1945 - TysklandBrev
Ufrankeret krigsfangekort fra hauptmann i No. 2226/3 P.O.W. Camp, BAOR via Münster dateret d. 25.11.1945 til Bielefeld - eftersendt. Violet lejrcensur.
Lot: 308112
Lot: 308112
1870. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T.m.A." fra Randers Amthuus med kombineret nr.stempel "53"/Randers d. 19.11.1870 til Hornslet Sogneraad, Løgten pr. Aarhus.
Lot: 308086
Ufrankeret feltpostkort fra Brugge stemplet K.D.Feldpostamt des Marine-Korps d. 12.8.1916 til Broager. Sendt fra sønderjysk ubådsmand, Hans Jensen, ved U-Flottillie Flandern.
Lot: 308050
5 øre Bølgelinie og 25 øre Chr. X på lokal retur Indkasserings-Postanvisning stemplet Nibe d. 1.12.1926 .
Lot: 308100
10 øre Genforening annulleret med liniestempel Thisted d. 29.3.1921 på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v.
Lot: 306742
70 cts. og 1 pta. (3) Franco på luftpostbrev fra Madrid d. x.7.1941 til Stockholm, Sverige. Åbnet af spansk censur i Madrid og tysk censur i München.
Lot: 306771
8 øre helsagskuvert annulleret med lapidar Hvidbjerg d. 6,1,18xx til Thisted.
Lot: 306451
4 sk. 1858 i parstykke på mystisk brev (skibsbrev?) annulleret med nr.stempel "5" og sidestemplet antiqua Aarhus d. 22.5.18xx til Aarhus.
Lot: 308083
30 cts. Isabel og 5 cts. Mallorca på brevkort fra Palma de Mallorca d. 23.5.1938 til København, Danmark. Lokal spansk censur fra Palma de Mallorca.
Lot: 308073
5 øre Chr. IX på lokalbrev i Kjøbenhavn d. 26.9.1906. Returneret som ubekendt. På bagsiden påskrevet: "Aabnet af, men ikke til C.F. Berg, Blegdamsvei 116 3. Ø, Distr. 9 M. Pedersen" og påsat etiket "Østerbro Postkontor". Del af etiket mangler.
Lot: 308087
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "3" og sidestemplet antiqua K.D.O.P.A. Luebeck d. 11.6.1861 til Altona.
Lot: 306862
10 øre, 70 øre og 90 øre Chr. X på 170 øre frankeret internationalt adressekort for pakke fra Kjøbenhavn d. 21.10.1920 til Kristiania, Norge. 90 øre mærket genbrugt og sidder på stykke papir.
Lot: 308014
10 øre, 20 øre og 40 øre Chr. X på 70 øre frankeret anbefalet brev med postopkrævning annulleret med brotype IIb Daler d. 16.8.1920 til München, Tyskland. Postalt opfrankeret med yderligere 20 øre Chr. X annulleret Daler d. 17.8.1920. Blanco rec.-etiket med liniestempel "Daler". Åbnet af tysk valutakontrol.
Lot: 308131
5 pfg. Germania på brevkort annulleret Tondern *c d. 7.11.1907 til Tinglev. Anvendt ca. 2 år senere end registreret. Daka 500,-
Lot: 306268
50 øre Fr. IX på filatelistisk feltpostbrev annulleret Holbæk d. 21.9.1965 og sidestemplet brotype IIc Feltpost d. 21.9.1965 til København.
Lot: 306790
4 sk. 1858 udg. på brev med langt indhold dateret Sunds Mølle d. 17.11.1860 annulleret med nr.stempel "84" og sidestemplet antiqua Herning s. 22.11.1860 til Møllebygger Johannes Jensen, Gudnæs i Thyland pr. Thisted.
Lot: 306754
1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på firefrave frankeret brevkort (S/S Herta ved Helligdommen) stemplet Gudhjem d. 12.8.1912 til Upice, Østrig. Sidestempel delvist dækket af frimærker: Salon-Schnell-Dampfer S/S "Herta" Auf hoher See.
Lot: 308099
4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "99." og sidestemplet antiqua Fredensborg d. 28.11.1855 til Baasholm (Bosholm) pr. Helsingør.
Lot: 308081
5 øre Bølgelinie på brevkort fra Ringkjøbing annulleret med bureaustempel Fredericia - Struer T.1034 d. 13.8.1913 til Skelskør.
Lot: 306436
20 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel VANG til Statsradiofonien i København - omadresseret med stempel København K. d. 7.2.1943.
Lot: 306665
Ufrankeret fortrykt krigsfangekort fra Dansk Røde Kors i Kjøbenhavn d. 8.1.1916 til Mikultschütz, Tyskland.
Lot: 308106