Amerikansk 3 cents på brev fra Washington D.C. d. 24.11.1952 til Ivigtut via amerikansk feltpost A.P.O. 858 (= Narsarssuaq Air Base).

1952 - Grønland3931 - Brev

Lot: 316347

15 øre Karavel dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 83-Y) dateret ombord på damperen Østbornholm annulleret Kjøbenhavn d. 8.9.1928 og sidestemplet Fra Bornholm til Berlin, Tyskland. Vedhængende ubenyttet svardel.

1928 - Danmark3760 - Brev - DB 73

15 øre Karavel dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 83-Y) dateret ombord på damperen "Østbornholm" annulleret Kjøbenhavn d. 8.9.1928 og sidestemplet "Fra Bornholm" til Berlin, Tyskland. Vedhængende ubenyttet svardel.
Lot: 316960

10 öre Swedenborg i parstykke på brevkort fra Göteborg annulleret med turiststempel i Frederikshavn d. 13.7.1938 og sidestemplet Fra Sverrig til Tyskland.

1938 - Danmark9900 - Brev

10 öre Swedenborg i parstykke på brevkort fra Göteborg annulleret med turiststempel i Frederikshavn d. 13.7.1938 og sidestemplet "Fra Sverrig" til Tyskland.
Lot: 316970

10 øre Chr. X på brev annulleret med stjernestempel BØRGLUM og sidestemplet Vraa d. 24.1.1916 til København.

1916 - Danmark9760 - Brev - SK 0214

Lot: 314155

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med brotype Ia Svaneke d. 6.9.1908 til København.

1908 - Danmark3740 - Brev - 54

Lot: 314910

10 øre Genforening i lodret 3-stribe på retur Indkasserings-Postanvisning fra Nibe d. 1.4.1921 til Sebbesund.

1921 - Danmark9240 - Brev - 112

Lot: 316264

5 pfg. Germania på brevkort (Kortspillere) annulleret med bureaustempel Apenrade - Rothenkrug Bahnpost Zug 873 d. 15.2.1908 til S. Vilstrup.

1908 - Slesvig6200 - Brev - DAKA 252.01

Lot: 314676

15 øre Stavnsbånd på brev annulleret Sønderborg d. 18.9.1939 og sidestemplet med posthornstempel Lundtoft (Kliplav) til Nordborg på Als.

1939 - Danmark6381 - Brev - SK 85.2

Lot: 316225

3 øre Bølgelinie og Julemærke 1916 på lokalt julekort annulleret med stjernestempel HORNE

1916 - Danmark5641 - Brev - SK 0564

Lot: 311300

Tysk 5 pfg. i parstykke på tryksag annulleret med privat skibsstempel: Dampskibsselskabet paa Bornholm af 1866 M/S Hammershus og brotype IId Rønne d. 10.7.1972 til Amsterdam, Holland.

1972 - Danmark3700 - Brev

Tysk 5 pfg. i parstykke på tryksag annulleret med privat skibsstempel: Dampskibsselskabet paa Bornholm af 1866 M/S "Hammershus" og brotype IId Rønne d. 10.7.1972 til Amsterdam, Holland.
Lot: 316973

15 øre Karavel på brev fra København d. 13.10.1939 til Reykjavik, Island. Uden tegn på censur.

1939 - Danmark1000 - Brev - 203

Lot: 313025

Kvittering dateret d. 6.8.1919 med officielt stempel Amtsbezirk XIII Ulkebüll * Kreis Sonderburg *.

1919 - Slesvig6400 - Brev

Lot: 314700

30/25 øre Provisorium på brev annulleret med TMS Haderslev Ungskuets By 1955-1956/Haderslev *** d. 6.7.1956 til Aabenraa.

1956 - Danmark6100 - Brev - TMS 198.2

30/25 øre Provisorium på brev annulleret med TMS "Haderslev Ungskuets By 1955-1956"/Haderslev *** d. 6.7.1956 til Aabenraa.
Lot: 314599

1½ mk., 4 mk. (2) og 10 mk. på 19½ mk. frankeret luftpostbrev fra Härmä d. 6.10.1941 via Lissabon til Cleveland, USA. Rammestempel: Par service aerien Trans-Atlantique Europe - Etats-Unis. Åbnet af finsk censur no. 87. Del af banderole mangler.

1941 - FinlandBrev

Lot: 316392

1857. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T.m.Att. med antiqua Aabenraa d. 5.8.1857 til Inspecteuratet for de adelige Godser Gram og Nybøl i Gram. På bagsiden laksegl: 2den Angler adelige Districts Deputation.

1857 - Danmark6200 - Brev - DAKA 01.09

1857. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T.m.Att." med antiqua Aabenraa d. 5.8.1857 til Inspecteuratet for de adelige Godser Gram og Nybøl i Gram. På bagsiden laksegl: 2den Angler adelige Districts Deputation.
Lot: 314003

20 øre firmafranko Fionia Tapet og Julemærke 1948 på illustreret firmakuvert fra Faaborg d. 6.12.1948 til Viborg.

1948 - Danmark5600 - Brev

Lot: 314439

5 c. Tanger provisorium på billedside af brevkort (Havnen i Tanger med skibe) stemplet Tanger Maroc d. 28.11.1928 til Frankrig.

1922 - Franske KolonierBrev

Lot: 316195

3½d Edward VII anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 4d Edward VII fra London d. 18.7.1904 til Stockholm, Sverige. Påsat svensk rec.-etiket Sjp. 141 (från utlandet) ombord på færgen mellem Sassnitz og Trelleborg.

1904 - EnglandBrev

3½d Edward VII anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 4d Edward VII fra London d. 18.7.1904 til Stockholm, Sverige. Påsat svensk rec.-etiket "Sjp. 141 (från utlandet)" ombord på færgen mellem Sassnitz og Trelleborg.
Lot: 316991

Ufrankeret feltpostkort dateret Kiel d. 30.5.1915 til Sonthofen. Briefstempel: Kaiserlische Marine Kommando des Hilfs-streuminendampfers Prinz Adalbert - tidligere postdamper på ruten Korsør-Kiel.

1915 - TysklandBrev

Lot: 316952

Militärbrev stemplet Svenska FN-Bataljonen Egypten d. 20.3.1957 til Sksjö, Sverige. Vedhængende ubenyttet svarmærke.

1957 - SverigeBrev

Lot: 311904

4d George V single på luftpostbrev annulleret British Post Office Tetuan d. 17.6.1938 via British Post Office Tangier d. 17.6.1938 til Frankfurt, Tyskland.

Morocco AgenciesBrev

Lot: 313871