5 øre Chr. IX helsagsbrevkort sendt underfrankeret fra Lyngby d. 4.3.1906 til Berlin, Tyskland. Dansk T og Utilstrækkelig frankeret stempel og udtakseret i 10 pfg. tysk porto.

1906 - Danmark2800 - Brev - EB 19

5 øre Chr. IX helsagsbrevkort sendt underfrankeret fra Lyngby d. 4.3.1906 til Berlin, Tyskland. Dansk "T" og "Utilstrækkelig frankeret" stempel og udtakseret i 10 pfg. tysk porto.
Lot: 313822

10 øre Bølgelinie og 2 kr. Rigsvåben på ekspres luftpostbrev fra København d. 21.9.1950 til passager omborg på S/S Andes i Rio de Janeiro, Brasilien - eftersendt til Fakse, Danmark.

1950 - Danmark1000 - Brev - 294, 318

10 øre Bølgelinie og 2 kr. Rigsvåben på ekspres luftpostbrev fra København d. 21.9.1950 til passager omborg på S/S "Andes" i Rio de Janeiro, Brasilien - eftersendt til Fakse, Danmark.
Lot: 313472

10 øre Chr. X på firmakuvert fra Forenede Assurandører A/S, Kampmannsgade 2 sendt lokalt i København d. 9.10.1944. Rødt rammestempel: Midlertidig adr: Niels Juelsgade 9. Bygningen Kampmannsgade 2 - kaldet Shellhuset - blev beslaglagt af tyskerne i 1943 brugt som GESTAPO hovedkvarter indtil det d. 25.3.1945 blev bombet af Royal Air Force.

1945 - Danmark1000 - Brev - 275

10 øre Chr. X på firmakuvert fra "Forenede Assurandører A/S, Kampmannsgade 2" sendt lokalt i København d. 9.10.1944. Rødt rammestempel: "Midlertidig adr: Niels Juelsgade 9". Bygningen Kampmannsgade 2 - kaldet Shellhuset - blev beslaglagt af tyskerne i 1943 brugt som GESTAPO hovedkvarter indtil det d. 25.3.1945 blev bombet af Royal Air Force.
Lot: 314269

1851. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T. med 1½-ringsstempel Holstebroe. d. 20.12.1851 til Kjøbenhavn.

1851 - Danmark7500 - Brev

1851. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T." med 1½-ringsstempel Holstebroe. d. 20.12.1851 til Kjøbenhavn.
Lot: 314012

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel 42 og sidestemplet Middelfart d. 24.2.185? til Cancellieraad Petersen, Herredsfoged for Odense Herred i Odense.

Danmark5500 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "42" og sidestemplet Middelfart d. 24.2.185? til Cancellieraad Petersen, Herredsfoged for Odense Herred i Odense.
Lot: 313849

5 pfg. Germania på brevkort stemplet Rothenkrug (Kr. Apenrade) d. 23.3.1910 til Rødekro.

1910 - Slesvig6230 - Brev - DAKA 143.04

Lot: 313148

5 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel AGERBÆK og sidestemplet Varde d. 8.8.1916 til Kolding.

1916 - Danmark6753 - Brev - SK 0066

Lot: 314232

1851. Ufrankeret brev mærket Militaria anliggende med 1½-ringsstempel Middelfart. d. 4.6.1851 til Overkrigskommisær v. Schmidten, Indentendant ved Armeen i Slesvig p.t. Flensborg. Påskrevet 2 skilling porto.

1851 - Danmark5500 - Brev

1851. Ufrankeret brev mærket "Militaria anliggende" med 1½-ringsstempel Middelfart. d. 4.6.1851 til Overkrigskommisær v. Schmidten, Indentendant ved Armeen i Slesvig p.t. Flensborg. Påskrevet "2" skilling porto.
Lot: 314015

1 fr. i vandret 4-stribe på brev fra El Golea d. 3.3.1943 til Internationalt Røde Kors i Geneve, Schweiz. Åbnet af britisk censur PC90/9074 og passér stemplet Ax ved den tyske censur i Paris.

1943 - AlgerietBrev

1 fr. i vandret 4-stribe på brev fra El Golea d. 3.3.1943 til Internationalt Røde Kors i Geneve, Schweiz. Åbnet af britisk censur PC90/9074 og passér stemplet "Ax" ved den tyske censur i Paris.
Lot: 313921

Ufrankeret Befalet Indberetning fra Sognefoged Mortensen i Hals med antiqua Nørresundby d. 15.1.18xx til Kjær Herreds Kontor i Nørresundby. Udtakseret i 4 skilling porto. Hals fik først eget stempel i 1882.

