1939 - Straits Settlements1000 - Brev
8 cents George VI på tryksag mærket "Christmas Card" fra Singapore d. 28.11.1939 til København, Danmark. Violet lokal censur: Passed by 44 Censor.
Lot: 313877
Lot: 313877
10 öre Løve (2) og 25 öre Gustaf på anbefalet brev fra Stockholm d. 20.8.1927 til Elberfeld, Tyskland.
Lot: 313123
Billethæfte fra Norsk Turist-Bureau i København d. 4.6.1918 og løs pladsbillet til Bergensbanen d. 11.6.1918.
Lot: 313725
4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "43" og sidestemplet antiqua Nakskov d. 5.6.186x til Kjøbenhavn.
Lot: 311984
20 øre Chr. X på brev fra Kjøbenhavn d. 10.10.1916 til Louisville, USA. Åbnet af britisk censur no. 4165. Brevet returneret som ubekendt med flere stempler.
Lot: 311764
9d Victoria plade 2 single på brev annulleret med duplex Hull/”383” d. 12.9.1865 via London til København, Danmark. Transit AUS ENGLAND PER AACHEN * FRANCO * d. 14.9.1865. Sjælden kortvarig 8d takst gældende fra 14.8.-1.11.1865 (2½ måneder) – overfrankeret med 1d. Ex. Mark Lorentzen.
Lot: 309112
4 øre helsagskuvert opfrankeret med 8/3 øre Provisorium i parstykke annulleret med brotype IIIb Søllested d. 23.11.1926 til Guldborg Falster.
Lot: 313585
5 pfg. Germania på brevkort annulleret med bureaustempel Tondern - Hvidding Bahnpost Zug 1229 d. 16.9.1903 til Brøns.
Lot: 313070
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel KAPPEL og sidestemplet Nakskov d. 5.3.1910 til Tillitze pr. Nakskov - eftersendt med stjernestempel TILLITZE og sidestempel Nakskov d. 8.3.1910 til Rørbæk pr. Sakskøking. Udtakseret i 2 øre enkeltporto til landsporto.
Lot: 313712
4 øre helsagskuvert opfrankeret med 1 øre Våben i 4-stribe annulleret med stjernestempel PEIRUP og sidestemplet bureau Nyborg - Faaborg T.3 d. 18.9.1902 til Kjøbenhavn.
Lot: 311848
5 cents Whitman (8) på luftpostbrev fra Charlotte Amalie, Virgin Islands d. 2.6.1940 til København, Danmark. Sendt fra sømand ombord på det danske handelsskib M/S "American Reefer". Åbnet af tysk censur.
Lot: 313802
60 øre SAS Jubilæum og 60 øre Balletfestival på luftpostbrev fra Frederikssund d. 25.7.1962 til passager ombord på M/S "Basra" i Yokohama, Japan. Retur med flere stempler.
Lot: 313498
10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel VANG og sidestemplet Hasle d. 19.7.1933 til Gentofte.
Lot: 309901
Ufrankeret SS-feldpost brevkort fra Nürnberg d. 26.3.1942. Briefstempel: SS-Feldpost / SS-Verfügungstruppe * Nachr.-Ers. Abteilung *
Lot: 311237
1,30 fr., 1,80 fr. og 2,55 fr. Luftpost provisorium på anbefalet luftpostbrev fra Sfax Tunisie d. 25.11.1928 til Antibes, Frankrig - eftersendt til Liverpool, England.
Lot: 313873
20 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Dansk Røde Kors for Næstved og Omegn stemplet Næstved d. 2.6.1946 til Dansk Røde Kors i København.
Lot: 313016
Postkvittering med trodat-stempel Søldarfjørdur Brevsamlingssted i 1970'erne.
Lot: 313106
25 pen. Våben i parstykke på anbefalet brev fra Jakobstad d. 30.1.1893 via Finska Post Kupe No. 11, St. Petersborg og Kjøbenhavn til Birkerød, Danmark.
Lot: 313811
25 öre Gustaf på brevkort (Michael von Essen: "Togfærgen Konung Gustaf V i Trelleborg") annulleret med skibsstempel Sassnitz - Trelleborg Postad ombord d. 15.9.1956 til Berlin, Tyskland.
Lot: 311630
3 øre Bølgelinie på lokalt julekort dateret på Manø d. 22.12.1912 annulleret med stjernestempel VESTER VEDSTED og sidestemplet Ribe d. 22.12.1912 til Seem Skole pr. Ribe. Usædvanlig forsendelse fra Manø.
Lot: 313046
10 pfg. Germania på nytårskort annulleret med bureaustempel Sonderburg - Norburg Bahnpost Zug 7 d. 28.12.1918 til Bjerndrup pr. Kliplev.
Lot: 311292