 til Tjekkoslovakiet.

1930 - Danmark4874 - Brev - 171

Lot: 308098

1 øre Bølgelinie og 7/10 øre Provisorium i parstykke på brev fra Lemvig d. 29.1.1929 til København.

1929 - Danmark7620 - Brev - 77, 164

Lot: 308125

5 öre Løve og 30 öre Gustaf med perfin SK på anbefalet rudekuvert fra firma Sieverts Kabelverk i Sundbyberg d. 11.6.1924.

1924 - SverigeBrev - Perf. S19

5 öre Løve og 30 öre Gustaf med perfin "SK" på anbefalet rudekuvert fra firma Sieverts Kabelverk i Sundbyberg d. 11.6.1924.
Lot: 308071

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med uldent stjernestempel VINKEL og sidestemplet Viborg d. 16.1.1912 til Svendborg.

1912 - Danmark8800 - Brev - SK 1556

Lot: 306674

2 sk. Tofarvet på tryksag fra Kjøbenhavn d. 6.9.1872 annulleret med uldent kombineret nr.stempel 181/SJÆLL.P.B. d. x.9.1872 til Nakskov.

1872 - Danmark1000 - Brev - 16

2 sk. Tofarvet på tryksag fra Kjøbenhavn d. 6.9.1872 annulleret med uldent kombineret nr.stempel "181"/SJÆLL.P.B. d. x.9.1872 til Nakskov.
Lot: 308021

15 øre (par) og 50 øre (par) Chr. X på 130 øre frankeret internationalt adressekort for pakke fra Kjøbenhavn d. 12.10.1923 til Stockholm, Sverige.

1923 - Danmark1000 - Brev - 70, 129

Lot: 306526

5 pfg. helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel Hamburg - Hvidding Bahnpost Zug 1014 d. 25.10.1890 til Heide.

1890 - Slesvig6772 - Brev - DAKA 263.01

Lot: 306759

Amerikansk 13 cents frankeret brev fra Verona d. 17.12.1968 til Danmark. Forsøgt i Sæby, Nørresundby og Jelling med flere stempler. Retur via Returpostkontoret.

1968 - Danmark9300 - Brev

Lot: 308088

25 c. på brev fra Paris d. 7.1.1918 til Zürich, Schweiz. Åbnet af fransk censur no. 118 og returneret med stempel Acheminement suspendu par l'autorité militaire.

1918 - FrankrigBrev

25 c. på brev fra Paris d. 7.1.1918 til Zürich, Schweiz. Åbnet af fransk censur no. 118 og returneret med stempel "Acheminement suspendu par l'autorité militaire".
Lot: 308055

8 øre Bølgelinie og 27 øre/5 kr. Provisorium på luftpost brevkort annulleret i luftpostekspeditionen på Børsen København Luftpost sn2 d. 30.9.1924 til Sutton Coldfield, England. Rødt stempel Mit Luftpost befördert Hamburg 1 og sort stempel Keine Fluggelegenheit.

1924 - Danmark1000 - Brev - 123, 96

8 øre Bølgelinie og 27 øre/5 kr. Provisorium på luftpost brevkort annulleret i luftpostekspeditionen på Børsen København Luftpost sn2 d. 30.9.1924 til Sutton Coldfield, England. Rødt stempel "Mit Luftpost befördert Hamburg 1" og sort stempel "Keine Fluggelegenheit".
Lot: 292387

10 öre Tre Kroner illustreret helsagsbrevkort med reklame Hotel Kramer annulleret med bureaustempel PKXP. No. 17 d. 16.10.1887 til Berlin, Tyskland. Rift.

1887 - SverigeBrev

10 öre Tre Kroner illustreret helsagsbrevkort med reklame "Hotel Kramer" annulleret med bureaustempel PKXP. No. 17 d. 16.10.1887 til Berlin, Tyskland. Rift.
Lot: 308127