4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel 16 og sidestemplet antiqua Bahnhof Flensburg d. 12.8.1856 til Etatsraad Regenburg R.D., Departementschef i Ministeriet for Hertugdømmet Slesvig i Kjøbenhavn.

1856 - Danmark1000 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "16" og sidestemplet antiqua Bahnhof Flensburg d. 12.8.1856 til Etatsraad Regenburg R.D., Departementschef i Ministeriet for Hertugdømmet Slesvig i Kjøbenhavn.
Lot: 313852

15 øre Stavnsbåndet på brevkort annulleret med særstempel Danmark * Det rullende Postkontor * d. 1.9.1938 til København. Postkontoret var opstillet i Hobro d. 1.9.1938 i forbindelse med Ambulancedagen.

1938 - Danmark9500 - Brev - 244

Lot: 311608

25 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS Europatoget er i Danmark 15.-30.Sept./København OMK. d. 23.9.1951 til Aarhus.

1951 - Danmark1000 - Brev - TMS 166.2

25 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS "Europatoget er i Danmark 15.-30.Sept."/København OMK. d. 23.9.1951 til Aarhus.
Lot: 311298

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel RØRVIG og sidestemplet Nykjøbing S. d. 19.8.1910 til Kjøbenhavn.

1910 - Danmark4581 - Brev - SK 1084

Lot: 311844

10 aur Landskab i parstykke på fortrykt kuvert fra kaptajnløjtnant R. Steen Steensen annulleret Hafnarfjördur d. 27.3.1931 til København. På bagsiden stempel: H.M.S. FYLLA Kjøbmagergades Postkontor, Kjøbenhavn K. R. Steen Steensen var næstkommanderende ombord på inspektionsskibet Fylla under togt til Island 1931. Bagklap skåret løs.

1931 - Island1000 - Brev

10 aur Landskab i parstykke på fortrykt kuvert fra kaptajnløjtnant R. Steen Steensen annulleret Hafnarfjördur d. 27.3.1931 til København. På bagsiden stempel: H.M.S. FYLLA Kjøbmagergades Postkontor, Kjøbenhavn K. R. Steen Steensen var næstkommanderende ombord på inspektionsskibet "Fylla" under togt til Island 1931. Bagklap skåret løs.
Lot: 313834

15 øre Karavel på skibsbrev annulleret Reykjavik d. 21.2.1939 og sidestemplet Skipsbrjef til Reykjavik, Island.

1939 - IslandBrev - 203

15 øre Karavel på skibsbrev annulleret Reykjavik d. 21.2.1939 og sidestemplet "Skipsbrjef" til Reykjavik, Island.
Lot: 313832

Saargebiet. 20 c. og 25 c. på brevkort fra Saarbrücken (BHF) d. 2.11.1924 til København, Danmark.

1924 - Tyskland1000 - Brev

Lot: 185851

Ufrankeret brevforside fra værdibrev med lapidar Kjøbenhavn d. 6.11.1872 til Paris, Frankrig. Rammestempel Aus (über) Dänemark via Woyens og påsat franske 10 c. og 25 c. gebyrmærker.

1872 - Danmark1000 - Brev

Ufrankeret brevforside fra værdibrev med lapidar Kjøbenhavn d. 6.11.1872 til Paris, Frankrig. Rammestempel "Aus (über) Dänemark via Woyens" og påsat franske 10 c. og 25 c. gebyrmærker.
Lot: 313782

1 øre Våben (par), 2 øre Bølgelinie (par) og 4/8 øre Provisorium på brev fra Odder d. 18.4.1907 til Kjøbenhavn.

1907 - Danmark8300 - Brev - 37, 70, 43

Lot: 311106

5 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort (Den danske Forsamlingsbygning, Tønder) annulleret med bureaustempel Sønderborg - Tønder T.1417 d. 23.4.1933 til Slagelse.

1933 - Danmark6270 - Brev - 167

Lot: 311183

Tysk post i Estland. 30+30 kop. Genopbygning single på lokalbrev i Tallinn d. 9.10.1941. Åbnet af lokal censur med neutral banderole stemplet Läbi Lastud 9. X 1941. Signeret G. Krischke.

1941 - EstlandBrev

Tysk post i Estland. 30+30 kop. Genopbygning single på lokalbrev i Tallinn d. 9.10.1941. Åbnet af lokal censur med neutral banderole stemplet "Läbi Lastud 9. X 1941". Signeret G. Krischke.
Lot: 313696

1 øre (5), 5 øre (2) og 15 øre Våben på adressebrev for værdipakke fra Kjøbenhavn d. 7.9.1903 til Aarhus.

1903 - Danmark1000 - Brev - 34C, 37, 38

Lot: 311140

Aarhus Amt vestlige del. Flerfarve landkort 22x28½ cm fra Trap Danmark 2. udg. (1872-1879).

1875 - Danmark8000 - Diverse

Lot: 311803

Ufrankeret brev stemplet United Nations Emergency Force 6 d. 18.10.1963 til København, Danmark. Afd.-stempel: STKMP / DFNK / Hold XIV.

1963 - Danmark1000 - Brev

Lot: 311906

10 øre 1. Zone helsagsbrevkort annulleret Apenrade **C d. 11.6.1920 til Bollerslev.

1920 - Slesvig6200 - Brev - DAKA 01.20

Lot: 313795

20 øre Tofarvet 5. tryk omv. rm. på sørgebrev fra Kjøbenhavn d. 15.8.1880 til Chateau de Monteaux par Onzain, Frankrig. Blåt transitstempel 2 Danemark Erquelises d. 16.8.1880 og ank.stemplet i Onzain d. 17.8.1880.

1880 - Danmark1000 - Brev - 28y

Lot: 313788

5 cents på overfladebrev fra Hoboken d. 29.11.1939 til Koplenz, Tyskland. Påskrevet Via Italia S.S. Giulia. Åbnet af tidlig britisk censur PC66/1968 og tysk censur. Privat tysk påskrift: Afsendt Hoboken 26.11.1939 ankommet Koblenz 8.3.1940.

1939 - USABrev

5 cents på overfladebrev fra Hoboken d. 29.11.1939 til Koplenz, Tyskland. Påskrevet "Via Italia S.S. Giulia". Åbnet af tidlig britisk censur PC66/1968 og tysk censur. Privat tysk påskrift: Afsendt Hoboken 26.11.1939 ankommet Koblenz 8.3.1940.
Lot: 313132

1 c. Gorgas og 2 cents Canal Zone Provisorium i parstykke på brev fra Balbao d. 3.12.1928 til Hälsingborg, Sverige. Sendt fra sømand ombord på S/S Sagaland.

USABrev - 1928

1 c. Gorgas og 2 cents "Canal Zone" Provisorium i parstykke på brev fra Balbao d. 3.12.1928 til Hälsingborg, Sverige. Sendt fra sømand ombord på S/S "Sagaland".
Lot: 313880

Militärbrev stemplet Svenska FN-Kont Libanon d. 24.11.1980 til Malmö. Bagklap mgl, men med svarmærke.

1980 - SverigeBrev

Lot: 311018

3 cents helsagsbrevkort stemplet St: Thomas d. 11.7.1892 via London til Haag, Holland. Ank.stemplet 'sGravenhage d. 28.7.1892.

1892 - Dansk VestindienBrev

Lot: 313803

5 öre Løve (2) pg 25 Öre Statsbaneforeningen Gör Godt mærke på brevkort (Lappefamilie) annulleret med svagt bureaustempel PKP d. 10.12.1933 til Höör.

1933 - SverigeBrev

Lot: 313825