Danmark9370 - Brev

Ufrankeret "Befalet Indberetning" fra Sognefoged Mortensen i Hals med antiqua Nørresundby d. 15.1.18xx til Kjær Herreds Kontor i Nørresundby. Udtakseret i "4" skilling porto. Hals fik først eget stempel i 1882.
Lot: 314027

1 øre (5 stribe) og 5 øre Tjenestemærke på cirkulære fra Sokkelund Herreds Provsti annulleret Charlottenlund d. 18.8.1920 til St. Magleby på Amager.

1920 - Danmark2920 - Brev - Tj 11, Tj 14

Lot: 314254

6 c. spørgedel af dobbelt helsagsbrevkort med svagt stempel dateret 4.1.1890 til By- og Herredsfoged H. Nygaard i København, Danmark. Ank.stemplet i København d. 8.2.1890. Sendt fra telegrafist Ejgill Thorvald Nygård (1868-1954) til den tidligere herredsfoged i Nexø, Harald Nygaard (1814-1891), som boede de sidste år af sit liv i København.

1890 - Argentina1000 - Brev

Lot: 313893

20 øre firmafranko Brug Maribo Mel på illustreret firmakuvert Bagemelet Favorit fra Maribo d. 11.5.1945 til København.

1945 - Danmark4930 - Brev

20 øre firmafranko "Brug Maribo Mel" på illustreret firmakuvert Bagemelet "Favorit" fra Maribo d. 11.5.1945 til København.
Lot: 314263

5 pfg. helsagsbrevkort stemplet Mastrup *(Schleswig)* d. 2.10.1906 til Vojens.

1906 - Slesvig6180 - Brev - DAKA 110.01

Lot: 313158

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 47 og sidestemplet antiqua Nykjøbing p. F. d. 8.11.18xx til Kammerherre Lensgreve Reventlow, Ridder af Dannebrog til Pederstrup pr. Nakskov.

Danmark4800 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "47" og sidestemplet antiqua Nykjøbing p. F. d. 8.11.18xx til Kammerherre Lensgreve Reventlow, Ridder af Dannebrog til Pederstrup pr. Nakskov.
Lot: 313857

Randers Amt vestlige del. Flerfarve landkort 22x28½ cm fra Trap Danmark 2. udg. (1872-1879).

1875 - Danmark8900 - Diverse

Lot: 311806

1853. Ufrankeret brev oprindelig påskrevet K.T. men ændret til franco fra Vallø d. 28.1.1853 med 1½-ringsstempel Kjöge. d. 31.1.1853 til Kjøbenhavn. Fuldt indhold.

1853 - Danmark4600 - Brev

1853. Ufrankeret brev oprindelig påskrevet "K.T." men ændret til franco fra Vallø d. 28.1.1853 med 1½-ringsstempel Kjöge. d. 31.1.1853 til Kjøbenhavn. Fuldt indhold.
Lot: 314011

1 øre og 5 øre Bølgelinie på tryksag fra 5. Regiments Soldaterforening i København d. 26.10.1943 til Vordingborg - eftersendt til Halager Kro ved Aarhus og forsøgt i Aabybro. Returneret med flere påtegninger - bl.a. Ej Haldager pr. Aabybro. Findes ingen Kro i Haldager og stempel Aabybro Postkontor.

1943 - Danmark1000 - Brev - 196, 246

1 øre og 5 øre Bølgelinie på tryksag fra 5. Regiments Soldaterforening i København d. 26.10.1943 til Vordingborg - eftersendt til Halager Kro ved Aarhus og forsøgt i Aabybro. Returneret med flere påtegninger - bl.a. "Ej Haldager pr. Aabybro. Findes ingen Kro i Haldager" og stempel Aabybro Postkontor.
Lot: 313007

1846. Tjenestebrev mærket K.T. med indhold dateret Fjordholm d. 7.2. med 1½-ringsstempel Hadersleben. d. 8.2.1846 til Frederiksgave pr. Assens. Påskrevet 2 sk. med rødkridt.

1846 - Danmark6100 - Brev - DAKA 58.02

1846. Tjenestebrev mærket "K.T." med indhold dateret Fjordholm d. 7.2. med 1½-ringsstempel Hadersleben. d. 8.2.1846 til Frederiksgave pr. Assens. Påskrevet "2" sk. med rødkridt.
Lot: 314013

5 øre Regentjubilæum på tryksag annulleret med bureaustempel København - Nyborg T.61 d. 16.6.1937 til Odense.

1937 - Danmark1000 - Brev - 239

Lot: 313082

2½ pfg., 7½ pfg., 10 pfg. og 25 pfg. Fælles udg. på brev med postopkrævning fra Flensburg d. 18.2.1920 til Hamburg.

1920 - SlesvigBrev - 15, 17, 20, 21

Lot: 313796