1868. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T.m.A. med antiqua Slagelse d. 23.4.1868 til Sogneraadet for Hvidovre Sogn pr. Kjøbenhavn. Befordret med fodpost med ovalt F:P: d. 24.4.1868 og på bagsiden lapidar Kiøbenhavns Fodp. d. 23.4.1868.

1868 - Danmark4200 - Brev

1868. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T.m.A." med antiqua Slagelse d. 23.4.1868 til Sogneraadet for Hvidovre Sogn pr. Kjøbenhavn. Befordret med fodpost med ovalt F:P: d. 24.4.1868 og på bagsiden lapidar Kiøbenhavns Fodp. d. 23.4.1868.
Lot: 314467

5 øre Bølgelinie på tryksag annulleret med TMS København / Landbrugsudstillingen 1938 d. 17.6.1938 til Odense. Stemplet benyttet på udstillingen på Bellahøj.

1938 - Danmark1000 - Brev - TMS 67

Lot: 313210

40 öre Prins Eugen på brev annulleret med spejder stempel Stegeborgslägren Svenska Scoutförbundet d. 31.7.1965 til Stockholm.

1965 - SverigeBrev

Lot: 314663

20 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Dansk Røde Kors's kontor i Padborg annulleret med bureaustempel Fredericia - Flensborg T.2973 d. 27.5.1946 til Røde Kors i København.

1947 - Danmark6330 - Brev - 276

Lot: 313010

10 øre Våben på brev fra Kjøbenhavn d. 22.2.1905 til Todnæs præstegaard på Sandø, Færøerne. På bagsiden svagt ank.stempel Thorshavn d. 2.3.1905. Afkortet i venstre side.

1905 - Færøerne3800 - Brev - 35C

Lot: 311652

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel 43 og sidestemplet på bagsiden antiqua Nakskov d. 14.5.1856 til Komtesse Hilda Reventlow hofdame for Prinsesse Louise af Danmark, Kjøbenhavn.

1856 - Danmark4900 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "43" og sidestemplet på bagsiden antiqua Nakskov d. 14.5.1856 til Komtesse Hilda Reventlow hofdame for Prinsesse Louise af Danmark, Kjøbenhavn.
Lot: 313851

Ufrankeret Forces Mail brev stemplet Field Post Office 352 (= Kiel) d. 25.10.1947 til Nakskov. Sendt fra dansk censor ved 23 T.C.U. (Telegraph eller Traveling Censorship Unit), BAOR 36, Germany med langt indhold dateret i Kiel.

1947 - Danmark4900 - Brev

Lot: 314658

Tysk post i Estland. Blandingsfrankatur med 15 s. Postjubilæum og komplet sæt Landespost udg. på lokalbrev i Tartu d. 18.8.1941. Åbnet af lokal tysk censur med sjælden fortrykt censurbanderole: Zur Beförderung zugelassen / Der Feldkommandant

1941 - EstlandBrev

Tysk post i Estland. Blandingsfrankatur med 15 s. Postjubilæum og komplet sæt Landespost udg. på lokalbrev i Tartu d. 18.8.1941. Åbnet af lokal tysk censur med sjælden fortrykt censurbanderole: Zur Beförderung zugelassen / Der Feldkommandant"
Lot: 313697

10 gr. og 30 gr. Luftpost på luftpostbrev fra Wien d. 19.4.1927 til Malmö, Sverige. Ank.stemplet med svensk luftpost stempel: Malmö 1 Luftpost d. 19.4.1927.

1927 - ØstrigBrev

Lot: 314361

Blandingsfrankeret brev med forskellige Union of Burma udg. på for- og bagside fra Rangoon d. 7.12.1954 til Søborg, Danmark.

1954 - Burma2860 - Brev

Lot: 313918

60 øre Fr. IX 60 år på brev annulleret med TMS Støt Grønlandsfonden Giro 3/København OMK 3 d. 14.3.1959 til poste restante i Madrid, Spanien. Afkortet i venstre side.

1959 - Danmark1000 - Brev - TMS 240.2

60 øre Fr. IX 60 år på brev annulleret med TMS "Støt Grønlandsfonden Giro 3"/København OMK 3 d. 14.3.1959 til poste restante i Madrid, Spanien. Afkortet i venstre side.
Lot: 314600

Ufrankeret adressebrev for pakke påskrevet Frmk paa Pakken med blanko-pakke reg.-nr. stemplet Pederstrup og sidestemplet bureau Odense - Svendborg T.13 d. 13.3.1906 via Kjerteminde til Rynkeby.

1906 - Danmark5791 - Brev

Ufrankeret adressebrev for pakke påskrevet "Frmk paa Pakken" med blanko-pakke reg.-nr. stemplet "Pederstrup" og sidestemplet bureau Odense - Svendborg T.13 d. 13.3.1906 via Kjerteminde til Rynkeby.
Lot: 314625

5 øre Bølgelinie på brevkort (Spodsbjerg set fra Hundested havn) annulleret med stjernestempel HUNDESTED og sidestemplet Frederiksværk d. 27.6.1913 til København.

1913 - Danmark3390 - Brev - SK 0587

Lot: 314127

4 sk. Tofarvet på brev annulleret med stjernestempel HAARSLEV og sidestemplet lapidar Bogense d. 10.6.187x til Skovby Herredskontor, Bogense.

Danmark5400 - Brev - SK 0460

Lot: 314242

10 øre Chr. X på brev annulleret med stjernestempel EJER og sidestemplet svagt Skanderborg d. 8.2.1917 til Aarhus.

1917 - Danmark8660 - Brev - SK 0253

Lot: 314152

10 øre H. C. Andersen (3) på brev fra København d. 24.11.1935 til sømand ombord på M/S Erria via rederiet Ø.K. i København - eftersendt til skibet i Bangkok, Siam og eftersendt til Singapore.

1935 - Danmark1000 - Brev - 225

10 øre H. C. Andersen (3) på brev fra København d. 24.11.1935 til sømand ombord på M/S "Erria" via rederiet Ø.K. i København - eftersendt til skibet i Bangkok, Siam og eftersendt til Singapore.
Lot: 314462

15+5 øre Røde Kors i parstykke på brev fra København d. 24.3.1940 til Bern, Schweiz.

1940 - Danmark1000 - Brev - 253

Lot: 314602

10 f. på feltpostkort annulleret med genforeningsstempel Nagyvarad Visszatert og sidestemplet Nagyvarad d. 30.9.1940 til Budapest. Sendt fra den rumænske by Oradea (Ungarsk Nagyvarad) i Nordtranssylvanien som blev indlemmet i Ungarn under 2. verdenskrig.

1940 - UngarnBrev

Lot: 311661

1,20 K. Hitler Böhmen-Mähren udg. single på brev fra Prag d. 4.8.1943 til Plzen. På bagsiden militær afs.: Res. Lazaret I

1943 - TysklandBrev

Lot: 138894

4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel 47 og sidestemplet lapidar Nykiøbing p. F. d. 9.3.187x til Maglebrænde Sogneraad pr. Stubbekjøbing.

Danmark4800 - Brev - Tj 2

4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "47" og sidestemplet lapidar Nykiøbing p. F. d. 9.3.187x til Maglebrænde Sogneraad pr. Stubbekjøbing.
Lot: 314252

5 øre Tjenestemærke på lokalt korrespondancekort fra Københavns Overpræsidium d. 11.7.1917.

1917 - Danmark1000 - Brev - Tj 14

Lot: 314453